Jaký motor na člun?

Jaký motor na člun?

Jak vybrat motorový člun

Při výběru lodního motoru je dobré držet se maximálního povoleného výkonu pro daný člun. Člun je třeba přepravovat na speciálním přepravním vleku. Nafukovací čluny s pevným kýlem si snadno pořídíte v luxusním provedení s bohatou výbavou i výkonným motorem pro dlouhé a bezpečné výlety na moři.
Archiv

Jak vybrat elektromotor na loď

Hlavními parametry, na které byste se měli zaměřit, jsou především kapacita a typ baterií. Ideální jsou trakční bezúdržbové baterie, které jsou uloženy v pouzdře a zároveň jsou uzpůsobeny pro dlouhodobý odběr proudu. Většina z těchto baterií je gelových. Vhodné je zvolit 12voltový motor, kterému stačí jedna baterie.
Archiv

Kde lze plout s elektromotorem

Největší změny. přibyly povolené velké nádrže, kam se dříve nesmělo, nyní se po nich smí plout s motorem do 10 kW – je to v příloze 2 vyhlášky. Jde o významné vodní nádrže. Lipno, Nové Mlýny, Brno, Vranov, Máchovo jezero, Hracholusky, rybník Svět a Vltavu až k Budějovicím.

Jak převážet lodní motor

Taktéž doporučujeme převážet motor ve vyklopené pozici, pokud jde o přívěs nižší konstrukce – což je obvyklé u přívěsů speciálně připravených pro skládací nafukovací čluny. Některé motory mají speciální přepravní pozici danou vzpěrami, které jsou součástí jejich výklopného mechanismu.

Jak funguje lodni motor

Poháněn je buď dalším řemenem, nebo přes rozvody schované v motoru. Jeho rychlé otáčení nasává okolní vodu a vytlačuje ji do tzv. výměníku (angl. heat exchanger), kde studená voda nepřímo ochlazuje chladící kapalinu, která pak ochlazuje motor.

Jak vybrat nafukovaci clun

Nepodceňte materiál, ze kterého je člun vyroben

Zaměřte se také na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny nafukovací válce (PVC, Hypalon), pevná část člunu (tloušťka materiálu, výztuhy) a v neposlední řadě kdo a jak dlouho čluny vyrábí. Na trhu potkáte desítky levných, lákavě vyhlížejících člunů.

Jaký motor na loď

Obecně použijte motor o doporučeném výkonu. Doporučujeme moderní čtyřtaktní motory. Jsou tišší, mají klidný chod, menší spotřebu, delší životnost a méně znečišťují naše životní prostředí. Na malých plavidlech lze použít pouze spalovací motor, který je vyrobený po roce 1980, avšak není starší než 25 let.

Jakou baterii na člun

Kapacita baterie rozhoduje o tom, jak dlouho motor vydrží jezdit. Pro kapraře, kteří tráví u vody delší dobu bez možnosti dobití akumulátoru, je ideální kapacita alespoň 90Ah. Pokud chcete jezdit se člunem jen např 2–3h a vláčet, stačila by baterie s nižší kapacitou, která je také lehčí.

Jakou loď můžu ridit bez prukazu

Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2. Takovým plavidlem může být například nafukovací člun Zodiac Zoom 310 s motorem Tohatsu o výkonu 5 koní, nebo plachetnice Fireball.

Jak funguje lodní motor

Poháněn je buď dalším řemenem, nebo přes rozvody schované v motoru. Jeho rychlé otáčení nasává okolní vodu a vytlačuje ji do tzv. výměníku (angl. heat exchanger), kde studená voda nepřímo ochlazuje chladící kapalinu, která pak ochlazuje motor.

Jak dlouho vydrží baterie lodní elektromotor

Životnost trakčních baterií VARTA PROFESSIONAL DUAL PURPOSE je zhruba 200 cyklů při vybíjení na 50% DOD (depth of discharge = hloubka vybití). Klasické startovací autobaterie mají zhruba 80 – 100 cyklů.

Jak převážet nafukovací člun

Jestli si myslíte, že kvalitní nafukovací člun můžete převést k vodě a až tam ho nafouknout, strašně se mýlíte! Není to jen tak a aby byl dobře nafouknutý, chce to použít výkonný kompresor. Proto zkušení rybáři vozí i nafukováky již nafouknuté. Přitom váží podobně, jako lodě laminátové či plechové.

Jakou podlahu do clunu

Jde o dvě desky polystyrenu vyřezané přesně do tvaru podlahy člunu. Jednu pak vyfrézujeme tak, aby do ní pěkně zapadlo na míru uřezané plexisklo o šířce 3 mm. Musíme nechat okraje, aby bylo jak spojit obě desky polystyrenu. Vše pak slepíme silikonovým lepidlem, necháme zaschnout a na závěr celou desku přetáhneme fólií.

Kde se dá jezdit s motorovým člunem

Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.

Jak dlouho vydrží trakční baterie

baterka vydrží cca 4 roky.

Kdo může řídit motorový člun

Řídit je může každý jedinec obeznámený s jejich řízením a pravidly plavebního provozu. Plavidla bez strojního pohonu může řídit každý bez omezení věku a plavidla se strojním pohonem osoby starší 15 let.

Jakou baterii na lodní motor

Zdravíme, pro lodní elektromotory se doporučuje zakoupení trakční baterie 12V. Vzhledem k tomu, že se baterie bude často přenášet a hrozí její otočení na bok a pod. doporučoval bych gelovou baterii. Té nevadí, když se jakkoliv otočí.

Jak a čím zalepit člun

V tubě namíchané dvousložkové lepidlo naneseme na očištěné místo proražení a použijeme nejvhodnější záplatu. Je nutné používat doporučené lepidlo i technologický postup, kdy se musí třikrát nanést vrstva lepidla na obě strany a nechat zaschnout. Po návratu z dovolené je stejně potřeba člun odborně opravit.

Jak vybrat raft

Raft. Pro sjíždění řeky se svými přáteli zvolte raft. Podle počtu osob, které se vašeho výletu zúčastní, volte rafty pro 4 až 12 osob. Nezapomeňte, že vícedenní výlet vyžaduje dostatečnou výbavu – na víkend v šesti lidech tak vezměte raději raft pro osm osob.

Jak dlouho bude svítit žárovka

Za LED žárovku si připlatíte zhruba o 60–100 Kč víc, ovšem zatímco klasická žárovka vydrží okolo 1000 hodin, LED žárovka vám bude svítit zhruba 20 000–50 000 hodin.

Jak skladovat člun

Člun můžeme skladovat i vyfouknutý a zabalený. Jen musíme dbát na to, aby v době mrazů nedošlo k manipulaci s člunem. Mráz by mohl způsobit popraskání. Pokud se s ním nehýbe, mráz vydrží a na jaře se opět bez problémů nafoukne," upozorňuje na možné problémy při zazimování nafukovacích člunů Vladimír Mach z Marine.

Jak lepit člun

Natřete záplaty tenkou, ale souvislou vrstvou lepidla. Ujistěte se, že jste žádné místo na záplatě nevynechali. Počkejte 15-20 min, než nanesená vrstva lepidla na záplatách zcela uschne. Naneste lepidlo v další, druhé vrstvě na záplaty a počkejte, než lepidlo zcela neuschne (na každé záplatě jsou dvě vrstvy lepidla).

Co za boty na vodu

Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.

Co na sebe na vodu

Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.

Co se stane když praskne žárovka

Pokud při prasknutí, vlastně jde o přehoření vlákna, žárovky vypadnou i pojistky či jističe, neopravujeme je před výměnou, aby do svítidla nešel žádný proud.