Jak na Sterkovy záhon?

Jak na Sterkovy záhon?

Co do Sterkoveho záhonu

Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli. Barevně rozzáří záhon pryšce či hvozdíky. Mezi oblíbené trávy se řadí ostřice a kostřavy.
Archiv

Jak založit bezúdržbový záhon

Budoucí záhon zkypříme a přidáme do něj hrubý písek či jemný štěrk, aby substrát dobře propouštěl vodu. Poté plochu pokryjeme mulčovací textilií. Sazenice rostlin sázíme do otvorů, které snadno nastříhneme ve tvaru kříže. Nakonec povrch textilie poklademe dekorativním povrchem – štěrkem, kamínky, oblázky.

Jak Mulcovat Sterkem

Trvanlivý štěrk

Štěrk je vhodné pokládat po výsadbě rostlin na drenážované záhony ve výšce alespoň 6 cm. Mezi štěrk a propustný substrát můžeme položit vrstvu netkané textilie, pak se pěstované rostliny nemohou samy rozrůstat, ale šanci nemá ani plevel.

Co zasadit do štěrku

Jaké rostliny do štěrku zasadit Středomořské byliny jako je levandule (Lavandula), svatolína (Santolina chamaecyparissus), šalvěj (Salvia officials), mateřídouška obecná (Thymus vulgaris), pelyněk (Artemisia), routa (Rtymianuta graveolens).

Jak na štěrkový chodník

Při tvorbě štěrkové cesty postupujeme tak, že nejprve upravíme profil lože cesty tak, aby šířka a hloubka byla všude stejná. Dno můžeme zhutnit deskovým vibrátorem nebo vibrační plošinou. Poté položíme 30 cm suti / ostrohranný tvrdý kámen o rozměrech 3–7 cm.

Jak na Kačírek

Kačírek na zahradě má vlastnost odvádět vodu, proto je vhodné jej umístit tam, kde dlouhodobě neroste tráva a kde je vlhko. Pomůže vám zútulnit nevzhledná zákoutí ale také okolí bazénu či jezírka. Na slunných místech bude naopak krásným dekorativním prvkem.

Jak se dělá trvalkový záhon

Trvalkový záhon by měl umět dotvářet celistvost a harmonii zahrady a její estetickou komunikaci s navazující krajinou. Nebojte se záhony připojit až přímo k terase nebo bazénu. Vytvoří plynulý přechod do zbytku zahrady. Při skladbě rostlin myslete na všechna 3 výsadbová patra — stromové, keřové a nejnižší trvalkové.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak vysokou trávu mulčovat

Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy. Když je trávník řídký, nemulčujte jej, a pokosený porost odkliďte do kompostu, kde se po proházení s hlínou bezproblémově rozloží.

Co pouzit místo mulčovací kůry

Kromě mulčovací kůry lze použít také dřevní drť a nebo štěpku, případně drť či štěpku ze dřeva i kůry, ale i barevnou mulčovací štěpku v barvách červené, žluté a světle nebo tmavě hnědé.

Čím vysypat záhon

Těžké jílovité půdy nemusíme vylepšovat živinami, ale hrubým pískem a jemným štěrkem. Pokud hrozí značné přemokření rostlin, odstraníme ze záhonu zeminu do hloubky cca 25 cm a dno záhonu vysypeme vrstvou písku.

Jak zpevnit štěrkovou cestu

Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®. Rohože se skládají z voštinových buněk o šestistranné struktuře a průměru 49 mm. Instalují se na zarovnanou plochu a pak se zasypou šterkem. Rohože je možné pokládat i do mírného svahu, a to do převýšení 15o.

Jak široký Kačírek kolem domu

Postup realizace okrasně funkčního prvku začíná prvním krokem v podobě izolace základové desky od vlhkosti se sklonem směrem od domu. Zhruba 40 cm pod úrovní terénu položte geotextílii, dále kamennou drť a na ni vysypejte okrasnou vrstvu kačírku, dostačující šířka je 50 cm.

Proč kačírek kolem domu

Kačírek okolo domů, může výrazně zlepšit odtékání vody při vydatných deštích. Omítka lépe vysychá a prodlouží se její životnost.

Jak na chodník kolem domu

Chodník kolem domu můžeme směle vytvořit z dřevěné kulatiny, smrkové či borové. Vybíráme ale jen malý průměr kulatiny (10 až 20 centimetrů). Odkopejte 10 cm zeminy a vysypeme pískem. Na obě strany cesty upevníme lištu a vrstvu písku zhutníme.

Jak jednoduše založit záhon

vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte. a takto postupujte po celé délce záhonu.

Jak správně rýt záhon

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Jak správně založit záhon

vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte. a takto postupujte po celé délce záhonu.

Kdy sekání trávy bez koše

Sečení bez sběrného koše

Ve chvíli, kdy posekanou trávu nezachycuje sběrný koš a víko zůstává otevřené, nic nebrání, aby nůž mohl cokoli zachytit a vyhodit. Konce nožů průměrné sekačky se pohybují rychlostí až 300 km/h a fungují jako velice nebezpečný prak, který může nepříjemně poranit nejen obsluhující osobu.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Co dát kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Jak casto menit mulčovací kůru

Prostá otázka, nesnadná odpověď. Záleží, koho se ptáte – když někoho, kdo mulč prodává, tak ideálně každou sezónu. Ve skutečnosti ale záleží spíš na tom, jakou roli jste vrstvám mulče na své zahradě přisoudili.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jak udělat cestu ve svahů

Cesta by měla být také ohraničena obrubníky, aby se nám štěrk neztrácel rychleji než voda po dešti. Je však třeba počítat s tím, že štěrková cesta nebude nikdy stejná jako na začátku a kamínky časem budou vytrácet. Rozhodně štěrk nepoužívejte do svahů, tam se naopak velmi hodí zatravňovací dlažba.

Co dát na příjezdovou cestu

Spolehlivější alternativou je zatravňovací dlažba. Odolá pojezdu osobního auta nebo těžké techniky, s jejíž pomocí budete na místo dopravovat stavební materiál. Položení dlažby je snadné a jednoduché, proto ji můžete využít jako dočasné nebo trvalé řešení.