Jak dlouho vydrží tinktura?

Jak dlouho vydrží tinktura?

Jak dlouho vydrzi tinktura

Zatímco možná budete muset připravit 4 až 5 šálků čaje, abyste získali výhody bylinky, u tinktury budete potřebovat pouze kapku nebo dvě. Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.
Archiv

Jak uchovávat tinktury

Jak mám tinktury skladovat Tinktury skladujeme při teplotě do 28 °C.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Jak dlouho louhovat tinkturu

Roztok nechte louhovat minimálně 10 až 14 dní a jednou za pár dní ho protřepejte. Jakmile bude louhování u konce, obsah přefiltrujte, například přes plátýnko. Rostlinný materiál můžete vyhodit, tekutinu přelijte do připravené lahvičky z hnědého skla.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách. Další možností je koupit 80% konzumní líh a naředit ho na 60 %.

Jak se zbavit alkoholu z tinktury

Alkohol se totiž odpařuje již při teplotě zhruba 78 °C. Jinými slovy, když nakapeme tinkturu do vody nebo čaje, který má kolem 90 °C, prakticky všechen alkohol se odpaří a účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné podávat tinktury i dětem.

Jak udělat domácí tinkturu

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Kdy užívat tinktury

přípravky doporučujeme podávat minimálně 15 minut před požitím nápoje či stravy, je ale lépe užít tinkturu po jídle, nežli vůbec. při podávání více druhů přípravků doporučujeme odstup také 15 minut mezi jednotlivými přípravky, ale není to nezbytně nutné

Jak dávkovat tinkturu

Jedna z možností je dávkování dle hmotnosti – 1 kapka na každý kilogram hmotnosti rozdělená do třech dávek. Tedy např. člověk o hmotnosti 72 kg může zcela bezpečně užívat 3x denně 24 kapek. U onkologických případů je vhodné toto množství ještě zdvojnásobit!

Jak si udělat tinkturu

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Co to je tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin. Jsou jedním z mnoha způsobů, jak využít aktivní sloučeniny z bylin vnitřně.