Jak dlouho se léčí prasklý meniskus?

Jak dlouho se léčí prasklý meniskus?

Jak vyléčit prasklý meniskus

Léčba se provádí dle stupně závažnosti poranění menisku. U lehčí formy se doporučuje klidový režim, znehybnění kolene ortézou, obklady, analgetika. Při rozsáhlejším poškození menisku se přistupuje k operaci artroskopickou cestou s cílem odstranění poškozené části menisku.
Archiv

Jak dlouho se hoji meniskus

Například optimální rehabilitace po menisku trvá 12 týdnů, kdy doporučujeme dvakrát týdně cvičit, protahovat a posilovat s fyzioterapeutem a před cvičením rozhýbat koleno ještě na motodlaze, později na přístrojích jako je Camoped či rotoped.

Jak se pozná poškozený meniskus

Poraněný meniskus způsobuje především bolest v oblasti kloubní štěrbiny. Dále může způsobit pocit nejistoty při chůzi po nerovném terénu, pocit přeskakování v kloubu. Některé typy ruptur (především ucho od koše) může způsobit blokádu kloubu. Ustrnutí v určité poloze ohnutí.
Archiv

Jak dlouho bolí koleno po artroskopii

Rekonvalescence – přibližně 1,5 – 2 měsíce. Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění kloubu cca za 3 měsíce. Po ošetření menisků můžete dělat jakýkoliv sport či zátěž bez omezení.
Archiv

Proč praskne meniskus

Příčiny. K poranění menisku často dochází při sportu, v důsledku úrazu nebo v důsledku nekontrolovaného pohybu. Na vině jsou obvykle prudké pohyby, jako je rychlé otáčení nebo náhlé zastavení. Koleno rotuje nesprávným způsobem, svírá a protrhává tělo menisku.

Kdy jít na operaci s meniskem

KDY JÍT K LÉKAŘI Ihned! I když koleno bolí pouze při některých pohybech. Dlouhodobě neléčené poranění menisku může velmi rychle poškodit kloubní chrupavku a příslušné části kloubu a vznikne tzv.

Kdy je nutná operace menisku

Ihned! I když koleno bolí pouze při některých pohybech. Dlouhodobě neléčené poranění menisku může velmi rychle poškodit kloubní chrupavku a příslušné části kloubu a vznikne tzv. sekundární artróza.

Kdy můžu chodit po operaci menisku

Po operaci chodíte se simulovaným došlapem, zátěž si postupně zvyšujte po vytažení stehů, kdy každý tý- den přidávejte zhruba 30% Vaší váhy při došlapu. Za 2–3 týdny od operace můžete chodit bez FB.

Jak chodit po artroskopii

Pooperační průběh

Po diagnostické a jednoduché operační artroskopii je nutné šetření operované končetiny po dobu 1 -2 týdnů chůzí o berlích se zátěží do 1/3 váhy a doba pracovní neschopnosti je cca 2-4 týdny. Podle typu provedeného výkonu může být doba léčby delší a doplněná imobilizací v ortéze (viz výše).

Jak a kde bolí meniskus

Řada lidí nejde s poraněným meniskem k lékaři. Zvlášť když je koleno normálně nebolí a ozývá se jen při větší zátěži: při běhu, v dřepu, při kopnutí do míče a podobně. Bolest se u nich nejčastěji projevuje na vnitřní straně kloubu, v místě kloubní štěrbiny.

Jak dlouho v nemocnici po operaci menisku

Pracovní neschopnost po operaci menisku bývá většinou 2-4 týdny, ale vždy záleží na povaze poškození kloubu.

Co je to klidový režim po operaci

Po každé operaci je nutné dodržovat přísný klidový režim, po dobu 1-2 týdnů nezvedat žádná těžká břemena, vyhýbat se těžké fyzické práci, nesportovat, nechodit do sauny, bazénů, nepředklánět se do hlubokých předklonů (boty zavazovat v sedě). Polohování dodržovat do až do kontroly, kdy lékař určí další postup.

