Jak dlouho péct povidla v troubě?
Jak poznat že jsou povidla hotová
Švestková povidla jsou hotová, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá. Pokud by se nám zdála povidla kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale až těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá, necháme pak ještě tři až pět minut provařit.
Proč se dává do povidel ocet
Ocet pomůže tomu, aby se ti povidla při pečení v troubě nepřipálila. Ocet také "vyladí" chuť, barvu a částečně povidla konzervuje. Pokud můžeš, tak je ideální použít kvalitnější ocet, ale svoji službu výborně zastane i klasika.
Jak dlouho sterilizovat povidla
Pokud používáte sklenice WECK, je nutné povidla sterilizovat. Hlubší plech vyložte utěrkou, postavte na ně sklenice s povidly a zalijte horkou vodou. Vložte do vyhřáté trouby na 100 stupňů a sterilizujte 15 – 30 minut podle velikosti sklenic. Poté vyndejte, osušte a nechte zchladnout.
Jaké koření do povidel
POVIDLOVÉ KOŘENÍ
Směs obsahuje hřebíček, badyán, skořici a cukr. Starý klasický recept není ani tak složitý, jak byste si mysleli. Hlavně vás vrátí do časů, kdy stres nevládl světem a nádherně vám provoní celý dům. Jako bonus máte to, že tahle vaše domácí povidla budou určitě lepší, něž ta ze supermarketu…
Jak se ředí povidla
Chcete-li, aby byla povidla řidší, povařte je s trochou vody, sklenkou rumu, skořicí a hřebíčkem.
Co se dává do povidel
Hustá povidla rozmícháme s troškou rumu tak, aby se dala na těsto dobře mazat. Pro lepší vůni přidáme malinko mleté skořice, vanilkového cukru, strouhané citronové kůry a jsou-li povidla nepřislazovaná, můžeme do nich přidat i trochu cukru (podle chuti).
Jak na povidla v troubě
Odstáté švestky dejte do pekáče a vložte do trouby rozehřáté na 230 °C. Nechte péct asi 30 minut. Poté snižte teplotu na 140 °C a pomalu dopečte, dokud nejsou povidla hustá a tmavá. Podle množství povidel a tvaru pekáče to zabere 3 až 6 hodin.
Na co použít povidla
Jako náplň slouží povidla například v tvarohových taštičkách, trojhráncích či koblihách. Povidla se již dostala i do moderních receptů ze zahraničí. Vyzkoušet můžete například brownie s povidly či povidlové muffiny.
Čím se dají zahustit povidla
Pokud jsou povidla řidší a mají být náplní kynutých balených buchet, dají se naopak zahustit. Nejlépe strouhaným perníkem, který povidla zároveň provoní.
Jak mají být hustá povidla
Povidla jsou dostatečně hustá, když z hmotnosti švestek zbyla třetina až čtvrtina. Když děláme povidla z přezrálých sladkých švestek, zkontrolujeme jejich chuť. Dle chuti přidáme asi 400 g Korunního cukru Krystal a ještě 30 minut povaříme.
Jak dlouho vydrží povidla
Jak dlouho vydrží domácí povidla, zpracované ve skleničkách Pokud nebudou špatně zavařené a neudělá se na vršku plíseň nebo se nezmění chuť, vydrží takřka neomezeně. Není výjimkou, kdy někdo našel tuhá povidla ještě po babičce a po rozředění, jim nic nebylo.. A to dokonce i nezavařená.
Jak zahustit povidla aby netekla
Pokud jsou povidla příliš řidká můžeme je zahustit zdrcenými piškoty nebo perníkem. Kapsičky přendáme na plech s pečícím papírem a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme v předehřáté troubě dorůžova.
Co s řídkými povidly
Čím zahustit povidla před použitím
Před použitím je možné povidla upravit – rozmíchat je, mírně zředit či zahustit, dochutit rumem, cukrem, kořením. Ideální k zahuštění již hotových povidel je perník na strouhání, klidně i rumové perníčky. V případě nouze lze použít i piškoty, keksy. Někdo používá i strouhanku.
Jak konzervovat povidla
Příliš řídká povidla snadno plesnivějí a kvasí, hodně tuhá musíme před použitím pokrájet a rozvařit s vodou. Ještě horká povidla nalijeme do sklenic, upěchujeme je a kulatým nožem můžeme propíchat, abychom odstranily vzduch. Sklenice hned uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru. Povidla skladujeme v suchu a chladu.
Jaké švestky na povidla
Ideální jsou dozrálé švestky, které byly již postihnuty prvními mrazíky. Budou tak obsahovat více přirozeného cukru. Správné načasování přinese to pravé ovoce.
Jak na ztvrdlá povidla
Chcete-li, aby byla povidla řidší, povařte je s trochou vody, sklenkou rumu, skořicí a hřebíčkem.