Jak opravit rozpadlou knihu?

Jak opravit rozpadlou knihu?

Jak opravit obal knihy

Nejčastěji přelepím celou plochu obalu průhlednou samolepicí folii, nejlépe lesklou, na horní a spodní hraně přebalu nechám přesah folie cca 2 cm, a ten přehnu na zadní stranu. Vypadá to jako laminace a navíc se tím přebal, často chatrný, zpevní.

Jak restaurovat knihu

Každou knihu proto nejdříve celou rozeberu na jednotlivé listy, očistím od zbytků lepidla, vypreparuji staré nitě a případně hedvábným papírem slepím natržené listy. Poté listy znovu svážu. Podle stavu a cennosti desek, pak vyrobím buď desky nové, nebo opravím desky staré, tak aby znovu chránili knihu, jak mají.

Jak recyklovat knihy

Sběr či kontejner na tříděný odpad

V každém případě je nutné knihy zbavit tvrdé vazby, která patří do směsného odpadu. Vyhazovat k recyklaci lze pouze papírové části. Knihy v brožované vazbě lze odevzdat celé.

Jak opravit leporelo

Dobrým fíglem je stránky ve stlačené poloze přejet smirkovým papírem a zdrsnit povrch, aby se stránky trochu sloučily. Potom se nanese lepidlo a překryje gázou. Po stranách se přidělají kapitálky (ty jsem dala nové) a nakonec se přidá krycí papír.
Archiv

Jak vyčistit knihu

Vezměte knihy ven a suchým hadrem z nich opatrně otřete plíseň. Potom si namočte hadřík do mýdlové vody a vyždímejte ho. Velmi opatrně s ním otírejte zbylou plíseň a potom nechejte knihy znovu uschnout. Pokud mýdlová voda nestačí, použijte roztok octa nebo bělidla.

Jak svázat papíry

Děrujeme listy i desky. Perforované listy lze svázat plastovými hřbety nebo plastovými zavíracími lištami. Zvolte plastový hřbet (s příslušným průměrem a barvou), roztáhněte jej na vazači a potom na něj nasaďte svazek papírů s deskami. Hřbet stáhněte zpět a dokumenty jsou svázané.

Čím slepit vazbu knihy

Opatrně uchopit vazbu do prstů a srovnávat – ale opatrně, ne, aby se rozlomila. Pak knihu narovnat a postavit na ni sloupek dalších. Ve většině případů se vázaná kniha (u brožovaných s polámaným hřbetem je to těžší) narovná.

Jak se starat o knihy

Ukládání knih do regálu by mělo probíhat také s citem. Samozřejmostí je netlačit či nevmačkávat knihu mezi ostatní, když je pro ni volné místo zjevně nedostatečné. Velkoformátové knihy a časopisy je lépe ukládat naležato, aby nedošlo ke zlomení vazby či natržení. Knihy se nikdy nestaví hřbetem vzhůru.

Jaký papír lze recyklovat

Hodit sem můžeme například časopisy, noviny, letáky, sešity, krabice, papírové obaly, knihy a lepenku. Dokonce můžete do kontejneru vyhazovat papír s kancelářskými sponami nebo svorkami, při zpracování se magnetem odstraní. Obálky s fóliovými okénky sem můžete také vyhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit.

Co s vyřazenými knihami

se dají věnovat mateřské či základní škole, dětskému domovu, zařízení volnočasových aktivit pro mládež apod., omyvatelná leporela třeba sestřičce v ordinaci dětského lékaře, kde pak mohou být v čekárně k dispozici čekajícím dětem (totéž omyvatelné hračky)…. a taky máme u nás na pobočkách knihovny koutky s knížkami …

Co je to leporelo

„Leporelo je harmonikově skládaná kniha, zpravidla bohatě ilustrovaná, s minimem textu a nízkým počtem stran. Každá ilustrace, případně fotografie, se většinou nachází na samostatné straně.

Jak vzniklo slovo leporelo

Název leporelo je odvozen od postavy Leporella v opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. Leporello byl sluha dona Giovanniho, který sepisoval podrobný seznam milenek svého pána.

Jak se zbavit Zatuchliny z knih

První spočívá v postavení široce rozevřené knihy na stůl, aby ke stránkám mohl vzduch. Rozevření knihy během dne neustále opakujeme, knihu také rychle "prolistováváme", aby se vzduch dostal pokud možno k většině stránek knihy. Již po několika dnech je cítit rozdíl.

Jak se zbavit plísně v knihách

Etanol (líh) v 70% koncentraci nalít do misky, namočit do něj hadřík a opatrně otírat napadené části papíru/desek tak dlouho, dokud není plíseň úplně setřená.

Jak se vážou knihy

Pevná knižní vazba je také označována jako tvrdá nebo vázaná. Vnější desky knihy jsou zpracovány z lakovaného či laminovaného kartonu a knižní blok se do desek upevňuje šitím (pevnější, vhodné u obsáhlých knih) nebo lepením (nejčastěji využívaný způsob).

Kde si nechat svázat knihu

Malonákladový tisk knih

Rádi Vaši knihu profesionálně vytiskneme a svážeme do skutečné knižní vazby. Stačí nahrát vzor pro svoji obálku, PDF soubor s obsahem a o zbytek se postaráme. Nabízíme matné i lesklé laminování. S každou objednávkou Vám odborně pomůžeme.

Jak udělat vazbu doma

Balící papír by měl mít přesah cca 5 cm, zastřihněte. Tužkou si vyznačte ohyby a balící papír pozohýbejte předem. Opatrně a rovnoměrně naneste na balící papír lepidlo, přitiskněte na něj tvrdý papír a důsledně zalepte i přehyby. Nakonec potřete lepidlem vnitřní stranu tvrdého obalu.

Jak ukládat knihy

Ukládání knih do regálu by mělo probíhat také s citem. Samozřejmostí je netlačit či nevmačkávat knihu mezi ostatní, když je pro ni volné místo zjevně nedostatečné. Velkoformátové knihy a časopisy je lépe ukládat naležato, aby nedošlo ke zlomení vazby či natržení. Knihy se nikdy nestaví hřbetem vzhůru.

Jak se dělá recyklovaný papír

Nejběžnější formou recyklace papíru je jeho opětovná výroba v papírnách. V nich se papír nasype do velké nádrže s vodou, kde se rozmixuje na řídkou kaši obsahující papírová vlákna. Ta se postupně zbaví nečistot, jako jsou kancelářské sponky, okénka z obálek a další nežádoucí příměsi.

Co všechno se dá recyklovat

Zcela běžně se recykluje sklo, papír, plasty, nápojové kartony. Vysloužilé výrobky ze železa nebo jiných kovů by měly být odvezeny do sběrného dvora. Do obyčejné popelnice se nesmí vyhazovat chemikálie, barvy, laky, baterie, staré léky, zářivky, elektroodpad apod.

Jak uložit knihy bez knihovny

Nejjednodušší je uložit knihy na police, v tom případě si ale připravte prachovku, která bude často v pohotovosti. Knihovna knihy před prachem uchrání výrazně lépe, ne každý ale doma potřebuje další kus nábytku. Do moderních bytů se hodí stylové police, tradiční interiéry zase ocení spíše tradiční knihovny.

Kde nabídnout knihy

Pokud máte hezké knihy, odneste je raději do antikvariátu, i kdyby vám za ně nic nedali. Spíš se tak dostanou k někomu, kdo o ně stojí. Pokud knížky v antikvariátu nechtějí ani zadarmo, tak si je nikdo neodnese ani z knihobudky. Časem se budou povalovat na chodníku.

Jak se dělá leporelo

Stačí vybrat 8 fotek libovolného formátu a rozlišení a o zbytek se už postaráme my. Fotky vytiskneme na kvalitní hluboce matný fotopapír, kde skvěle vyniknou barvy i nejmenší detaily. Po vytisknutí je vložíme do dřevěných desek z topolové překližky, které si uchovají svou kvalitu a lesk po celé roky.

Co to je leporelo

„Leporelo je harmonikově skládaná kniha, zpravidla bohatě ilustrovaná, s minimem textu a nízkým počtem stran. Každá ilustrace, případně fotografie, se většinou nachází na samostatné straně.

Čím vyčistit knihu

Velmi účinná je směs teplé vody a saponátu. Velmi agresivní nebo abrazivní čisticí prostředky však nejsou vhodné. To, jak lze zabalené knihy dezinfikovat a nejen vyčistit, záleží na typu ochranné fólie. Při výběru správného typu dezinfekčního prostředku vezměte v úvahu, které typy mikroorganismů mají být usmrceny.