Jak dlouho v nemocnici po artroskopii

Artroskopický zákrok

Artroskopie kolene se dělá ambulantně nebo s hospitalizací na jeden až dva dny. Průběh operace menisku vypadá přibližně takto: Zákrok se provádí buď v celkové, spinální nebo i lokální anestezii na operačním sále a trvá zhruba půlhodinu až hodinu.

Kdy se můžu koupat po operaci

Nekomplikovaně zhojené rány lze sprchovat od 6. dne po operaci, zpočátku pochopitelně opatrně a ne dlouho, koupání je vhodné až po 3-4 týdnech.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci menisku

Doba se může lišit v závislosti na tom, jaký byl proveden zákrok, při jednoduchém stačí týden, ale třeba při sešití přetrženého menisku jde až o 6 týdnů. Pracovní neschopnost po operaci menisku bývá většinou 2-4 týdny, ale vždy záleží na povaze poškození kloubu.

Jak dlouho po operaci se můžu koupat

Nekomplikovaně zhojené rány lze sprchovat od 6. dne po operaci, zpočátku pochopitelně opatrně a ne dlouho, koupání je vhodné až po 3-4 týdnech.

Jak se chovat po artroskopii kolene

Po diagnostické a jednoduché operační artroskopii je nutné šetření operované končetiny po dobu 1 -2 týdnů chůzí o berlích se zátěží do 1/3 váhy a doba pracovní neschopnosti je cca 2-4 týdny. Podle typu provedeného výkonu může být doba léčby delší a doplněná imobilizací v ortéze (viz výše).

Kdy lze sprchovat stehy

Po propuštění může několik dnů trvat menší bolest, která dobře reaguje na běžně dostupné léky jako Brufen®, Dolmina®, Paralen® apod. Nekomplikovaně zhojené rány lze sprchovat od 6. dne po operaci, zpočátku pochopitelně opatrně a ne dlouho, koupání je vhodné až po 3-4 týdnech.

Kdy zmizi otok po artroskopii

Otok ustupuje postupně, návrat k přirozenému stavu bývá většinou po dvou až třech týdnech po operaci, dle druhu operace. Individuálně mohou ale otoky přetrvávat i několik měsíců.

Jak dlouho se hojí stehy

V případě, že byly použity nevstřebatelné stehy nebo kovové svorky, vyndá vám je lékař zhruba 7-12 dní po operaci, a to podle délky a místa zhojené rány. Vlastní doba pro vytažení stehů záleží i na tom, jak se operační rána bude hojit.

Jak dlouho kryt jizvu

Jizvu je třeba chránit před slunečním zářením nejméně 3 měsíce po výkonu, lépe však půl roku až rok. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem nejméně 20 a vyšším.

Jak se sprchovat po artroskopii

Oblast jizvy můžete šetrně omývat čistou vodou, ale nepoužívejte žádné mýdlo ani kartáčky přímo v místě operační rány. Po menší operaci, tzv. miniinvazivní jako je např. laparoskopie se smíte sprchovat po 3-5 dnech od operace.

Kdy umýt stehy

podle velikosti rány stehy ponecháváme většinou kolem 10-14 dnů. Pokud je sutura větší mohou se ponechat i déle. Ránu je možné sprchovat od 3-5 dne pokud je klidná.

Jak dlouho mají být stehy

podle velikosti rány stehy ponecháváme většinou kolem 10-14 dnů. Pokud je sutura větší mohou se ponechat i déle. Ránu je možné sprchovat od 3-5 dne pokud je klidná. Lehké krytí je vhodné, aby nedocházelo k další traumatizaci "zachytáváním" stehů za oděv.

Kdy se vyndají stehy po artroskopii

Malé vstupní ranky nazývané artroskopické porty se hojí několik dní. Primární operační obvaz je možné obvykle sundat ráno druhý pooperační den a stehy nebo náplasti uzavírající ránu je možné odstranit 10 dní po operaci.