Jak hluboko Vertikutovat?

Jak hluboko Vertikutovat?

Jak nastavit hloubku vertikutace

Hloubku vertikutace nastavíme optimálně na 2-4 mm. Pro zvýšení efektu vertikutace a rychlý nástup hustého a sytě zeleného trávníku vertikutaci ideálně následuje dosetí travním osivem, hnojení a dostatečná závlaha. Během sezóny trávník nevertikutujeme válci s noži.
Archiv

Jak a kdy použít vertikutátor

Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.
Archiv

Kdy poprvé Vertikutovat

5/ Kdy vertikutovat Ideální doba pro první vertikutaci trávníků nastává na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Proveďte 1-2 první sečení, nechte trávu proschnout, pokud byla promáčená a pak vertikutujte.
Archiv

Jak vypada trávník po vertikutaci

Po skončení vertikutace vypadá trávník podivně poničený. Nemějte však strach, velmi rychle se zregeneruje. Nezapomeňte, že provzdušnění trávníku není úprava půdy. Při nesprávném používání můžete snížit účinnost vertikutátoru.

Co s odpadem po vertikutaci

Po vertikutaci by měl být trávník zbavený všech uvolněných částí porostu. Dnešní vertikutátory již „odpad“ sbírají do košů, které pak snadno vysypete do kompostéru a dají se použít následně jako přírodní hnojivo.

Jak sekat před vertikutaci

Jak s ním správně pracovat

Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout. Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený. To bychom mu v obou případech uškodili.

Co dělat po vertikutaci

Co následuje po vertikutaci

Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, sebereme vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy. Následně trávník přihnojíme a zavlažíme. Je vhodné také provést pískování a dosev trávníku.

Jak se pracuje s vertikutátorem

Vertikutátor zpravidla obsahuje rotující válec s několika noži. Výška válce je nastavena tak, aby noře prořezávaly svrchní vrstvičku půdy 3 – 5 mm silnou. Tím se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu.

Kdy po vertikutaci hnojit

Obvykle bývá nejvíc mechu tam, kam přes zimu nemohlo sluníčko. Preventivně ale doporučujeme hnojit sezonním hnojivem a koncem sezony podzimním hnojivem Autumn. Pokud dodržíte tento postup, pak nebude nutné do trávníku sypat chemii.

Jaký je nejlepší vertikutátor

Nejlepší vertikutátory

Pořadí Název Hodnocení
1. Fieldmann FZV 4003-E ⭐ 93 %
2. Fieldmann FZV 2004-E ⭐ 90 %
3. MTD Optima 37 VE ⭐ 90 %
4. Fieldmann FZV 4010-E ⭐ 89 %

Jak správně provzdušnit trávník

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.

Jak na vertikutaci

Vertikutovat nestačí jen v jednom směru, ideální je pak ošetřit trávník ještě jednou, na kříž. Hloubku vertikutace nastavíme velice opatrně, pouze na 2-4 mm. Cílem je travní drny pouze naříznout, nikoli rozrýt celý trávník. S vertikutátorem pak ošetříme celou plochu dvakrát, do kříže.

Kdy se provzdušňuje trávník

Správná chvíle pro vertikutaci (provzdušnění trávníku) přichází obvykle z počátku dubna a poté v září. Pro trávník je tento úkon to nejlepší, co pro něj můžeme udělat. Odmění nás za to po celou dobu své vegetace svým krásným a zdravým vzhledem.

Proč neroste tráva

Když se seče příliš často nebo příliš nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj. Trávník není mrtvý, ale je ve stavu, který chrání důležité části rostliny, jako odnožovací uzliny, rhizomy a kořeny.

Jak dlouho trva než vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Jak dlouho trva než Vyklici tráva

Za jak dlouho vyroste trávník

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Proč se dává písek do trávníku

Tráva potřebuje k životu živiny, vodu a slunce, proto by měl být trávník založený ideálně do písku, nikoli do ornice. Písek dobře drží tvar, nesesedá a snadno se urovná. Kořeny trávy pískem snadno prorostou do velké hloubky a plevelu se v něm moc nedaří. Z písčitého podloží se trávě také lépe čerpají živiny a voda.

Kdy můžu chodit po novém trávníku

Sekejte, když trávník naroste do výšky 10 cm, počítejte, že to bude nejdříve 5 týdnů od zasetí. Sekat musíte opravdu velmi opatrně, protože rostlinky ještě nemají dost kořenů a jsou slabé. Pro první sečení je vhodné použít kosu nebo srp.

Jak hluboko koření tráva

Protože trávník koření poměrně mělce, jen asi do hloubky 10 cm, potřebuje vrstvu dobré humusovité půdy. Pro jemnější druhy travin je navíc výhodnější slabě kyselá půdní reakce pH 5,6–6,5. Pro založení zryjeme půdu na rýč hluboko, pečlivě odstraníme kameny a kořeny vytrvalých plevelů.

Jak rychle vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Jak podpořit růst trávy

Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.