Jak konzervovat ředkvičky?
Jak nejlépe skladovat ředkvičky
Přítomnost natě trvanlivost ředkviček neprodlužuje, proto ji před skladováním v lednici vždycky dejte pryč (nebo ji zpracujte). Ředkvičky vydrží v šuplíku na zeleninu čerstvé několik dní a nejlépe jim je v pootevřeném plastovém pytlíku, který zabrání tomu, aby se vysušily a scvrkly.
Co s přebytkem ředkviček
Oblíbené využití přebytku ředkviček je zpracování na způsob "květák na mozeček". Můžeme je zkombinovat s hlívou ústřičnou nebo s lilkem. Velký ohlas má recept na naložené ředkvičky v octovém nálevu. Ve sklenicích je prokládáme stroužky česneku a kořením, podáváme stejně jako sterilované okurky.
Co dělat z ředkviček
Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.
Archiv
Jak pěstovat ředkvičky na zahradě
Ředkvičky jsou na půdní poměry nenáročné, stačí jim lehčí záhřevné půdy, dostatečně zásobené živinami. Před výsevem je žádoucí provést prokypření a přidat kompost, který půdu zlehčuje a díky vysokému obsahu užitečných mikroorganismů pomáhá k jejímu zahřívání.
Jak dlouho vydrží ředkvičky
S listy vydrží ředkvička cca týden a bez nich měsíc, to už stojí za to listy odstranit. Ředkvičky si vychutnáváme nejčastěji čerstvé – na chleba s máslem, ovšem ani tepelná úprava není na škodu.
Proč ředkvičky nedělají bulvy
Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.
Jak upravit ředkvičky
Před konzumací ředkvičky omyjte a odkrojte spodní kořen. Můžete, ale nemusíte je loupat. Nedají se dlouho skladovat, proto s nimi rychle do salátů, polévek jako přílohu či pomazánek. Její listy můžete upravit jako špenát.
Jak udělat salát z ředkviček
Ředkvičky nakrouháme na jemné plátky, cibulku nakrájíme na jemno, smícháme a osolíme, připravíme si sladkokyselý nálev dle vlastní chuti, zalejeme ředkvičky s cibulkou a necháme chvilku rozležet, podáváme jako přílohu k hlavnímu chodu.
Jak se dělá Ředkvičková pomazánka
Ředkvičky dobře omyjte a najemno je nastrouhejte na struhadle spolu s vajíčkem (nebo ředkvičky a vajíčko nadrobno nasekejte). V míse utřete tvaroh nebo smetanový sýr se sýrem taveným, přidejte prolisovaný česnek, sůl a pepř. Přidejte ředkvičky s vejci a dobře promíchejte.
Jak často zalévat ředkvičky
Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.
Proč nerostou ředkvičky
To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.
Kdy Jednotit ředkvičky
Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon k vybíhání do květu.
Jak daleko od sebe sázet ředkvičky
¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.
Jak poznat zralé ředkvičky
Ředkvičky. Ředkvičky rostou velmi rychle a nikdy by neměly zůstávat v půdě déle než šest týdnů. Jinak ztratí svou typickou chuť; budou dřevnaté, příliš měkké a hrozí, že prasknou. Pokud mají hlízy velikost asi 2–3 cm, můžete je sklízet opatrným vytažením ze země.
Jak fermentovat ředkvičky
Ředkvičky v nálevu něčím zatižte, aby byly kompletně ponořené (včetně česneku, ani k němu by neměl mít přístup vzduch a tím i nežádoucí bakterie) – třeba dokonale omytou skleničkou, která se vejde do hrdla sklenice, nebo malým talířkem. Nechte kvasit v pokojové teplotě cca 18-22 °C přibližně 3-5 dnů.
Jak se dělá Pažitková pomazánka
Změklé máslo do hladka rozetřeme se solí. Přidáme pepř, tvaroh, smetanu a důkladně promícháme. Na závěr vmícháme nadrobno nakrájenou pažitku. Pažitková pomazánka je výborná s čerstvým domácím chlebem, pečivem i topinkami.
Jak se dělá tuňáková pomazánka
Tuňáka dejte do misky, přidejte citronovou šťávu, cibulku nasekanou najemno, lučinu a tvaroh. Dle chuti přidejte lžíci nebo dvě hrubozrnné hořčice. Osolte a opepřete. Dobře promíchejte, až vznikne hladká pomazánka.
Co sázet po ředkvičkách
Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr. Zkusit můžete i letní hlávkový salát pro pozdější sklizeň.
Jak hnojit ředkvičky
Ředkvičky nevyžadují hnojení, pokud jsou zasazeny v dostatečně kvalitní půdě. Rostou velmi rychle, pokud je jejich půda dostatečně bohatá na živiny.
Proč jsou ředkvičky dřevnaté
Ředkvička je žíznivá rostlina. A k postupnému růstu kořene potřebuje trvalý přísun vláhy, bez výkyvů. Pokud má ředkvička sucho, začne dřevnatět. Jakmile po období sucha dostane najednou více vláhy, její kořen popraská a začne se kazit.
Co zasadit k Ředkvičkám
Jakmile tuto chutnou zeleninu sklidíte, můžete tedy na stejné místo vysadit jiné druhy, jako je například celer, zelí, hrách nebo dokonce i mrkev a pórek. Pokud jde o vhodné sousedy, ředkvičky dobře snáší přítomnost fazolí, řeřichy, mrkve, salátu, rajčat nebo jahod, ale špatně se jim daří poblíž cukety nebo okurek.
Jak se fermentuje
Fermentování: Nádoby se zeleninou je třeba po dobu několika týdnů (záleží na druhu zeleniny) skladovat bez přístupu slunečního záření a při teplotě od 20 do 25 stupňů, během níž probíhá optimální kvašení (doprovázené často bubláním – uvolňování oxidu uhličitého).
Co je to Rozhuda
Rozhuda je tvarohová pomazánka se zelenými bylinkami a cibulkou. Nejlepší je na čerstvém chlebu, zapíjená vychlazeným pivem.
Jak se dělá tvarohová pomazánka
K tvarohu s máslem přidáme cukr, hořčici a dochutíme solí a pepřem. Vše pak spolu pořádně prošleháme, dokud se všechny složky nepropojí. Na konci do pomazánky vmícháme pažitku a zakryté necháme v chladničce odležet. Podáváme s pečivem a zasypáváme pažitkou na ozdobu.
Co se hodí k tuňákovi
Hodit se k němu bude i holandská omáčka a vyzkoušet můžete i variantu s paprikami, olivami a špenátem nebo cuketou. Překvapí a potěší nasládlá kombinace grilovaného tuňáka s kuskusem, ananasem a červenou řepou.