Jaký je rozdíl mezi kortikoidy a kortikosteroidy?

Jaký je rozdíl mezi kortikoidy a kortikosteroidy?

Proč škodí kortikoidy

Dlouhodobá aplikace kortikoidů s sebou nese riziko vážnějších nežádoucích účinků, jako je zvýšený nitrooční tlak, šedý zákal, vysoký krevní tlak, srdeční poruchy, cukrovka, obezita, kyselý reflux, osteoporóza, poškození svalů, zvýšená náchylnost k infekcím a také Cushingův syndrom.

Co je Kortikosteroid

Kortikosteroidy (kortikosteroidní nebo kortikoidní hormony) jsou steroidní hormony syntetizované z cholesterolu vznikající v buňkách kůry nadledvin. Užívají se při léčbě různých poruch imunity, především pro své protizánětlivé účinky.

Co patří mezi kortikoidy

Mezi kortikoidy patří celá řada sloučenin jako prednison, flutikason nebo budesonid. Ty se vzájemně liší svou silou a je na lékaři, aby pro každého pacienta vybral tu nejvhodnější – tedy takovou, která mu způsobí co nejmenší problémy.

Co se léčí kortikoidy

Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže, čímž podstatně snižuje dobu léčby pokožky.
Archiv

Jak se dají nahradit kortikoidy

Šetrnějším prostředkem než kortikoidy se ukázala být i lokálně působící imunosupresiva. Tyto krémy potlačují nežádoucí imunitní reakci v postiženém místě a s ní i vznik samotného zánětu. Obsahují účinnou látku tacrolimus nebo pimecrolimus.

Jak dlouho můžu mazat kortikoidy

Dobrý den, kortikoidy se obecně mají mazat krátkodobě. Nicméně nejedná se o aplikaci v řádu dní, ale týdnů až měsíců. Určitě je potřeba vydržet a pokud neuvidíte zlepšení po měsíci používání, znovu se obraťte na svého lékaře.

Kdy se pouzivaji kortikoidy

K podání kortikosteroidů se přistupuje pouze v případě jasných příznaků hrozící předčasného porodu – zvýšená děložní činnost, výrazné zkracování děložního čípku, předčasný odtok plodové vody, preeklampsie atd. .

Co místo kortikoidů

Pokud i přes léčbu kortikoidy zánět propuká znovu, nebo v případě malých dětí, nebo je ekzém na citlivých partiích obličeje, krku, či genitálu, používají se léky relativně nové a to jsou lokální imunomodulátory. I tyto prostředky tlumí nežádoucí zánět v kůži.

Kdy se podávají kortikoidy

Kortikoidy předepisují lékaři především při stavech, kdy je potřeba tlumit nežádoucí aktivitu vlastního imunitního systému. Mají výrazný protizánětlivé a antialergické účinky. Patří mezi léky s prokazatelnými vedlejšími účinky, ale dobrá zpráva je, že i tyto se dají zmírnit.

Jak se projevuje alergie na kortikoidy

Jedná se o reakce okamžitého i oddáleného typu. U astmatiků byly popsány reakce na celkově podávané i inhalační kortikoidy. Finští lékaři vyšetřili 51 astmatiků, kteří měli nějaké nežádoucí reakce po léčbě inhalačními steroidy. Jednalo se nejčastěji o nepříjemné pocity v ústech, chrapot, kožní reakce, kašel a dušnost.