Jak pripravit batáty jako prilohu?

Jak pripravit batáty jako prilohu?

Jak nejlépe připravit batáty

Batáty lze vařit jako přílohu. V tom případě jim odstraníme slupku, nakrájíme je na kousky a vložíme do hrnce. Poté je osolíme a zalijeme vodou – lze použít horkou vodu z rychlovarné konvice. Vaření nakrájených batátů trvá přiližně dvacet až třicet minut.
Archiv

Jak udělat batáty na pánvi

Na větší pánvi zahřejte máslo, a když začne pěnit a vonět, přisypte do něj scezené a osušené brambory. Osolte je, opepřete, zamíchejte a lehce osmažte po všech stranách. Přikryjte pokličkou a (je-li to možné) bez podlití duste pomalu na mírném plameni asi 15 minut doměkka.

Jak udělat batáty bez trouby

rychlé vaření vložením 2,5 cm silných plátků na pánev s 5 cm vařící vody; vaříme asi 12 minut, vaříme v páře 2,5 cm silné plátky na mírném ohni, připravíme celé sladké brambory během 5-8 minut v mikrovlnce, v polovině otočíme, upečieme celé sladké zemiaky v mikrovlnke: pečieme 4 minúty na cca.
Archiv

Jak dlouho péct batáty v troubě

Troubu předehřejte na 220-230 stupňů bez horkovzduchu a batáty v ní jednu až jednu a čtvrt hodiny upečte úplně doměkka. Upečené sladké brambory nechte 10-15 minut vychládat.
Archiv

Jaké koření na batáty

Mojí oblíbenou variantou je sůl, pepř, drcený kmín, oregano nebo červená paprika. Další variantou pak kari a rozinky nebo med, hořčice a sezam. Nic nezkazíte jakýmikoliv nasekanými bylinkami. Ty čerstvé je však nejlepší nepéct a přidat je až na talíři.

Jak dlouho smažit batáty

Ideální je teplota kolem 140 °C, poté vložte hranolky v několika dávkách a smažte asi 6 minut, dokud nejsou zlatavé a lehce křupavé. Vyndejte je na papírovou utěrku, nechte okapat a zvyšte teplotu oleje na 180 °C. Hranolky opět smažte 2-3 minuty na dávku, dokud nebudou lehce zlatavé a opravdu křupavé.

Jak se dělá kaše z batátů

Batátová kaše

Batáty oloupeme, nakrájíme na větší kostky, osolíme, opepříme, podlijeme trochou vody a přidáme máslo. Pod pokličkou pečeme v troubě předehřáté na 160 °C doměkka. Upečené batáty přendáme i s výpekem do mixéru, přilijeme mléko a rozmixujeme dohladka.

Jak péct batáty v troubě

Plech vyložte pečicím papírem a zakápněte olivovým olejem. Očistěte batáty, rozkrojte je na půlky, potřete olivovým olejem, posolte a dejte péct do předem předehřáté trouby na 190 °C. Pečte asi 20 minut, dokud batáty trošku nezměknou. ⁠

Jak udělat nejlepší batátové hranolky

Batáty omyjte a se slupkou nakrájejte na silné hranolky. Dejte do mísy, přidejte papriku, sušený česnek, sůl a případně pepř. Zalijte olivovým olejem a prohoďte, aby se hranolky rovnoměrně obalily směsí koření. Položte na grilovací tácek a zhruba 20 minut opékejte na středním plameni, až batáty změknou a zezlátnou.

Jak Řízkovat batáty

Do hlízy z boku zapíchneme špejle (u menších hlíz postačí párátka) a ponoříme ji asi z třetiny do vody (podle velikosti hlíz použijeme různě velké sklenice). Když hlízám vyrostou kořeny, zasadíme je do květináče.

Jak na pečené batáty

Plech vyložte pečicím papírem a zakápněte olivovým olejem. Očistěte batáty, rozkrojte je na půlky, potřete olivovým olejem, posolte a dejte péct do předem předehřáté trouby na 190 °C. Pečte asi 20 minut, dokud batáty trošku nezměknou. ⁠

Jak dlouho se delaji batátové hranolky

POSTUP1Batáty omyjte a nakrájejte na hranolky. V míse promíchejte s olivovým olejem.2Hranolky pečte na 200°C dozlatova (cca 15-20 minut). Poté je otočte a pečte stejnou dobu i z druhé strany.3Servírujte jako přílohu nebo jen tak s vybraným dipem. Skvěle chutnají například s česnekovým dipem ze zakysané smetany.

Kdy sazet batáty

Vysazování sazenic batátů na pole obyčejně začíná počátkem května nebo když už není pravděpodobné, že rostliny zničí mráz, a končí koncem června. Teplota půdy v 10 cm hloubce by měla dosahovat alespoň 18°C. Pokud jsou rostliny vysazené příliš brzy, může je poškodit mráz.

Kdy nechat naklíčit batáty

S tímto procesem klíčení začínáte už v průběhu ledna či února, aby vyklíčené výhonky stihly dorůst do ideální výšky a dostatečně zesílily před květnovou výsadbou do venkovního záhonu. Batáty nezvládají přízemní mrazíky, proto je potřeba s výsadbou počkat po třech zmrzlých, tedy do první poloviny května.

Jak dlouho se peče Batát

Batáty nakrájené na kousky nebo hranolky se v troubě pečou zhruba 20 až 30 minut při teplotě 220°C. Pokud je pečete vcelku, tak počítejte s časem 45 až 60 minut v závislosti na jejich velikosti. Že jsou batáty upečené poznáte podle toho, že budou měkké.

Jak se pestuji batáty

Batáty se pěstují ze sazenic, přičemž se vysazují ručně nebo strojově. Sazenice se obvykle vysazují s rozestupem 120 cm mezi řádky a 30-40 cm v řádku. Na menší ploše (v zahradách), kde jsme vysloveně nuceni šetřit místem, můžeme vzdálenost mezi řádky snížit na cca 70-100 cm.

Jak poznat hotove batáty

Troubu zapněte na 190 stupňů a brambory vložte na rošt. Pečte asi 60 minut (záleží na velikosti brambor). Pokud máte doma troubu s možností páry, bude vám stačit 30 minut. Zda jsou batáty hotové poznáte pomocí vidličky / ostrého nože, který by do brambor měl lehce zajet i vyjet.

Kdy jsou zralé batáty

Hlízy sklízíme až po zaschnutí lodyh, nejčastěji v září a začátkem října, nesmíme je však mechanicky poškodit. Uskladníme je na suchém, chladném a dobře větraném místě, malé hlízky k jarní výsadbě uložíme do beden s pískem nebo rašelinou.