Jak poznam že je agama ve stresu?
Jak se pozná pohlaví agamy
Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.
Archiv
Jak často svítit Agamě
Jak dlouho se má svítit agamě Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.
Archiv
Jak agama spí
Agamy vousaté rády šplhají a obvykle spí na nejvyšších možných místech – proto je vhodné členité pozadí s dostatečně velkými plošinkami, ve velkém teráriu i silnější větve a podobně.
Archiv
Jak poznat že je agama nemocná
Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje už na samotné kondici chovaného jedince. Zpravidla se to poznává na konzistenci a zbarvení trusu, nebo hubnutí (vystouplé kosti v křížové oblasti, tenký ocas, povadlé břicho atd.).
Jak agama pije
Agama vodu z misky nejen pije, ale do ní i vyměšuje, takže nezapomeňte misku s vodou každý den měnit. Vodu není potřeba nijak vyhřívat, pokojová teplota postačí. ŽIVÉ ROSTLINY: Živé rostliny jsou vhodným doplňkem v teráriu.
Co může agama
Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.
Jak poznat že je agama mrtvá
Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod. Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně.
Proč se agama schovává
Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…
Co nesmí agama
Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.
Jak si ochočit Agamu
Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.
Co znamená když agama zčerná
Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“
S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.
Jak si ochočit agamu
Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.