Jak ověřit platnost SPZ?

Jak ověřit platnost SPZ?

Jak zjistit jestli mi plati dálniční známka

Pokud si už přesně nevzpomínáte, kdy jste si svou elektronickou dálniční známku pořídili, můžete si její platnost ověřit velmi jednoduše na webu www.edalnice.cz. V části „Ověření platnosti“ uvedete pouze SPZ vozidla a stát registrace, poté vám systém ukáže, dokdy je dálniční známka platná.
Archiv

Jak zjistím platnost

Ověření platnosti dálniční známky je velmi snadné. Stačí na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti zadat stát registrace vozidla a SPZ a systém hned ukáže, zda je e-známka platná a do kdy.

Jak se kontroluje dálniční známka

To, že nemáte platnou známku, může policista zjistit buď při běžné kontrole, nebo na dálku. PČR má v autech a na mýtných branách speciální kamery, které snímají SPZ a snadno si mohou auto bez platné známky „vytipovat“.
Archiv

Jaká je platnost dálniční známky

Roční dálniční známka platí 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc.

Kdy se zdraží dálniční známky

Vláda v rámci svého konsolidačního balíčku počítá s výrazným zdražením roční dálniční známky. Od 1. března 2024 zaplatí řidiči za celoroční kupon o osm stovek více, namísto 1500 korun nově 2300 korun. Pro vozidla na zemní plyn nebo biometan je cena ročního kuponu stanovena na 1150 korun.

Jak změnit SPZ na dálniční známce

Elektronickou dálniční známku nelze převádět mezi jednotlivými vozidly. Pokud však potřebujete změnit samotnou státní poznávací značku vozidla při její ztrátě, zničení nebo odcizení, je to možné. Jednoduše vyplníte Avízo o změně SPZ, kterým doložíte danou životní situaci.

Jak zjistit platnost povinného ručení

Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn. Obratem dostanete informaci, zda je vaše pojištění platné, a u které pojišťovny.

Kdy končí platnost dálniční známky

Dálniční známka je nepřenosná mezi motorovými vozidly, tudíž v případě prodeje vozidla zůstane dálniční známka platná pro vozidlo, pro které byla zakoupena.

Jak funguje kontrola elektronických dálničních známek

Platnost EDAZ mohou kontrolovat příslušníci Policie ČR a Celní správy ČR. Samotná kontrola probíhá v rámci běžných silničních kontrol pomocí speciálních tabletů a mýtných bran. Pokuta za jízdu bez platné EDAZ může činit na místě v příkazním řízení až 5 tisíc korun a ve správním řízení až 20 tisíc korun.

Co se stane kdyz nemám dálniční známku

Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí pokuta na místě až 5000 Kč, ve správním řízení se platba může vyšplhat až na 20 000 Kč. Proto si zkontrolujte platnost známky včas, a to přímo na oficiálním webu. Při nákupu kupónu si můžete dokonce vyžádat i e-mailové upozornění na vypršení platnosti.

Kdy mi končí platnost dálniční známky

Platnost dálniční známky si můžete jednoduše ověřit online na webu edalnice.cz ve formuláři Ověření platnosti, kde zvolíte stát registrace a SPZ vozidla. Případně pokud při nákupu dálniční známky uvedete kontakt a zaškrtnete, že chcete dostat upozornění na končící platnost, zašleme Vám ho v předstihu e‑mailem nebo SMS.

Kdy se mění SPZ

Pokud děláte přepis vozidla nebo již nechcete jezdit na značkách jiného okresu lze značky vyměnit. RZ registrační značky vozidla nemůžete ze zákona měnit z důvodu, že nechcete jezdit na značkách jiného okresu, nebo Prahy, když nemáte Prahu rádi 🙂 – vždy se musí měnit z důvodu: poničení, ztráty, nebo odcizení.

Jak dlouho trva aktivace dálniční známky

O aktivaci vaší dálniční známky, budete informování do emailu, včetně potvrzení o úhradě. Známka bývá zpravidla aktivována do 60 min od provedení nákupu.

Jak zkontrolovat povinné ručení

Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn. Obratem dostanete informaci, zda je vaše pojištění platné, a u které pojišťovny.

Co kdyz nemám Zaplacene povinné ručení

Až 40 000 Kč pokuta za neplatné povinné ručení

Nesjednání pojištění je jednoznačným porušením zákona, a proto musí být potrestáno. Pokud řidič nepředloží zelenou kartu při silniční kontrole, hrozí mu bloková pokuta na místě až 1 500 Kč nebo ve správním řízení až 3 000 Kč.

Jak zjistit kdy vám končí platnost Elektronické dálniční známky

Nabízí se několik cest, jak zjistit, kdy Vám končí platnost elektronické dálniční známky. Můžete si ji ověřit online na webu www.edalnice.cz, kde jednoduše zvolíte stát registrace a SPZ vozidla. Další možností je, že si upozornění o končící platnosti necháte automaticky zaslat.

Co dělat když omylem najedu na dálnici

V tomto případě je postup jednoduchý – pokud je to možné, okamžitě se spojte s Policií ČR a informujte ji o poloze vozidla v protisměru. Dnes již funguje na dálnicích systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalována na mýtných branách.

Co se stane kdyz jedu na dalnici bez dálniční známky

Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí pokuta na místě až 5000 Kč, ve správním řízení se platba může vyšplhat až na 20 000 Kč. Proto si zkontrolujte platnost známky včas, a to přímo na oficiálním webu. Při nákupu kupónu si můžete dokonce vyžádat i e-mailové upozornění na vypršení platnosti.

Kdo může na dálnici bez známky

Kdo a kdy může jezdit po dálnici bez dálniční známkypřepravuje zdravotně postiženou osobu s průkazem ZTP (s výjimkou praktické nebo úplné hluchoty) nebo ZTP/P (za předpokladu, že majitelem vozidla je postižená osoba nebo osoba jí blízká)přepravuje nezaopatřené dítě, které je léčeno se zhoubným nádorem.

Kde můžu jet bez dálniční známky

Nezpoplatněné úseky jsou na dálnicích a při vjezdu na ně označeny dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku (E 11a), která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu. Tato dodatková tabulka je umístěna vždy společně s dopravní značkou Dálnice (IZ 1a).

Jak probíhá výměna SPZ

Výměna SPZ při přepisu

Řešení je tedy na žádost nahlásit značky jako poškozené a vyměnit je na registru vozidel v příslušném okrese za nové. Značky nemusíte nějak poškodit, stačí jen v příslušném formuláři zaškrtnout výměna značek z důvodu poškození a při výměně registrační značky odevzdat.

Co stojí výměna SPZ

Změna SPZ je samozřejmě spojena s poplatkem. Při každé žádosti o výměnu registrační značky zaplatíte 200 Kč za každý jeden kus SPZ. Pokud vám tedy chybí obě státní poznávací značky u auta, připravte se na poplatek 400 Kč navýšený o správní poplatek ve výši 50 Kč.

Jak účtovat elektronickou dálniční známku

Správní poplatky, dálniční známky, kolky

Pro účtování o správních poplatcích, spotřebě kolků, dálničních známkách, mýtu, poplatcích obcím apod. se používá účet 538 – Ostatní daně a poplatky. V praxi se občas setkávám s tím, že na účtu 538 je kromě kolků zaúčtována i odměna notáři např. za sepsání společenské smlouvy.

Jak dlouho může být auto bez povinného ručení

Vůz může v depozitu setrvat rok a půl (tj. 18 po sobě jdoucích měsíců) a po tuto dobu s ním nesmíte jezdit. Před vyzvednutím značek z depozitu zkontrolujte platnost technické kontroly, případně zařiďte novou a sjednejte si povinné ručení. Budete totiž potřebovat zelenou kartu.

Jak zjistit dluh na povinném ručení

Na webových stránkách České kanceláře pojistitelů můžete provést rychlou kontrolu zaplacení povinného ručení. Stačí jen zadat registrační značku vozidla (SPZ). Stejný formulář využiješ i v případě, že ses stal účastníkem dopravní nehody, viník z místa ujel, ale máš zapsanou SPZ vozidla.