Jak odstranit kůru že špalků?

Jak odstranit kůru že špalků?

Jak zbavit kmen kůry

Zbavit kmeny kůry však dá práci a pokoušet se o to se sekerou je zvláště pro nezkušeného laika poměrně neutěšená dřina. Řešením je speciální ruční nářadí, které odkorňování urychlí a s nímž lze mnohem snadněji dosáhnout požadovaného hladkého a nenarušeného povrchu oloupaného dřeva.
Archiv

Jak odstranit kůru z větví

Mechanicky poškozený kmen

Jakékoli mechanické poškození kmene ovocných stromů se dobře hojí. Nemusíte tedy v podstatě dělat vůbec nic. Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje).

Jak opracovat kulatinu

Půlená kulatina může posloužit na lavice a stolovou desku, použít však lze i fošny či trámky. Pro stabilní založení stavby lze postupovat jako u pergol, tedy použít zabetonované patky, podložení dlaždicemi nebo zemní vruty. Potřebovat budete i střešní krytinu.

Jak Odkornit větev

Potřebujete k němu speciální lana, popruhy a jištění. Kácení probíhá tak, že začnete od koruny stromu postupně odbavovat jednotlivé větve, které pomocí lan bezpečně stahujete dolů pod strom. Až když je strom dostatečně okleštěný nebo dokonce zkrácený, přichází na řadu kompletní likvidace pomocí řezu ze země.

Jak loupat kůru ze stromů

Loupání se provádí u stromů na stojato, tzn. že proškolení lezci z každého napadeného stromu odstraní v době líhnutí lýkožrouta všechnu kůru. Ta dopadne pod strom a lýkožrout v ní zahyne – není nutné ji likvidovat. K zákroku ale musí dojít dříve, než škůdce dokončí vývin, vyletí a napadne další stromy.

Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.

Jak správně řezat větve

Nejdříve nařízneme asi 20 až 30 cm od kmene větev ze spodu. Pak shora odřezáváme ve vzdálenosti 30 až 40 cm od kmene. Větev vlastní hmotností klesá, řez se otevírá, větev se sama odlomí a spadne. Vzdáleností řezů na spodní a vrchní straně větve regulujeme rychlost padání větve.

Čím natřít špalek

Špalek je neošetřený – přírodní (raw). V případě potřeby je možné ošetřit přírodním olejem (ztmavne) nebo natřít bezbarvou lazurou na dřevo.

Co vyrobit ze špalků

Ze špalíků můžete vyrobit i roztomilé stádo jelenů. Těla zvířat vytvořte z menších polínek, hlavu pak seřízněte tak, jak je vidět na snímku ve fotogalerii pod článkem. Silnější větve použijte místo končetin a krku a na hlavu pak přidejte pár rozvětvených větviček, které budou připomínat paroží.

Jak oloupat kůru z buku

Například se zbavujeme kůry díky ručnímu pořízku. Pokud se vám do této lety osvědčené metody nechce, bude vám stačit vysokotlaký čistič. Právě vapka je další z možností, jak odkornění uspíšit. Menší kousky dřeva můžete odkornit i pomocí frézy na motorovou pilu, nebo díky kulatému hoblíku.

Jak opracovat kmen

Využít lze jak kmen s pravidelným kulatým průřezem, tak nepravidelně tvarovaný. Někdy se hodí dřevo s hrubou rozpraskanou kůrou, jindy spíše s hladkou. Pokud je kůra nesoudržná, drolí se, raději ji odstraníme. Povrch dřeva buď jen vybrousíme do hladka, nebo ho natřeme matným bezbarvým lakem či napustíme voskem.

Proč praská kůra na stromech

Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.

Jak ošetřit poškozenou kůru stromů

Při zjištění prvních příznaků poškození kůry je nutné rychlé a důkladné ošetření ran. Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod.

Proč rostou lišejníky na sever

Což je způsobené tím, že v Česku převážně fouká severozápadní vítr. Proto také na této straně rostou lišejníky – aby kůru stromů chránily. A taky, abychom nezabloudili. Takže si pamatujte, že lišejníky najdeme zásadně na SEVERNÍ nebo SEVEROZÁPADNÍ straně stromu – a to si zapište za uši.

Jak odstranit lišejník z betonu

Jakými způsoby můžeme odstranit mech z betonu

Na závěr je vhodné ošetřit povrch betonu vhodným fungicidním prostředkem. Mech lze z betonu odstranit mechanicky, příp. s pomocí dřevěného popele, soli, vápna či roztoku modré skalice. Beton porostlý mechem a lišejník nepůsobí esteticky.

Co s vlky na stromech

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Kdy se stříhají višně

Pro peckoviny, mezi které višně patří, platí pravidlo, že se řežou právě v době vegetace. Tehdy se u nich snáze hojí rány a lépe se předchází vzniku klejotoku. kdy – nejvhodnější doba pro tento řez je každoročně po sklizni, tedy v červenci až srpnu. Řez můžeme provádět i během sklizně.

Jak zabránit praskání dřeva

Základní ochranou proti praskání je pomalé sušení. Prostě povrch nesmí ztratit vodu příliš rychle. To "příliš rychle" je pro každý druh dřeva jiné. Například břízu, javor nebo olši stačí sušit ve stínu v domě místo venku na slunci, a s praskáním není problém.

Jak ošetřit špalek

Špalek je neošetřený – přírodní (raw). V případě potřeby je možné ošetřit přírodním olejem (ztmavne) nebo natřít bezbarvou lazurou na dřevo.

Jak rozřezat kmen

Tlak na horní straně: rozřezání silných kmenů

Začněte řezem na opačné straně kmene. Postupně táhněte pilu směrem k sobě a proveďte příčný řez shora, přibližně do jedné třetiny průměru kmene. Nyní proveďte příčný řez zdola. Pokud kmen leží na zemi, proveďte zápich, aby řetěz nepřišel do kontaktu s kameny.

Co s kmenem stromu

Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.

Jak zachránit Okousány strom

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Jak ošetřit řez stromů

Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.

Co proti lišejníků

Lišejníky – postřik

Pokud se přemnožených lišejníků nedokážete zbavit delší dobu, odstraníte je bezpečným postřikem, který stromům neškodí. Vhodnou volbou je fungicidní přípravek Kuprikol 50, pro zahrádkáře dobře známý měďnatý přípravek na ochranu nejrůznějších plodin proti houbovým onemocněním.

Jak se pozná sever

K určení severu podle hvězd na severní polokouli Země nám stačí znalost jen několika hvězd. Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever.