Jak poznat zralou feferonku?

Jak poznat zralou feferonku?

Jak se pozná že je zralá paprika

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.
Archiv

Jak často zalévat feferonky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Jak se starat o feferonky

Feferonky a chilli papričky potřebují dostatek světla – čím více, tím lípe. Čím více slunce, tím chutnějsí plody. Rostliny se snažíme umísťovat na místo, kde svítí slunce pokud možno co nejvíce a co nejdéle. Chilli papričky můžete pěstovat po celý rok doma, nebo od jara do podzimu venku.

Co s úrodou feferonek

Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Kdy se sklízí feferonky

Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla. Pro pěstování papriček je ideální nevelký skleník, protože v něm panují vyšší teploty a také vyšší vzdušná vlhkost než v pařeništi.

Jak urychlit zrání paprik

Papriky: Zaštípněte vršek, dbejte o teplotu

Paprikám při výšce cca 30 cm zaštípněte vrcholový pupen. Pokud je pěstujete volně, letos jim je zima, třebaže v předchozích letech se jim mohlo dařit. Pokud i tak nějaké plody nasadily, jen se jim nechce zrát, pokuste se zbudovat provizorní foliový kryt.

Jak Zalevat feferonky

Zálivka je druhým a velmi důležitým faktorem. Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání.

Jak sušit feferonky

Ideálním způsobem je sušení v sušičce na ovoce. U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem. Teplota by se měla po celou dobu sušení pohybovat kolem 35 °C. Po dvou dnech slupky zkontrolujte.

Kdy začít pěstovat feferonky

Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos.

Jak nechat dozrát feferonky

Urychlit dozrávání utržených plodů se dá tím, že k nim přidáš jablka, nebo banány. Jablka a banány uvolňují samovolně ethylen (ethen), který dozrávání urychluje. Spousta ti toho dojde doma někde na misce. Nemusí nutně všechno dozrát do finální barvy na kytce.

Kdy Zaštípnout vysoká rajčata

Krom postřiku stačí rajčata pravidelně vyštipovat v paždí, a to i během sklizně. Právě v této době, tedy v polovině srpna také zaštípněte i vrchol, a to po dosažení 6. až 7. vijanu (patra).

Co s paprikou na zimu

Jak uchovat papriky Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.

Jak se zbavit chilli z rukou

Jak dostanu kapsaicin, pálivost papriček z rukou Omýt několikrát vodou a mýdlem, poté vetřít do pokožky rostlinný olej. Po dvou minutách jej odstranit alkoholem a ruce ještě jednou omýt hydratačním mýdlem.

Jak sušit feferonky v sušičce

Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.

Jak naklíčit feferonky

Důležité je udržovat konstantní teplotu v rozmezí 25 – 28°C. Nejvhodnější pro klíčení semen jsou plastové pařníčky s horním víkem a ventilačními otvory, kde jsou dokonalé podmínky pro bujení klíčku. Zavlažování provádíme rozprašovačem, abychom semínka nevyplavily.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Která rajčata se Vyštipují

Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata. U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko.

Co s přebytkem rajčat a paprik

Papriky s rajčaty smícháme a jen krátce povaříme, dle chuti můžeme dochutit pár stroužky nasekaného česneku nebo přidáme chilli papričku (feferonku), můžeme i trochu osolit, záleží na tom, jak budeme dále papriky s rajčaty při vaření využívat. Slouží například pro výrobu leča, do gulášů, pod pečená a dušená masa…

Co neutralizuje capsaicin

Kapsaicin také dokáže neutralizovat tzv. substanci P, což je neuropeptid vyvolávající v lidském těle zánětlivost. Chilli papričky přivezl Kryštof Kolumbus jako náhradu drahého černého pepře. Tím udělal pro zdraví velice moc, protože černý pepř je karcinogenní.

Jak neutralizovat feferonku

Papričky nezapíjejte pivem ani vodou

Dobře se také kombinují s ovocem – ať už mangem, papájou nebo ananasem, protože pomáhá redukovat pálivost, ale zároveň zvedne intenzitu chuti chilli papričky," dodává Štift. Pálivé papričky je také nejlepší zapíjet ovocnými nebo jogurtovými nápoji, rozhodně ne vodou nebo pivem.

Jak správně sušit feferonky

Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.

Kdy začít hnojit chilli papričky

Teplota zeminy by neměla klesnout pod 18°C. Aby měly rostliny dost živin, můžeme je po cca 4 týdnech začít hnojit. V jakém množství a intervalech už záleží na vybraném druhu hnojiva.

Kdy ukončit růst rajčat

Kdy zaštípnout vrchol rajčat Čas pro zkrácení hlavního výhonu rajčat nastává v momentě, kdy se na rostlině vytvoří asi 6 nebo 7 květenství (vijanů). Obvykle k tomu dochází v průběhu srpna a rajčata se krátí z toho důvodu, že by plody na dalších vijanech již nestihly včas dozrát.

Kdy dát tyčky k rajčatům

Tyčkovým rajčatům je třeba od května do července pravidelně vylamovat boční výhony, ke konci prázdnin jim pak uštípněte i špičku hlavního výhonu (vrcholek rostliny). Další nasazené plody by totiž už stejně bez dostatku sluníčka nestihly dozrát a rostlina by se jejich tvorbou zbytečně vyčerpávala.

Kdy a jak začít Zastipovat rajčata

Kdy zaštípnout vrchol rajčat Čas pro zkrácení hlavního výhonu rajčat nastává v momentě, kdy se na rostlině vytvoří asi 6 nebo 7 květenství (vijanů). Obvykle k tomu dochází v průběhu srpna a rajčata se krátí z toho důvodu, že by plody na dalších vijanech již nestihly včas dozrát.