Jak osvětlit schody?

Jak osvětlit schody?

Jaké světlo na schodiště

Na osvětlení schodiště se nejlépe hodí nástěnná svítidla, LED pásky nebo orientační svítidla. Ke schodišti lidé přistupují ze dvou různých pohledů. Jedni se snaží na něm co nejvíce prostorově ušetřit, druzí jej plně začlení do interiéru a dělají z něho přednost.

Jaké světlo na chodbu

Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou přisazená stropní svítidla, tzv. stropnice. Ty, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku a chodbu tak osvětlí z co největší výšky a tedy nejvíce. Oblíbená jsou svítidla z opálového skla.

Jak na osvetleni

Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“. Měli byste jít do stojících lamp, které rozložíte po místnosti podle toho, jak ji využíváte.

Jaké osvětlení

pro kuchyň nebo pracovnu je doporučeno LED osvětlení o výkonu 4 W/m2, pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici, koupelnu 2 až 3 W/m2, pro sklep a chodby stačí 1 až 2 W/m2. Pro vaši představu 1 W u LED žárovky průměrně odpovídá světelnému výkonu 7-9 W klasické žárovky (čili 75-100 lumenům).

Jak sladit osvětlení

Kombinovat můžeme světla nástěnná, závěsná i bodová. Přisazená stropní svítidla v kombinaci s designovými stropními svítidly nad jídelním stolem. Součástí dnešních kuchyní je také jídelní kout. Zde je nejvhodnější zvolit závěsné světlo, které dokáže navodit příjemnou atmosféru.

Jak rozmístit osvětlení

Do velkých místností rozmístíme více světel, nad velké stoly a plochy pak světla s několika zdroji nebo více bodových světel. Doplnit je můžeme stojací lampou nebo nástěnnými světly. Při výběru osvětlení např. pro čtecí a pracovní kout volíme raději dražší a kvalitnější zdroj světla, který šetří zrak.

Jak silné světlo do obýváku

Obývací pokoj je, na rozdíl od kuchyně, spíše místem k odpočinku, takže nepotřebuje až tak výkonné osvětlení, ale spíš možnost navození příjemné atmosféry. Proto do něj doporučujeme osvětlení o poměrném výkonu 2-3W/m2. Pokud máte obývací pokoj o ploše 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60W LED osvětlení.

Jak silné světlo do obývacího pokoje

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.

Jak navrhnout osvětlení

Použijte minimalistické prvky a prostor se opticky zvětší. Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“.

Jak spocitat osvětlení

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jakou barvu světla do obýváku

Teple bílá barva se doporučuje do svítidel, které budeme mít v místnostech, kde chceme odpočívat či se cítit příjemně – nejčastěji se tedy jedná o ložnici, obývací pokoj, případně dětský pokoj.

Jaké bodovky do obýváku

Jaké vybrat bodové osvětlení do obýváku Bodové osvětlení navodí v obývacím pokoji atmosféru. Pro bodové osvětlení obývacího pokoje se používají podhledová bodová světla a přisazená bodová svítidla instalovaná na strop, nebo na stěnu. Pomocí bodového osvětlení lze poměrně snadno dosáhnout intimní atmosféry.

Jak silné světlo do chodby

Pro osvětlení chodby v rodinném domu, nebo bytu, většinou postačí stroní svítidla s příkonem cca 12W.

Jak rozmístit světla v obýváku

Pravidla rozmístění světel

Centrální svítidlo nad stolem umístíme až 60 cm nad jeho deskou. Přitom dbáme, aby nám nesvítilo do očí, kužel světla by měl být zčásti krytý stínidlem. Do velkých místností rozmístíme více světel, nad velké stoly a plochy pak světla s několika zdroji nebo více bodových světel.

Jak silné světlo do pokoje

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.

Kam umístit světlo v obýváku

V obýváku: Pozor na poškození zraku

Nebo použijte stolní či stojací lampu. Postavte ji buď vedle televizoru, nebo ještě lépe za něj. V ideálním případě by proud světla měl mířit na stěnu nebo strop za televizí, bude se tak příjemně odrážet.

Jak udělat osvětlení do obývacího pokoje

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla: Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásy, které se dají barevně podle nálady měnit. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek nebo speciálními akcentovými nástěnnými svítidly.