Jak fotit portrét v protisvětle?

Jak fotit portrét v protisvětle?

Jak fotit krajinu v protisvětle

Stativ je kámoš

Výborným a asi i nezbytným pomocníkem při focení východů slunce je stativ. S jeho pomocí si z jednoho místa zhotovíme několik záběrů podzimní krajinky. Vše můžeme nechat na automatice fotoaparátu a nastavit tzv. expoziční bracketing (vějíř).

Jak správně fotit portrét

Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.

Jak fotit portrét v přírodě

Stačí mít oči otevřené, když jste venku. Samotné pozadí nemusí být většinou nijak zvlášť fotogenické – k portrétu často potřebujete jen malou část. Kromě toho je pozadí často spíše rozmazané. Dokonce i rákos na nedalekém rybníku je ideální jako pozadí, i když samotné místo je docela nenápadné.

Jak fotit portrét v ateliéru

Doporučuji spíš menší výkon, aby protisvětlo nebylo příliš intenzivní a v případě horších objektivů se tak neponičila kresba. Se zábleskovými světly si i trochu hrajte, zkoušejte je dávat i více do stran. Různé úhly budou dávat různé výsledky. I se mi líbí, když fotím portrét z profilu, jak je to na schématu výše.
Archiv

Jak správně fotit krajinu

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.

Jak fotografovat východ slunce

Východy a západy slunce jsou poměrně náročnou disciplínou na správné technické provedení fotky. Jednak máme málo světla a budeme na štíru s ostrostí snímků. Pomůže stativ, zapnutí redukce vibrací nebo nastavení vyššího ISO. Protože budete fotit proti slunci, sundejte z objektivů všechny filtry a vyčistěte čočky.

Jaký objektiv na portréty

Jako nejlepší z dostupných objektivů mohu na Full Frame doporučit objektiv 85 mm f/1,8 a jako nejlepší s čím jsem kdy portrét fotografoval 105 mm f/1,4. Někteří svatební fotografové používají na portrét dlouhé profi zoomy 70-200 mm f/2,8. A to při ohnisku 200 mm a plně otevřené cloně f 2,8.

Jak nastavit fotoaparát na portrét

Nastavte nízké ISO pro snímky bez šumu

V ideální případě 100 – 200. Nejvíce ovlivní nastavení hodnoty ISO rychlost závěrky. Pokud nebudou ideální světelné podmínky a vy zvolíte nízké číslo ISO, prodlouží se doba expozice (doba po jakou dobu bude závěrka otevřená) a fotografie může být rozostřená, protože se model hýbe.

Jak zaostřit při focení krajiny

Pokud chcete zvýraznit určitý prvek krajiny, může vám pomoci nízké clonové číslo, většinou je však vhodnější zaclonit a využít maximální hloubky ostrosti. Clonu na fotografování krajiny jednoduše nastavíte pomocí režimu AV, na voliči poté nastavte vysoké clonové číslo, například f/16.

Jak fotografovat přírodu

Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.

Jak fotit portrét při západu slunce

Vypněte automatiku a nastavte fotoaparát do režimu Priorita clony s využitím korekce expozice nebo nejlépe do manuálního režimu. Vyvážení bílé barvy nastavte na Auto, Denní světlo nebo Zataženo. Při vyvážení bílé na Zataženo budou mít snímky teplejší nádech.

Jaký filtr na focení slunce

Základními pomůckami pro focení Slunce je velice silný šedý filtr a co nejdelší teleobjektiv. Potřeba co nejsilnějšího šedého filtru je zcela evidentní, vždyť budete fotit přímo Slunce a ještě k tomu teleobjektivem!

Jak fotit rodinné portréty

Chcete-li pořídit portrét celé rodiny, připevněte fotoaparát na stativ (nebo jej umístěte někam, kde bude ve stabilní poloze, například na stůl nebo lavičku v parku) a použijte nastavení samospouště. Fotoaparát můžete také předat dětem a nechat je snímek pořídit.

