Jak na tisk PETG?

Jak na tisk PETG?

Jak se tiskne PETG

Tipy pro úspěšný tisk

Na rozdíl od PLA, PETG vyžaduje vyhřívanou podložku (85°C), jeho tisk přemostění a převisů je obvykle horší, navíc je náchylný na stringování (tvorbu vlásků). To může být zmírněno vyššími retrakcemi a nižší teplotou trysky, ale ještě lepší je použití našich profilů v PrusaSliceru.

Jakou trysku na PETG

U PETG se osvědčila šířka vrstvy 0,5-0,55 (s tryskou Ø0,4). Toto nastavení se prokázalo také jako jedno z nejúčinnějších pro zkvalitnění čistoty tisku s PETG.
Archiv

Čím lepit PETG

Pro lepení PETG se obvykle používají vteřinová lepidla, ať už s nízkou viskozitou – ERGO 5011 (pro snadnější manipulaci Smart Pen Ergo 5011), nebo gelová – Ergo 5039. Výhoda vtečinových lepidel je snadná manipulace, rychlé vytvrzení a dlouhotrvající spoj.

Jak vyhladit PETG

PETG. Dokonce i PETG se dá vyhladit, nejvhodnější je pro tento účel dichlormethan. Výhoda leptání PETG spočívá v tom, že se dá chemikálie snadno aplikovat štětcem, nezanechává mapy a nemá tendence se kroutit jako ABS či ASA.

Jakou rychlostí tisknout PETG

Teplota tisku: 215-250 ° C. Rychlost tisku: 20 – 70 mm / s. Rychlost retrakce: 20 – 100 mm / s ve vzdálenosti 3,5 – 6 mm / s (optimálně 5,2 mm / s).

Jak sundat PETG

Tisknu PETG na zrcadlo odmaštěné „jarovou“ vodou. Cca dvě minuty po ukončení tisku hodím ještě teplé zrcadlo do umyvadla s teplou vodou (cca 60°C). Výtisk samovolně odplave od skla.

Jak se vyhnout Stringování

Můžete se zbavit stringů pomocí horkovzdušné pistole (nebo i zapalovače – ale buďte velmi opatrní). Nastavte horkovzdušnou pistoli asi na 200 °C a zaměřte ji na stringy po dobu jedné až dvou sekund. To je roztaví, aniž by došlo k poškození výtisku.

Jak sundat podpěry z 3D tisku

Odstranění podpor

Pokud jsou umístěny v těžko dostupných místech, může být jejich odstranění velmi obtížné. Některé podpory je možné rozpustit a lze je tedy odstranit chemicky. Nerozpustitelné materiály je potřeba odstranit ručně, například pomocí kleští.

Jak spojovat plast

Tvrzené plasty je nutné lepit rozpouštědlovými a reaktivními lepidly, měkčené, které nemají vrstvu z textilu, slepíte vzájemně také rozpouštědlovými lepidly, PVC s textilním nosičem (třeba koženky) a podlahoviny z měkčeného PVC je vhodné lepit kontaktními kaučukovými lepidly (např.

Jak lepit Resin

K lepení dílu z resinu se používá výhradně vteřinové, neboli kyanoakrylátové lepidlo. Řídkým lepidlem si díl "nabodujete" a hustým lepidlem zalijte spáru. Pro lepení a barvení je bezpodmínečně nutné díly odmastit.

Jak brousit PET-G

U PET-G můžete zkusit brousit mokrou i suchou cestou. Výhodou mokré cesty, kdy je potřeba brusný papír průběžně namáčet do vody, je, že se při něm méně práší. V obou případech je vhodné brousit rovnoměrným kruhovým pohybem. Díky tomu se vám podaří docílit hladkého povrchu.

Jak brousit 3D tisk

Broušení Nejčastější povrchovou úpravou 3D výtisků je broušení. Provádí se obvykle brusným papírem s různou zrnitostí, v profesionálních firmách se používají malé ruční elektrické brusky. Obvykle se začíná nízkou zrnitostí a pak se postupuje k zrnitosti vyšší.

Jaký materiál pro 3D tisk

Mezi nejpoužívanější materiály patří PLA, PET-G, ASA a ABS. Díky snadnému tisku a vcelku velké pevnosti jsou tyto materiály vhodné pro začátečníky v oblasti 3D tisku. Jedničkou všech materiálů pro 3D tisk je PLA.

