Jaké objektivy se hodí na jaké fotky?

Jaké objektivy se hodí na jaké fotky?

Jak si vybrat objektiv

Čím nižší číslo, tím více světla je objektiv schopen propustit a tím kratší časy potřebujete ke správné expozici snímku. U zoomových objektivů je označen rozsah světelností pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5-5,6). Ani u nejkvalitnějších zoomů zpravidla nebývá světelnost lepší než f/2,8.

Jaký objektiv na focení krajiny

V případě fotografování krajiny můžete s úspěchem použít jak objektivy s proměnou ohniskovou vzdáleností („zoomy“), tak variantu s fixním ohniskem („pevné“ objektivy). Samozřejmě je možné (často i žádoucí) fotografovat s objektivy o fixní ohniskové vzdálenosti.

Jaký objektiv na produktovou fotografií

Na produktovou fotografii se obecně používají objektivy se středním ohniskem mezi 50 až 105 mm. Optika s kratším ohniskem totiž trpý na zkreslení a čím je ohnisková vzdálenost menší, tím výraznější bude deformace tvarů fotografovaného objektu. Ze stejného důvodu se nedoporučuje fotografovat portréty ohniskem pod 50 mm.

Jaký objektiv na focení portrétů

Na rodinné portréty a momentky stačí obvykle světelnost f/2,8 až f/1,8. Při profesionálním a hobby focení s vyššími nároky je lepší světelnost f/1,4 až f/1,2 nebo lepší.

Jakou světelnost objektivu

U většiny objektivů se setkáte s hodnotami v rozmezí f/1,2 – 6,3. Pokud se často potýkáte s rozmazanými fotkami, právě horší světelnost může být na vině, protože se dosahuje delších expozičních časů, než je zapotřebí. Nejsvětelnější bývají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, např. 35mm, 50mm, 85mm, 135mm.

Jaký objektiv na Street

Na ulici se dají použít i objektivy s kratším ohniskem, v podstatě od rybího oka výš, ale už zde hrozí riziko prozrazení. Musíte totiž stát velmi blízko fotografované scéně. Celkem dobře se ale mohou osvědčit ultraširoké objektivy s ohniskem mezi 15-20mm.

Jaký objektiv na dovolenou

Ideální bude delší ohnisko objektivů 55-210, 70-300 apod.

Co je širokoúhlý objektiv

Do skupiny širokoúhlých objektivů se řadí prakticky veškeré objektivy, jejichž efektivní ohnisko je menší než 35 mm, alespoň taková je nejčastější definice pro širokoúhlý objektiv. Úhel záběru 35mm objektivu je v případě plného formátu 62°, můžeme tedy konstatovat, že širokoúhlý záběr má ještě o něco větší pokrytí.

Jak správně fotit produkty

U produktů by se neměly tvořit příliš velké stíny, naopak musí být vidět všechny detaily. A právě díky vhodně zvolenému osvětlení se těmto nechtěným stínům zamezí. Ideální je pořídit světla alespoň dvě, aby na produkt mířily vždy z jedné strany. Je vhodné, aby byla světla stejná, se stejnou barevnou teplotu a výkonem.

Jak fotit na bílém pozadí

Potřebujete oddělit světlo, které vám svítí pozadí samotné a světlo, které dosvěcuje focení objekt. Aby bylo pozadí čistě bílé bez zmiňovaného gradientu, je potřeba jej svítit z obou stran, ideálně zrcadlově. V našem případě jsme použili dva záblesky z každé strany pozadí. Můžete ale použít i LED světla s Bowensem.

Na jakou clonu fotit rodinu

Použijete pevný objektiv s co nejnižší clonou (f/1,4, f/1,8, nebo f/2,8). Můžete využít i zoom objektivy, ovšem u něj nemáte záruku, že docílíte požadovanou kvalitu kresby.

Jak na portrétní fotografie

Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.

Jak se na objektivu vyjadřuje jeho nejlepší světelnost

Světelnost se udává clonovým číslem, což je číslo vyjadřující poměr ohniskové vzdálenosti ku průměru vstupní pupily. V praxi to znamená, že čím menší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu a o to v horších světelných podmínkách můžeme fotografovat.

