Jak hledat sumce?

Jak hledat sumce?

Jak se loví sumec

Sumec kořist zaregistruje, což poznáte podle jeho aktivního pohybu. A začne pronásledování! Dravec se snaží dostat k mnohem rychlejšímu kaprovi a kořist se zase snaží držet od sumce co nejdále.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat.

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.

Jak chytit sumce na přívlač

Sumce potřebujeme důkladně napíchnout na háček, hrot háčku se musí zapíchnout do dost tvrdého materiálu a tak je třeba používat šňůry, které ani i píď nepovolí. Ostrý a kavlitní háček, který se při námaze nenarovná, by měl být samozřejmostí, i když více stojí!
Archiv

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet. Pěkně se bude mrskat na dně a lákat tak sumce k záběru.

Jak navázat na sumce

Bude-li naší nástrahou ryba, měl by se návazec přizpůsobit její velikosti a optimalizovat vzdálenost mezi háčky, aby návazec poté přiléhal k nástražní rybě. Podle zvolené metody je možné nyní v případě potřeby navázat podvodní splávek cca 15 centimetrů od posledního háčku a ten zafixovat dvěma zarážkami.

Jak navázat bójku na sumce

Nejprve navlékněte olovo na návazec, poté háčky. Můžete použít jeden nebo více háčků, záleží na vaší preferenci. Posledním krokem bude navázání bojky na kroužek na návazci. Bojku navlékněte na kroužek a poté zavěste kroužek na prut pomocí jiného kroužku na prutu.

Na co se dá chytit sumec

Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.

Kde chytit sumce

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak chytat sumce na řece

Hodně vám pomůže základní model v ceně pár tisícovek, který dokáže vykreslit dno a při lovu na něm opravdu můžete vidět oblouk, jenž symbolizuje zvedajícího se sumce k nástraze. Rybu neuvidíte dokud se ode dna neodlepí, což dělá jen když ho zaujmete nástrahou nebo vábničkou.

Jak navázat prut na sumce

Bude-li naší nástrahou ryba, měl by se návazec přizpůsobit její velikosti a optimalizovat vzdálenost mezi háčky, aby návazec poté přiléhal k nástražní rybě. Podle zvolené metody je možné nyní v případě potřeby navázat podvodní splávek cca 15 centimetrů od posledního háčku a ten zafixovat dvěma zarážkami.

Jakou návnadu na sumce

Jako nástrahu volím téměř vždy živou rybu, nebo větší množství menších ryb. Pravděpodobně nejuniverzálnější nástraha je ryba ve velikosti zhruba 20 – 25cm. Běžně však volím ryby velikosti kolem 40-50cm a snažím se vyselektovat záběry menších sumců.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.

Jak navázat podvodní splávek na sumce

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Jak rychle roste sumec

V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší. V prvním roce života dorůstá 10–18 cm, v pátém roce 55–75 cm, v desátém roce 85–120 cm, v patnáctém roce 120–170 cm, ve dvacátém roce 150–200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1–3 kg ročně.

Jak se váže Trojhacek

Uděláme klasickou smyčku, uzel, který ještě zajistíme uzlem pojišťovacím, smyčku pak převlékneme přes jednoraménko háčku a provlékneme očkem háčku, utáhneme, pak směrem k trnům háčku omotáváme háček šňůrou, jeden závin těsně vedle druhého, utahujeme, uděláme asi 8 omotání, pak se asi čtyřmi omoty vrátíme směrem k očku, …

Jak se váže háček na sumce

Nejprve uvážeme delší smyčku na kterou zavěsíme nástrahy, pak teprve umístíme háček do vyhovující vzdálenosti od poslední části nástrahy a uvážeme ho klasickým bezuzlovým uvázáním. I tak to jde.

Jak dlouhý návazec na sumce

Jedná se o asi 60 cm dlouhou bužírku. Zhruba ve třetině délky je pomocí lepící pásky připevněna karabina, do které upínám zátěž. Po sestavení celé montáže vede kratší konec ke splávku a delší k prutu. Tato pomůcka se hodí i pro lov s podvodním splávkem či na položenou.

Jaké má sumec zuby

Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, kterým se říká „kartáče“ a jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Má dlouhou břišní ploutev, která se rozprostírá až do ocasní ploutve. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist.

Jak dlouho se dožívá sumec

Jako jeden z mála našich druhů patří sumec velký k rybám dlouhověkým, neboť se dožívá, zejména v údolních nádržích a velkých řekách, běžně věku 20-40 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda, dlouhé vegetační období) roste velmi rychle.

Jak správně navázat prut

Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).

Jak navázat Trojháček na sumce

Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku.

Jak udělat očko na vlasci

Jednoduchý uzel do očka

Pro vytvoření jednoduchého uzlu do očka můžeme použít vlasec, i pletenku. Prvně protáhneme smyčku očkem háčku a nebo obratlíku, poté omotáme volný konec kolem všech ostatních vlasců, provlečeme volný konec smyčkou a postupně dotáhneme oba konce. Vhodné je vlasce předem navlhčit proti krabatění.

Jak se množí sumci

U nás se rozmnožují v nejteplejších obdobích mezi květnem a červencem. Samice si staví hnízdo v písčitém dně, kam klade několik tisíc jiker. Jikry i vykulený plůdek samec hlídá a ochraňuje. Pohlavně dospívá ve 2 – 3 letech.

Jak chutná sumec

Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.