Jak sundat výtisk z 3D tiskárny

Vyhlazování acetonem

3D výtisk se vloží do uzavřené nádoby, kde je pak vystaven výparům acetonu. Tyto výpary reagují s povrchovou vrstvou výrobku a natavováním ji vyhlazují. Opracovaný 3D výtisk dostává lesklý vzhled.

Jak sundat 3D tisk z podlozky

Výrobky z ABS se díky smršťování materiálu od podložky oddělí sami. Pokud nejde výtisk ani po vychladnutí sundat z podložky hladce, můžete na podložku kolem modelu nastříkat trochu lihu nebo isopropylalkoholu. Zpravidla se výtisk okamžitě uvolní. Další tipy pro lepší adhezi výtisků.

Jakou 3D tiskárnu pro začátečníky

Jedny z nejlepších tiskáren pro začátečníky jsou ENDER 3 a ENDER 3 V2. S cenou začínající již na čtyřech tisících se jedná o ideální vstupní bránu do světa 3D tisku. Nejenže zaplatíte relativně málo peněz, ale také dostanete velmi kvalitní základ, který lze později snadno upgradovat.

Jakou 3D tiskárnu na doma

Nejlepší 3D tiskárny v kostceNejlepší 3D tiskárna: Original Prusa i3 MK3S+Do 10000 Kč: Creality Ender 3 S1.3D tiskárna pro začátečníky: Creality Ender 3 V2.Nejlepší SLA tiskárna: Elegoo Mars 3 Pro.Větší alternativa: Elegoo Saturn 2.

Jak zlepšit kvalitu 3D tisku

Pokud používáte ochlazování tisknutého objektu, neměla by být tato funkce použita u tisku prvních vrstev. pro zlepšení přilnavosti materiálu můžete použít speciální podložku zvanou BuildTak. Případně lze použít speciální lepící pásky. Pro ABS je vhodná kaptonová páska, pro PLA zase malířská maskovací páska.

Jak urychlit 3D tisk

Nejsnáze to můžete provést během tiskového procesu otočením ovládacího tlačítka proti směru hodinových ručiček. Otáčením po směru hodinových ručiček tisk opět zrychlíte.

Jak lepit tvrdý plast

Pro lepení tvrdých plastů – malých ploch se používají speciální kyanoakrylátová (vteřinová) lepidla (UHU Sekundenkleber Kunststoff, BISON Strong & Safe) a lepidla vytvrzující UV zářením (BISON Booster). Velké plochy, jako jsou stavební plastové prvky apod. se lepí montážními lepidly (BISON Poly Max, BISON Grizzly).

Jak svařit tvrdý plast

Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli. V obou případech se do sváru přidává materiál z plastové tyčinky – ta musí odpovídat druhu plastu, který svařujete.

Jak barvit Resin

Barva do pryskyřice Pentart

Přidejte několik kapek odstínu do již namíchané pryskyřice, abyste ji obarvili. Maximálně můžete použít 5% ve srovnání s namíchanou pryskyřicí. Dosáhnete velmi živých, krycích barev. K dispozici v 15 barvách, odstíny barev se dají míchat.

Čím slepit polyresin

Mě se velmi osvědčilo lepidlo Sicomet 8300 (průmyslový vteřiňák) a nebo Loctite. Také lze použít dvousložková epoxidová lepidla.

Čím nabarvit 3D tisk

Barvy Vallejo mají dlouholetou tradici a jsou velmi oblíbené mezi modeláři i 3D tiskaři. Jsou vhodné pro aplikaci na dřevo, plasty i kov. Doporučujeme je pro závěrečné úpravy Vašich 3D modelů. Ve filtrování lze zvolit typ barvy na štětec, pro airbrush i ve spreji.

Jak brousit Petg

U PET-G můžete zkusit brousit mokrou i suchou cestou. Výhodou mokré cesty, kdy je potřeba brusný papír průběžně namáčet do vody, je, že se při něm méně práší. V obou případech je vhodné brousit rovnoměrným kruhovým pohybem. Díky tomu se vám podaří docílit hladkého povrchu.