Jak opravit starou prkennou podlahu?
Jak zrenovovat starou dřevěnou podlahu
Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.
Co se starou dřevěnou podlahou
Renovace dřevěné podlahy
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Jak obrousit stará prkna
Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Doposud časté vyrovnání podkladu na trámové konstrukci se provádí takto:Odstraňte veškeré krytiny z podlahy.Rozeberte, odstraňte staré prkna (nejčastěji jsou přitlučený hřebíky)Očistěte trámy a udělejte kolem nich místo na vložení fošny z obou stran.Rozměr fošen přizpůsobte dle délky a výšky trámů
Archiv
Co se starou podlahou
Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.
Jak brousit prkennou podlahu
Obroušení dřevěných prken
Proveďte čtyři až pět cyklů broušení se zrnitostí 16 nebo 24, 40, 80 a nakonec se zrnitostí 120 (jemné dobroušení). Pozor: Počet nutných cyklů broušení a zrnitost závisí na nerovnosti a na stupni znečištění podlahy. Čím vyšší je index zrnitosti, tím jemnější je daný brusný prostředek.
Co na starou prkennou podlahu
Během let se dřevěné podlahy opotřebí, poškrábou, ztratí svůj lesk a měly by se obnovit. Aby bylo možné podlahu nově napustit, musí se však napřed zbrousit, a to v několika cyklech broušení a s různými zrnitostmi. Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy.
Čím natřít starou dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Jak brousit starou podlahu
Zarazíme všechny vyčnívající pod úroveň podlahy buď průbojníkem nebo silným hřebíkem s upilovanou špičkou. Jde zejména o to, aby vyčnívající hřebíky netrhaly brusný pás. Takto připravenou podlahu zbrousíme nejdříve podlahovou bruskou. Povrch nejlépe srovnáme použitím středně hrubého či hrubého brusného papíru.
Jak opravit dřevěnou podlahu
U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.
Jak zateplit starou podlahu
Pěnové sklo se používá především pro zateplení podlahy v přízemí objektu, tedy podlah na zemině či nad nevytápěným suterénem. Lze využít nejen jako tepelně izolační vrstvu, ale také jako vyrovnávací podkladní vrstvu pro betonáž podkladní desky.
Jak udělat hydroizolaci podlahy
Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.
Jak vyplnit mezery mezi prkny
Vyplnění mezer mezi prkny
V případě, že jsou mezery mezi prkny malé, můžeme je vyplnit papírovou hmotou či tmelem na dřevo. Lepší je ovšem narazit do mezer dřevěné laťky, klínovitě zhoblované po celé délce. Na laťky naneseme po obou stranách lepidlo (např. Herkules) a zatlučením je uklínujeme do mezer.
Čím nalakovat dřevěnou podlahu
Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.
Čím natřít podlahová prkna
Odpověď: Pro nalakování podlahy ze smrkových prken můžete použít kvalitní vodou ředitelný lak V1301 Bakrylex akrylurex , který je schválen i pro povrchovou úpravu dětského nábytku a hraček.
Co na starou podlahu
Pokud netrváte na zachování původní dřevěné podlahy, z finančního hlediska bývá jednodušší staré parkety zpevnit nivelačním nátěrem nebo podlahu zcela odstranit, podklad upravit betonem a následně položit novou podlahovou krytinu: koberec, PVC či laminátovou plovoucí podlahu.
Co na prkennou podlahu
Nerovnost původních prken lze řešit:Vytrháním prken a jejich nahrazením dřevotřískovými či OSB deskami.Přidáním dřevotřískových či OSB desek na původní prkna.Samonivelační stěrkou na dřevo.Vyrovnáním výsypkovým materiálem – např. keramzitovou drtí
Jak na prkennou podlahu
Dřevo pod i na podlahu by mělo být řádně ošetřené proti škůdcům a plísním. Polštáře pod prkny podlaháři od sebe na podložku nebo na podložkové pásy od sebe pokládají ve vzdálenosti zhruba 60–80 cm, což platí pro běžnou tloušťku prken okolo 2 cm. Záleží na tloušťce podlahových prken a způsobu využití podlahy.
Čím napustit dřevěnou podlahu
Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.
Čím natřít prkennou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Čím natřít prkna
Chcete-li prodloužit životnost této dřevěné plochy, doporučujeme vybírat mezi přípravky, jenž nesou obchodní označení: „olej na dřevěné terasy“, „terasový olej“ nebo „olej na dřevo“.
Jak oprava podlahy ve starém domě
Pokud třeba v koupelně chceme na podlahu dlažbu, můžeme použít na rošt OSB desky a na ně dlažbu nebo i elektrickou rohož pro podlahové topení. Nebo na to můžeme vylít betonovou desku s armaturou, která nám bude na tom pěnoskle držet a bude odizolovaná. Pak už můžeme vybírat finální povrchy.
Jaký lak na podlahu
Pro použití v domácnostech je například skvělý jednosložkový lak na vodní bází. Při vyšším zatížení podlahy však více oceníte polyuretanový dvousložkový lak na vodní bázi, který má velice vysokou odolnost proti opotřebení. S výběrem laku ovšem v neposlední řadě souvisí také stupeň lesku a odstín laku.
Jak ošetřit dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Jak ošetřit prkna
Údržba dřevěných teras
Doporučuje se nechat dřevo vyschnout při běžné venkovní teplotě 1-2 dny. Poté provedeme nátěr olejem Pflege-Öl, který je vysoce vodě odolný a mikroporézní, což umožňuje dřevu dýchat. Olej nanášíme ve dvou nátěrech, kde doba schnutí mezi jednotlivými nátěry je 16-24 hodin.