Jak poznat westův syndrom?
Jak poznat Westuv syndrom
Projevy: Westův syndrom se projevuje křečovými epileptickými záchvaty. Někdy se jedná o záchvaty náhlých křečí celého těla nebo některých svalových skupin. Jindy se objevují stahy krčních svalů, které přinutí hlavu sklonit se bradou k hrudi.
Jak začíná epileptický záchvat
Mezi nejznámější příznaky epilepsie patří ztráta vědomí a celkové svalové křeče. Epileptické záchvaty však mají mnoho podob. Mohou se projevit jako záškuby v těle a brnění končetin. U pacienta ovšem můžeme pozorovat také výpadky paměti a stavy, které připomínají krátké zasnění.
Kdy se diagnostikuje epilepsie
Onemocnění je obvykle diagnostikováno po dvou epileptických záchvatech, které neměly zjevnou příčinu (jako by mohla být např. intoxikace alkoholem, vedlejší účinek některých léků nebo příliš nízká hladina cukru v krvi).
Jak muze vypadat epileptický záchvat
Na jeho začátku nemocný často vykřikne, pokouše si jazyk, upadne. Je ztuhlý, nedýchá, zmodrá. Postupně se objevuje chrčivé dýchání, slinění a rytmické symetrické záškuby všemi končetinami. Na konci záchvatu se často pomočí a zůstává určitou dobu ochablý a v bezvědomí (resp.
Archiv
Jak se projevuje epilepsie u miminka
Typickým příznakem této epilepsie u miminka je infantilní spasmus, kdy se miminko prohne do tvaru rohlíku, rozhodí ruce i nohy a pláče. Záškuby trvají krátce, ale přichází v několika sériích. Epilepsie u miminek bývá způsobena komplikacemi v těhotenství nebo při porodu (např.
Co je syndrom Dravetove
Syndrom Dravetové (DS) patří mezi méně časté progresivní geneticky podmíněné epilepsie. Typický je rozvoj v prvním roce života u dosud normálně se vyvíjejících dětí. Iniciálně se objevují generalizované nebo unilaterální konvulsivní záchvaty, často vázané na febrilní infekty.
Co zhoršuje epilepsií
Nejvíce rizikové jsou absence a myoklonické záchvaty. U idiopatických generalizovaných a ložiskových epilepsií zhoršuje absence a myoklonie karbamazepin, vigabatrin, tiagabin, gabapentin a fenytoin. Juvenilní myoklonickou epilepsii zhoršuje karbamazepin, fenytoin a zcela výjimečně lamotrigin.
Co delat kdyz nekdo dostane epileptický záchvat
Je potřeba z pacientova okolí odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku a podložit hlavu něčím měkkým a uložit pacienta do stabilizované polohy. Pacientům zásadně nebráníme v pohybech (křečích ani v automatickém jednání), nerozevíráme ústa ani nevkládáme nic mezi zuby.
Co může vyvolat epilepsií
V každém věkovém období se uplatňují jiné příčiny. V dětství jde nejčastěji o vrozené genetické dispozice. U dospělých je častěji podkladem nádor, stavy po cévních mozkových příhodách, alkoholismus. Příčinou může být zánět mozku virový či bakteriální.
Jak poznat že se blizi epilepticky zachvat
Tyto příznaky mohou být různého druhu, od nevýrazných (pocity brnění, čichové, chuťové, zrakové, závrativé, bolesti břicha, pocity na zvracení, bušení srdce, či průjmy, ) až po příznaky všeobecně poměrně dobře známé (bezvědomí s křečemi končetin, krátké poruchy vědomí, kdy nemocný je chvíli ”mimo”).
Co vše se dá zjistit na EEG
EEG pomáhá při stanovení diagnózy epilepsie. Ze záznamu lékař zjistí, o jaký druh epileptického záchvatu se jedná a kde je ložisko odpovědné za jeho vznik. Kromě toho může přesně ukázat místo podezřelé ze zánětu nebo nádoru a určit míru případného poškození.
Jak se leci epilepsie u dětí
Základní léčbou epilepsie je úprava životosprávy dítěte a podávání léků, tzv. antiepileptik. Jen v některých případech je vhodná léčba chirurgická. Základem „epileptické“ životosprávy je u dětí pravidelný denní rytmus s dostatkem spánku.
Co je na epilepsie
V závislosti na typu, průběhu a příčinách onemocnění zvolí lékař vhodnou léčbu. Pokud je příčinou epilepsie jiné onemocnění, například hematom, nádor nebo mozkový hemangiom, léčí se nejprve základní onemocnění, obvykle chirurgicky. Základní léčbou je farmakoterapie, jejímž cílem je kontrola epileptických záchvatů.
Jak poznat neurologický problém u miminka
Prvé klinické projevy se liší dle stáří dítěte – u malých to bývá urychlení růstu hlavy, u větších pak příznaky nitrolební hypertenze – bolesti hlavy, zvracení, může být takzvané městnání na očním pozadí. Častým příznakem je epileptický záchvat či změna neurologického nálezu – porucha hybnosti či porucha rovnováhy.
Co nedělat při epilepsií
Epileptik nesmí vykonávat žádnou činnost, při které by při vzniku záchvatu mohl ohrozit sebe nebo své okolí. To znamená zákaz řízení motorových vozidel, zákaz práce na rizikových pracovištích, zákaz provozování rizikových sportů včetně plavání.
Jak se projevuje epilepsie u dětí
Patří k dramatičtějším projevům epilepsie. Často začíná výkřikem dítěte, následuje pád a přechodná zástava dýchání způsobená křečí dýchacích svalů. Objevují se záškuby těla, během kterých může dojít k pokousání jazyka a pomočení. Po takto proběhlém záchvatu bývá dítě zmatené a unavené.
Co delat kdyz nekdo dostane epilepticky zachvat
Je potřeba z pacientova okolí odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku a podložit hlavu něčím měkkým a uložit pacienta do stabilizované polohy. Pacientům zásadně nebráníme v pohybech (křečích ani v automatickém jednání), nerozevíráme ústa ani nevkládáme nic mezi zuby.
Co muze ovlivnit EEG
Lékaři ale před vyšetřením oznamte všechny léky, které užíváte, protože některé mohou změnit charakter EEG záznamu a vést tak k mylným závěrům. Kromě toho ošetřující personál informujte, jestli jste si večer nevzali třeba prášek na spaní. I silné hypnotikum může ovlivnit výsledek vyšetření.
Co odhali EEG u dětí
ztrátě vědomí nevyjasněné příčiny, cévních mozkových příhodách či úrazech mozku. V rámci neurologického oddělení jsou umístěny dva EEG přístroje. EEG je zásadní vyšetřovací metodikou pro stanovení diagnózy epilepsie.
Kdy jít s dítětem k neurologovi
Afektivní záchvaty, kolapsové stavy, autistické projevy, opožděný vývoj řeči, poruchy chůze, neobratnost, neklid a nepozornost, poruchy spánku, tiky, třes, závratě, bolesti zad, stereotypní a jinak atypické chování, febrilní křeče, brnění končetin – to jsou další příklady potíží se kterými přicházejí pacienti do …
Kdy k neurologovi
Část populace trápí bolesti hlavy ve formě migrén pravidelně a neúprosně. Silné nebo náhle vzniklé bolesti hlavy mohou signalizovat i krvácení do mozku nebo nádor. Proto je v těchto případech namístě vyšetření neurologem.
Jak zastavit epileptický záchvat
Je potřeba z pacientova okolí odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku a podložit hlavu něčím měkkým a uložit pacienta do stabilizované polohy. Pacientům zásadně nebráníme v pohybech (křečích ani v automatickém jednání), nerozevíráme ústa ani nevkládáme nic mezi zuby.
Jak dlouho může trvat epileptický záchvat
Různé typy epileptických záchvatů trvají různě dlouho, od vteřin po desítky minut. Generalizovaný tonicko-klonický záchvat (velký záchvat s bezvědomím, pádem a křečemi) zpravidla trvá kolem dvou až tří minut.
Kdy jít na EEG
EEG vyšetření je prováděno zejména u pacientů s poruchami vědomí, u pacientů po operacích mozku, úrazech hlavy, zánětlivých onemocněních, u bolestí hlavy, degenerativních onemocnění apod.
Jak dlouho trvá EEG hlavy
EEG se provádí jako ambulantní vyšetření. Pacientovi je na hlavu nasazena speciální čepice s elektrodami, na které byl předtím nanesen vodivý gel. Po umístění čepice a po jejím připojení k přístroji se pacient uloží na vyšetřovací lůžko. Celé vyšetření trvá do 45 minut.