Jak konzervovat kedlubny?
Jak zpracovat kedlubny na zimu
Kedluben se pěstuje v mnoha druzích po celou sezonu a nejlepší je v syrovém stavu. Jestliže ale máte kedlubnů dostatek nebo se vám naskytne výhodná koupě, neváhejte a zpracujte je na zimu. Sterilovat se mohou nastrouhané a okořeněné pro přípravu salátů, naložené bez koření se hodí k vaření kedlubnového „zelí“.
Archiv
Jak zalévat kedlubny
Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Bílé odrůdy jsou náročnější na nevyrovnanou zálivku než modré. Kedlubny zaléváme často a pravidelně, zejména v období tvorby hlíz od průměru zhruba 5 cm do doby asi týden před sklizní.
Jak uchovat kedlubny
Kedlubny uchováváme při teplotě kolem 0°C pro lepší zachování čerstvosti a relativně vyšší vlhkost 90 – 95%. Delší dobu než 2 týdny však kedlubny v lednici nevydrží, začnou postupně měknout a tzv. “babčet”. V paneláku se zkrátka smiřte s tím, že ji buď zavaříte, zamrazíte nebo sníte do dvou týdnů.
Jak správně pěstovat kedlubny
Kedluben je rychle rostoucí zelenina vhodná pro pěstování na zahradě i ve fóliovnících. Daří se jí ve středně těžké, snadno záhřevné půdě bohaté na humus a živiny, nejlépe s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. Doporučuje se podzimní vyhnojení půdy dobře rozloženým kompostem a častá a pravidelná zálivka.
Jak zmrazit kedlubny
Kedlubny oloupeme, omyjeme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Scedíme vodu a vychladnuté nakrájíme a kostičky. Vložíme do sáčků a dáme do mrazáku.
Jak naložit kedlubny
Kedlubny omyjeme, oloupeme, nakrájíme na hranolky, dáme do osolené vroucí vody (na 1 l vody 10 g soli) a uvaříme doměkka. Potom kedlubny propláchneme studenou vodou, necháme odkapat, naplníme do zavařovacích sklenic, proložíme kořením, cibulí a zalijeme horkým nálevem.
Čím přihnojit kedlubny
Kedlubny jsou nenáročné na hnojení. Před výsadbou můžete přidat do půdy trochu kompostu nebo hnoje, aby se zlepšil obsah živin v půdě. Pokud chcete kedlubny přihnojit během růstu, použijte organické hnojivo s vysokým obsahem fosforu.
Kdy přesazovat kedlubny
Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.
Kde skladovat květák
Květák skladujeme při teplotě 0 °C růžicí dolů, košťálem nahoru. Takto vydrží poměrně dlouhou dobu, Můžeme jej nakrájet na růžičky a zamrazit. Výborný je také naložený v sladkokyselém nálevu. Okurka vydrží v lednici přibližně týden.
Co se nesmí mrazit
8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.Želatina.
Jak uchovat kapustu
Kapusta dobře snáší mrazy až do minus osmi stupňů, na záhonu ji proto nechte co nejdéle. Ovšem při teplotách pod nulou ji nesklízejte, počkejte, až bude tepleji. Kapustu můžete dokonce nechat i založenou v pařeništi. Pokud ji přesouváte do sklepa, je třeba, aby hlávky nejprve oschly.
Co s kedlubny
12 nejlepších receptů s kedlubnou na jednom místě. Je libo omáčku, salát či polévku⭐ Nakládané kedlubny s česnekem a zázvorem.⭐ Kedlubnová omáčka.⭐ Kedlubnová polévka se zakysanou smetanou.⭐ Vietnamský salát s kuřecím masem, mrkví a kedlubnou.⭐ Smažené kedlubny.⭐ Gratinovaný kedluben s parmazánem.⭐ Dušená zelenina.
Jak uchovat Kedlubnové zelí
Oba druhy (kedlubnové zelí i salát) zavařujte 20 minut při teplotě 80 °C. Po ukončení sterilace sklenice ihned ochlaďte a uložte do spíže, komory nebo do ledničky. Sterilovaná zelenina sice ztrácí část zdraví prospěšných látek (například vitamin C), těch je ale v rychlené skleníkové zelenině během zimy i tak pomálu.
Kdy Pikyrovat kedlubny
Vážený pane, pikýrování provádíme hned jakmile jsou plně vyvinuté děložní lístky. Pokud jsou již pravé listy, je pozdě.
Jak dlouho rostou kedlubny
Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů. Sadba se vysazuje na záhon mělce, nejlépe tak hluboko, jak rostliny rostly v pařeništi.
Proč je kedluben dřevnatý
K rychlému růstu patří i dostatek vláhy. Pokud zaléváme nedůsledně, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že začnou dřevnatět. Nevyrovnaná zálivka způsobuje také praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou ta, jak bychom si představovali.
Jak nejlepe uchovat květák
Květák skladujeme při teplotě 0 °C růžicí dolů, košťálem nahoru. Takto vydrží poměrně dlouhou dobu, Můžeme jej nakrájet na růžičky a zamrazit. Výborný je také naložený v sladkokyselém nálevu.
Které ovoce a zelenina nepatří do lednice
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Proč Nemrazit brambory
Brambory
Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.
Jak správně Zamrazovat
Základní pravidla správného mrazeníPotraviny se snažte zmrazit co nejrychleji na co nejnižší teplotu.To, co rozmrazíte, už nikdy nevracejte zpět do mrazáku.Ze sáčků i krabiček se snažte dostat co nejvíce vzduchu.Než jídlo umístíte do mrazáku, nechte ho nejprve vychladnout alespoň na pokojovou teplotu.
Jak konzervovat kapustu
Kapustu rozdělíme do sklenic a zalijeme nálevem. Zakápneme šťávou z citronu a zavíčkujeme. Urovnáme na mřížku zavařovacího hrnce a při teplotě 100 °C sterilujeme po dobu 30-40 minut. Po dvou dnech sterilizaci zopakujeme, tentokrát při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.
Jak upravit kedluben
Kedlubny oloupeme, nakrájíme na špalíčky nebo na plátky a osmahneme na rozehřátém másle. Přidáme dva stroužky česneku nakrájené na tenké plátky a jakmile se kedlubny začnou zbarvovat, přilijeme trochu vody (asi 1 dl), bylinkovou kostku, kořenící směs, zbylý česnek utřený se solí a dusíme doměkka.
Jak zpracovat kedlubny
Dušené kedlubnové zelí
Kedlubnu oloupeme, umyjeme, nastrouháme nahrubo a přidáme k cibuli. Přisypeme špetku soli, pepře a kmínu. Přilijeme trochu vody, aby bylo zelí ponořené, ale neplavalo, přikryjeme pokličkou a dusíme do změknutí kedluben.
Kdy a jak sázet kedluben
U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.
Jak uchovat květák na zimu
Květák můžete rozložit na tác a nechat nejprve zmrazit jednotlivě a teprve poté jej dát do mrazicích sáčků. Nebo jej také můžete rovnou rozdělit do sáčků, zavázat a dát do mrazáku. Takto zamražený květák vám vydrží přibližně půl roku. Po uplynutí této doby už ztrácí na chuti.