Jak přetřít palubky?

Jak přetřít palubky?

Jak správně natřít palubky

Bruste nejdříve středně drsným, pak jemným brusným papírem zcela do hladka. Potom na palubky naneste jednu až dvě vrstvy nátěrové hmoty (postupujte podle návodu od výrobce). Každý nátěr vždy pečlivě roztírejte, aby na povrchu nezůstávaly kapky nebo dokonce loužičky, a necte pořádně vyschnout.
Archiv

Jakou barvou natřít palubky

Pro natírání vekovních plaubek, označovaných často jako podbití, je velmi vhodný výrobek Lazurol Topdecor. LAZUROL TOPDECOR S 1035 je tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů určená k ochranným lazurovacím nátěrům měkkého i tvrdého dřeva.

Jak obrousit staré palubky

Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné.

Jak přetřít lakované dřevo

Hladký povrch se otře vlhkým hadříkem a před nátěrem ještě lihem či ředidlem. Jako základový nátěr můžete použít lak na dřevo. Ten se nanáší štětcem nebo válečkem, záleží na velikosti a členitosti plochy. Výhodou laku je to, že rychle schne.

Kdy natírat palubky

Na co při montáži palubek nezapomenout

Pokud plánujete palubky natřít bezbarvým voskem, můžete to udělat až po montáži. Jinak je ale potřeba palubky natírat ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů.

Jak často natírat palubky

Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Jakou barvu použít na palubky

Můžeme použít úchytky obložení, vruty, hřebíky, nastřelovací hřebíky a další. Dále budeme potřebovat také barvu na povrchovou úpravu. Ta je důležitá pro životnost palubek a konečný vzhled. Dobrou volbou jsou olejové barvy a tenkovrstvé lazury.

Jak se zbavit starého nátěrů na nábytku

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak se zbavit starých nátěrů na zdi

Osvědčeným způsobem, jak odstranit starou barvu ze zdi, je špachtle. Jedná se však opravdu o pracný a zdlouhavý způsob odstranění barvy. Manuální odstranění barvy ze stěny si můžete trochu usnadnit, pokud ji vyměníte za speciální škrabku na omítku, kterou běžně koupíte ve stavebninách a podobných prodejnách.

Jak přetřít lakovaný nábytek

Nejlepší postup při natírání lakovaného nábytku je kompletní odstranění lakovaného povlaku, přebroušení povrchu smirkovým papírem, příprava pomocí podkladového nátěru a až poté finální nátěr a vrchní lak. Získáte tak dlouhodobou výdrž nového nátěru.

Jak přelakovat dřevo

Nejdříve základní nátěr, pak mezinátěr a nakonec svrchní vrstva nátěru. Po každé vrstvě můžete povrch jemně zbrousit brusným papírem. Na očištěné dřevo se nejdříve nanáší penetrační nátěr a pak teprve nátěr lakem nebo lazurou. Pro nanášení si vyberte štětec nebo váleček.

Jak pracovat s palubkami

Palubky nikdy nepřirážejte silou k sobě a ničím je nestahujte. Pero a drážka slouží mimo jiné k tomu, aby mohly zachytit rozpínání a smršťování dřeva. Snažte se proto palubky sesazovat tak, aby byla v peru a drážce vůle zhruba 1 mm. Když se palubkám zvýší vlhkost, mezera se zatáhne.

Jak obnovit palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jak nejlépe odstranit starý nátěr

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak překrýt starou malbu

Škrábání staré malby usnadní teplá voda

Dobré je napustit celou starou malbu teplou vodou, uzavřít okna i dveře, aby stará barva dostatečně navlhla. Vodu pak nechte zhruba půl hodiny působit. V druhé fázi znovu vodou potřeme už jen menší plochu, kterou můžeme ihned špachtlí oškrabat.

Jak škrábat starou malbu

Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou. Pokud nejde škrábání zlehka, pak raději ještě jednou malbu namočíme, aby se neponičila omítka.

Jak opravit lakovaný nábytek

Opravu poškrábaného a zašedlého laku lze řešit tenkovrstvým nástřikem speciálním opravným bezbarvým lakem ve spreji Anstazlos Plus s velmi jemnou tryskou v různých stupních lesku a matu. Tento lak je vhodný zejména pro opravy lakovaného nábytku ze dřeva a dýhy.

Jak odstranit lak z nábytku

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Čím natřít Smrkové palubky

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Čím přidělat palubky

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.

Jaké hřebíky do palubek

Kolářské hřebíky mají malou hlavičku, někdy bývají označovány jako vágnerky. Jsou určeny pro přibíjení palubek a podlahovek do pera. Pokud použijete důlčík, schovají se kolářské hřebíky zcela do dřeva.

Čím natřít stará dřevěná okna

Po odstranění a obroušení použijeme Lazurol (impregnační základ) nebo penetrační nátěr, např. Fermbal (napouštěcí fermež). Poté dřevo ještě jednou obrousíme a oprášíme a natřeme základním nátěrem (např. Pragoprimer plus na dřevo).

Jak nejlepe odstranit starou omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.

Co dělat když se loupe barva při malování

Nová barva se od nekvalitního povrchu totiž brzy odlupuje. Jestli nás čeká škrábání stěn, zjistíme, když navlhčeným válečkem několikrát přetřeme stěnu. Ulpí-li na něm kousky starého nátěru, musí předchozí malba dolů. Nerovnosti a díry po skobách zarovnáme práškovým či akrylátovým tmelem, vnitřní jemnozrnnou stěrkou.