Jak fotit s 50mm objektivem

Ohnisko 50mm se hodí téměř na cokoliv. Není moc široké na to, aby deformovalo perspektivu ani moc dlouhé, aby s ním šly fotit pouze detailní záběry. Zkrátka – je tak akorát. A právě díky tomu se s ním dá fotit spousta žánrů od portrétu a fashion až po klasickou rodinnou fotografii, reportáž, cestování nebo sport.

Jak správně nastavit fotoaparát

Citlivost ISO se běžně pohybuje mezi hodnotami 100-32000 (méně i více u některých modelů fotoaparátů). Pozor na velké rozpětí. V ideálním případě fotografujeme na nejnižší ISO, aby fotografie neměla přehnaný šum (pokud to není cílem). Čím vyšší ISO, tím více šumu do snímku přidáváme.

Na jaký režim fotit

Manuální režim: kdy jej použít

V interiéru, kdy se nemění dostupné světlo (lze kombinovat s externím bleskem). V exteriéru, kdy je obloha buď zcela zatažená nebo naopak zcela jasná (nemění se světelné podmínky). Při focení v protisvětle nebo jiných záludných světelných podmínkách.

Jak spravne fotit krajinu

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.

Jak správně ostřit

Jednosnímkové ostření One Shot či AF-S

Funguje tak, že namáčknete spoušť fotoaparátu do poloviny a zrcadlovka zaostří na oblast pod aktivním ostřicím bodem (či skupinou bodů). Toto zaostření zároveň zafixuje. Současně s tím také naměří expozici. Domáčknutím spouště pak snímek exponujete.

Co fotit v přírodě

Makro fotografie v přírodě

V makrofotografii je velmi populární focení kapek vody – například ranní rosy na pavučinách. Květiny, rostliny a houby jsou velmi vděčným motivem pro představení makrofotografie přírody. Je také populární fotit malé kapky vody na pavučinách, listí nebo hmyzu – zvláště když je po dešti.

Jak fotit zvířata v přírodě

Wildlife, focení zvířat ve volné přírodě

A protože jsou zvířata ve volné přírodě velmi plachá a je těžké se k nim přiblížit, musíte využívat jednak dlouhých teleobjektivů (s ohniskem alespoň 300-400 mm a více), ale také maskování a úkryty, ze kterých lze faunu bezpečně pozorovat.

Jak poznat že bude hezký západ slunce

Pokud jsou na obloze vysoké mraky, mohou být nasvíceny sluncem schovaným pod obzorem a vytvářet tak zajímavé efekty ještě dlouho po západu slunce. Využijte tedy čas, který máte a neodcházejte večer předčasně, protože můžete přijít o fantastické přírodní divadlo.

Jak fotit při západu slunce

Pro fotografování západů a východů Slunce nepotřebujete nic speciálního. Kromě fotoaparátu (bez něj by to opravdu nešlo) je opravdu dobré mít s sebou stativ, třeba i malý, hlavně že vůbec nějaký. Výhodné je mít stativ různě polohovatelný, který dovolí kompenzovat fotografování z nerovných terénů.

Jak správně fotit západ slunce

Pro fotografování západů a východů Slunce nepotřebujete nic speciálního. Kromě fotoaparátu (bez něj by to opravdu nešlo) je opravdu dobré mít s sebou stativ, třeba i malý, hlavně že vůbec nějaký. Výhodné je mít stativ různě polohovatelný, který dovolí kompenzovat fotografování z nerovných terénů.

Jak fotit s širokoúhlým objektivem

Ultraširoké objektivy kvůli své konstrukci velmi zkreslují, a to především v krajních oblastech záběru. Abyste dosáhli proporcí, které odpovídají realitě, snažte se umístit objekt na střed záběru a najít takovou vzdálenost, při které se zachovají jeho proporce a nedojde k nežádoucímu zkreslení.

V jakém poměru stran fotit

Standardní fotografie se většinou vyrábí v ustálených velikostech a tomu i odpovídá nejlepší nastavení fotoaparátu. Poměr stran 4:3 zhruba odpovídá formátu fotografií 9×13 a 13×18. Výrazně oblíbenější je ale formát 10×15, popř 15×21, kterému ovšem lépe odpovídá poměr stran 3:2.