Jak probudit agamu?

Jak probudit agamu?

Jak poznat že je agama mrtvá

Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod. Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně.
Archiv

Jak často svítit Agamě

Jak dlouho se má svítit agamě Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak poznat že je agama nemocná

Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje už na samotné kondici chovaného jedince. Zpravidla se to poznává na konzistenci a zbarvení trusu, nebo hubnutí (vystouplé kosti v křížové oblasti, tenký ocas, povadlé břicho atd.).

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Agama vousatá je oblíbené terarijní zvíře. Je kontaktní a dobře si zvykne na člověka a manipulaci. Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let.

Jak moc krmit agamu

Frekvence krmení

Dospělou agamu postačí krmit 3 – 4 x týdně. Množství živočišné potravy se potom omezuje na max. 5 cvrčků denně. Agamy totiž dokážou spořádat i 30 cvrčků na posezení a potom zbytečně tuční.

Co znamená když agama zčerná

Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“

S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.

Proč se agama schovává

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Co nesmí jíst agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.

Jak poznat samce od samice agamy

Pohlaví u agam lze určit ihned po narození. Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců.

Jaký písek pro agamu

Písek. V teráriu se nejvíce osvědčil bezprašný písek. Jeho výhoda tkví v tom, že i když agama pobíhá po teráriu, hrabe nebo je jinak aktivní, tak písek téměř nepráší, navíc tento písek velmi dobře vypadá. Jako nejlépe vyhovující se osvědčil ten do bazénové filtrace, zrnitost 0,6 – 1,2 mm.

Jak často měnit písek u agamy

Obecně lze říci, že pokud poctivě (i několikrát denně) vybíráme nečistoty a hovínka z terária a chováme 1-2 agamy, tak vyměňujeme substrát třeba jen jednou za půl roku, pokud chováme agam více, tak cca po čtvrt roce. Pokud cítíme, že podestýlka zapáchá, tak ji vyměníme vždy bez ohledu na to, jak dlouho ji tam máme.

Jak často měnit písek Agamě

Jelikož agamy sem tam písek pozřou, je velmi důležité, aby nebyl křemičitý. Křemičitý písek je ostrý a po pozření by agamě mohl způsobit zdravotní problémy. U mláďat je lepší (opět z důvodu případného pozření) využívat písek jemné zrnitosti. Písek stačí kompletně měnit zhruba jednou za půl roku.

Co mohou jíst agamy

Agama, je stejně jako většina ještěrů, hmyzožravec. Základ jejího jídelníčku tvoří cvrčci, sarančata, švábi, červi nebo zophobasi. V dospělosti agama nepohrdne ani holátkem nebo rostlinnou stravou. Živočišnou stravu podáváme výhradně živou.