Co znamená F na objektivu

Světelnost u objektivů v praxi znamená:

Nejnižší dosažitelný odpor (číselně vyjádřitelný hodnotou „f“) pro světlo procházející skrze optickou soustavu k záznamovému médiu. Nízký odpor (intenzita světla se téměř nemění) znamená možnost nastavení nižších hodnot ISO = méně šumu na fotografiích.

Jak fotit ve městě

První, co vám ve městě padne do oka, jsou lidé. Oživují ho, dávají mu příběh a jako první upoutají na snímku pozornost. Při focení docela cizích lidí musíte být odvážní a trošku drzí, ale ne sprostí. Buďte laskaví, ale ne sentimentální, pokud máte smysl pro humor, zkuste ho vnést i do fotografie.

Jak fotografovat architekturu

Fotografování architektury lze pojmout nespočtem způsobů. Můžete vyrazit s těžkým stativem a ultra širokoúhlým objektivem, fotografovat skryté detaily a zajímavé kompozice pomocí teleobjektivu nebo vyrazit jen tak „na lehko“ s fotoaparátem a jedním objektivem s oblíbeným ohniskem a trénovat tak své oko.

Jak se fotit u moře

Stejně jako u jakéhokoliv jiného exteriérového focení, i u moře je nejlepší fotit v tzv. “zlaté hodince”, což je čas přibližně hodinu po východu slunce a hodinu před západem. V tu dobu totiž slunce vytváří krásné žluté světlo a dlouhé stíny. A jak víme, světlo je pro fotografii tím vůbec nejdůležitějším.

Jak se fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené: nebuďte jako typický turistaNajděte nový úhel pohledu.Při focení vnímejte detaily.Hledejte situace nebo místa, která každý neodhalíZachyťte i noční život.Nemažte všechny fotky, které nejsou podle vašich představ.

Jak fotit s širokoúhlým objektivem

Ultraširoké objektivy kvůli své konstrukci velmi zkreslují, a to především v krajních oblastech záběru. Abyste dosáhli proporcí, které odpovídají realitě, snažte se umístit objekt na střed záběru a najít takovou vzdálenost, při které se zachovají jeho proporce a nedojde k nežádoucímu zkreslení.

Jak fotit produkty doma

Připravte si scénu u okna, přitáhněte k němu židli, stůl, nebo rovnou foťte na zemi. Ideálně chcete otočit focený předmět k oknu, aby chytil co nejvíce světla. Pokud chcete fotit na zahradě, ideální je večer nebo ráno, případně za zamračeného dne. Vyhněte se přímému slunci.

Jak se fotí šperky

Nejlépe je využít halogenové, bílé světlo z několika stran – ze shora a zprava a leva. Můžete také použít vyleštěná zrcátka k umělému lomu světla, jejich instalací do vhodné polohy docílíte světelné ostrosti dle vaší potřeby. Kdy fotit za denního světla: denní světlo je nejlepší a nejpřirozenější zdroj.

Jak nejlepe fotit produkty

U produktů by se neměly tvořit příliš velké stíny, naopak musí být vidět všechny detaily. A právě díky vhodně zvolenému osvětlení se těmto nechtěným stínům zamezí. Ideální je pořídit světla alespoň dvě, aby na produkt mířily vždy z jedné strany. Je vhodné, aby byla světla stejná, se stejnou barevnou teplotu a výkonem.

Jak fotit produkty mobilem

DoporučujemeDržte telefon správněMobil není všeuměl.Dodržujte pravidla kompozice.Nebojte se fotorežimůZapněte si HDR.Myslíte to s focením vážně Foťte v RAWu.Vyhněte si digitálnímu přiblíženíVyužijte všechny objektivy a efekty.

Jak fotit velkou skupinu lidi

Použijme větší clonové číslo

Nejlépe něco mezi 7 až 15. Nebojme se dát vyšší ISO, abychom mohli použít vyšší clonové číslo. Je lepší mít všechny lidi ostré a fotku trochu zašuměnou, než mít zadní řadu rozmazanou. Vyšší clonové číslo totiž vede k větší hloubce ostrosti.

Jak fotit lidi venku

Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu. Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry.