Jaký je rozdíl mezi pevnou a volnou kladkou?

Jaký je rozdíl mezi pevnou a volnou kladkou?

Co je to kladka volná

Volná kladka je druh kladky, kdy je upevněný jeden konec provazu, na provaze se pohybuje kolečko, na jehož ose je zavěšeno těleso (břemeno), na druhý konec provazu působí síla člověka nebo stroje. Volná kladka ušetří asi polovinu síly.
Archiv

Co je to pevná kladka

a) Pevná kladka – kotouč otáčivý kolem pevné vodorovné osy, na obvodě má žlábek pro lano. Odvození: pomocí momentu sil, neboť ty musí být stejně velké. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Co to je kladka

Co je to kladka. Kladka je jednoduchý stroj, jehož hlavní částí jsou kolečko a provaz. Kladka se používá především pro zvedání těles a pro změnu směru působení síly. Podle upevnění kolečka nebo provazu se kladka dělí na dva druhy: pevnou kladku a volnou kladku.

Jak funguje volná kladka

U volné kladky je jeden konec lana upevněn v horním bodě, zatímco kladka je volně spuštěna do dolní části provazu a tahá se za volný konec lana. V případu volné kladly musíme působit silou ve směru přemisťování, ale stačí vyvinout poloviční sílu, než je tíha nákladu.
Archiv

Jaké jsou druhy kladek

Rozlišujeme dva typy, a to kladku pevnou a kladku volnou. Výhoda pevné kladky spočívá pouze v tom, že mění směr síly, kterou břemeno zvedáme. Táhnout provaz směrem dolů je jednodušší než táhnout těleso vzhůru. Na volné kladce se už síla, jakou břemeno zvedáme, rovná polovině tíhy břemene.

Kde se používá pevná kladka

Kladka pevná se používá na zvedání předmětů. U kladky pevné nepůsobíme menší silou, pouze můžeme při zvedání předmětu využít váhu vlastního těla. Pevná kladka je druh kladky, kdy je kolečko upevněné v ose otáčení a provaz je provlečený přes kladku.

Proč se používá pevná kladka

Výhoda pevné kladky spočívá pouze v tom, že mění směr síly, kterou břemeno zvedáme. Táhnout provaz směrem dolů je jednodušší než táhnout těleso vzhůru. Na volné kladce se už síla, jakou břemeno zvedáme, rovná polovině tíhy břemene.

Jak se počítá kladka

Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte: F = G / n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet provazů, na kterých volné kladky visí. Síla působící na konec lana, je rovna polovině tíhy závaží a kladky volné.

Kde používáme kladku

Kladka je kotouč s drážkou na obvodu, kterou prochází např. lano nebo řetěz. V technické praxi se kladky používají u nejrůznějších mechanismů, např. jeřáb, výtah, napínák drátů a lan.

Kdo vymyslel kladku

Vynález kladkostroje se připisuje Archimédovi, který prý s jeho pomocí sám zavlékl naloženou válečnou loď do přístavu. Po něm se také nazývá Archimédův kladkostroj, kde je pohyblivý konec lana nad volnou kladkou zavěšen na třmen další volné kladky.

Jak se počítá kladkostroj

Kladkostroj kombinuje výhody volné a pevné kladky: znásobuje působící sílu, která přitom může působit směrem dolů. Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte podle vzorce: F = G / 2n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet volných kladek.

Jak funguje řetězový kladkostroj

Oblibě se těší řetězový kladkostroj, který mívá jednoduchou a odolnou konstrukci a je vybaven automatickou brzdou. Samozřejmostí jsou také dva háky s pojistkou: za horní hák připevníte kladkostroj nad břemeno a na druhý hák pak pověsíte zvedaný předmět.