Jak prát věci na lyze?

Jak prát věci na lyze?

Jak vyprat bundu na lyze

Na praní lyžařské bundy stačí běžný prací prostředek, nezáleží na tom, jestli bude tekutý nebo v prášku. Můžete si také pořídit speciální prostředek na praní nepromokavého oblečení. ⚠️ Pozor, aviváž, chlór a odstraňovače skvrn nepromokavé membrány bund, kombinéz, kalhot a dalšího oblečení poškozují.
Archiv

Jak správně prát v pračce

Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.

Jak prát bez Zdimani

Obecně platí, že funkční oblečení ze syntetických i přírodních materiálů je třeba prát ve speciálním tekutém pracím prostředku a hlavně do praní nepřidávat aviváž! Na pračce zvolte program na 30 °C, bez ždímání.
Archiv

Jak prát bundy v pračce

Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.
Archiv

Jak se pere Nepromokava bunda

Bundy s membránou můžete prát v pračce při teplotě nepřesahující 40°C s použitím programu a pracího prostředku pro jemné praní. Doporučujeme odložit stranou klasické prací prášky a použít tekuté prostředky nebo mýdlové plátky určené pro tyto materiály, které můžete zakoupit v každé prodejně s outdoor a sport oblečením.

Na jaký program prát peří

Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Jak prát ručně

Netřete o sebe prádlo příliš agresivně, abyste nepoškodili vlákna látky. Prádlo mačkejte a dobře propírejte, aby se uvolnilo co nejvíce špíny. Na oblečení se skvrnou použijte odstraňovač skvrn (určený na danou tkaninu), několikrát ho do prádla promněte a nechte odmočit.

Jak vyprat Perovou bundu bez sušičky

Praní péřového oblečení

Zvolte šetrný program BEZ ŽDÍMÁNÍ a odstřeďování a teplotu 30°C. Používejte pouze šetrné prací prostředky bez aviváží, nejlépe přímo určené pro praní oblečení z peří např. Grangers Down Wash nebo Grangers Down Wash Kit. Po máchání vodu z bubnu pouze vypusťte.

V čem prát nepromokavé oblečení

Bundy s membránou můžete prát v pračce při teplotě nepřesahující 40°C s použitím programu a pracího prostředku pro jemné praní. Doporučujeme odložit stranou klasické prací prášky a použít tekuté prostředky nebo mýdlové plátky určené pro tyto materiály, které můžete zakoupit v každé prodejně s outdoor a sport oblečením.

Jak obnovit Membranu

Oděv vyperte dle instrukcí, aby se z membrány vyplavil pot a tuky. Pokud nepomůže přežehlení viz. bod 2, je povrchová DWR zřejmě již velmi narušená a je třeba ji obnovit sprejem. Postupujte dle návodu na přípravku a používejte výhradně impregnace k tomuto určené.

Jak obnovit Vodoodpudivost bundy

Vodoodpudivost je vlastnost vnějšího materiálu zajištěná impregnací. Stará se o to, aby déšť po vaší bundě stékal v kapičkách na zem a nevsakoval se (nesmáčel) do svrchního materiálu bundy. Tato impregnace se časem z bundy vypírá a je třeba ji jednou za čas obnovit, jinak se voda dostane až k membráně.

Jak prát a sušit peřiny

Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.

Jak sušit peřiny v sušičce

V sušičce přikrývku/polštář sušte spolu s dvěma či třemi tenisovými míčky nebo s míčky určenými do sušičky. Tenisové míčky náplň rovnoměrně rozloží a přikrývky a polštáře tak budou krásně nadýchané. Při sušení přikrývku každých 15-20 min vyndejte ze sušičky a protřepejte.

Jak prát prádlo podle barev

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Na jakou teplotu prát prádlo

Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Co na změkčení prádla

Do horké vody s citronovou šťávou (100 ml) namočte prádlo na několik hodin a nechejte ho pořádně odmočit. Poté ho přeperte v ruce. Usazený prací prostředek, aviváž i vodní kámen mohou být příčinou šednutí. Nepěkné a neodstranitelné skvrny od rzi může vyrobit i zatoulaná kovová mince.

Jak se zbavit prachu na oblečení

Obecně se více práší při praní v tvrdé vodě. Vlákna se více lámou, v prádle zůstává usazený jemný prach z vápenitých usazenin ve vodě. Je dobré ke každému praní přidat trošku octa, který vodu změkčí. Jednoduché, otravné a zoufalé.

Jak nejlepe vyprat

Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.

V čem prát peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.

Na jaký program sušit peří

V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.

Jak prát s impregnaci

Bundy s membránou můžete prát v pračce při teplotě nepřesahující 40°C s použitím programu a pracího prostředku pro jemné praní. Doporučujeme odložit stranou klasické prací prášky a použít tekuté prostředky nebo mýdlové plátky určené pro tyto materiály, které můžete zakoupit v každé prodejně s outdoor a sport oblečením.

Jak prát funkční bundy

Fleecové bundy

Je to vlastně polyester, někdy s malým obsahem polyamidu. Jak jej prát Perte při teplotě 30 nebo 40 °C běžnými pracími prostředky, vyhněte se bělení chlórem a chemickému čištění. Sušení v sušičce se nedoporučuje.

Jak prát pertex

Použijte klasické mokré praní v pračce na jemný program nebo perte ručně. Membránové oděvy doporučujeme prát odděleně od ostatních oděvů a pokud možno jednotlivě. Při praní v pračce je třeba odstranit vše, co by mohlo materiál mechanicky poškodit. Pozor na zapomenuté věci v kapsách, či další věci prané současně.