Jak demontovat obložky?

Jak demontovat obložky?

Jak odstranit ocelové zárubně

Návod na vyřezání a vybourání futer (zárubní)

Začněte tím, že přeříznete v půlce horní část futer. Další řez veďte ve výšce cca 1 m od země. Případně můžete zárubeň rozříznout i dole u podlahy nebo si ji „naporcovat“ na více menších dílů. Řežte opatrně a snažte se rozříznout pouze kovovou zárubeň.
Archiv

Jak se dělají Oblozky na futra

Staré kovové zárubně – ať už klasické zděné, nebo "panelákové", lze poměrně jednoduše obložit speciální obložkovou zárubní – tzv. OKZ (obklad kovové zárubně). Pro tento způsob "renovace" Vašich zárubní není nutné žádné bourání a tím odpadá náročný úklid po stavebních úpravách.

Jak zaměřit obložkové zárubně

Hlavní pravidlo u zaměření šířky je, že SVĚTLOST ZÁRUBNÍ = ŠÍŘKA DVEŘÍ. My jako profesionálové doporučujeme zaměřovat stávající zárubně ve falci, kde jsou dveře o 30 mm širší, tzn. 630, 730, 830, 930, 1030 mm. V praxi to tak bohužel není, jelikož 90% ocelových zárubní jsou časem vyboulené do středu.

Jak vyměnit zárubně

Renovace bez bourání začíná vysazením starých dveří a následně ulomením pantů pomocí kleští sikovek. 2. Po vyjmutí jednotlivých dílů se zárubně vzájemně seskládají, včetně spojovacích dílců, které jsou součástí balení. Jejich cena se podle typu materiálu a provedení pohybuje zhruba od 3000 Kč/kus.
Archiv

Jak ukotvit zárubně

Zárubeň se ukotví se do otvoru pomocí ocelových šroubů (např. ocelové šrouby + hmo dinky nebo turbošrouby) a pevných kotev přivařených v ústí zárubňového profilu. Kotvení se provádí pomocnými montá ními otvory zhotovenými v vi zárubňovém profilu.

Jak sundat zárubně

Rozmontování zárubně

Po vyjmutí zárubně z otvoru si položíme zárubeň na zem nebo na kozy. Obložky povolíme pootočením excentrické spojky. Někteří výrobci na tomto místě používají spojky s dotažené šroubem, ten tedy povolíme.

Jak zakrýt kovové zárubně

Ukryje standardní kovovou zárubeň, pro klasickou panelákovou s takzvaným "nosem" slouží OKZ v šířce 85 mm. Nehezkou ocelovou zárubeň lze zakrýt i u vchodových dveří částečným OKZ tak, aby zevnitř pohledově ladila s interiérem a zvenku plnila svou bezpečnostní funkci.

Jak obložit zárubeň

Zkuste je obložit novým moderním obkladem. Lze to zvládnout svépomocí, průchod dveří se sníží o pouhé tři centimetry. Obložková zárubeň se do průchozího otvoru usazuje kolem původní kovové zárubně a je variabilní pro různé rozměry průchozích otvorů a tloušťky stěn, takže se hodí pro většinu domů a bytů.

Jak změřit zárubeň

Ptáte se, jak správně změřit dveře Vchodové dveře mají nejčastěji šířku 80 nebo 90 centimetrů. Abyste rozměry vchodových dveří určili správně, je potřeba měřit zárubeň, od které se šířka dveří odvozuje. Rozměr se přitom neměří od konce zárubně, ale v jejím vnitřku – jde tedy o šířku zárubně v tom nejužším místě.

Jak změřit Tloustku zdi

Profesionálové využívají vodováhu dlouhou zhruba tak, jak je vysoký stavební otvor. Vodováhu postavte na finální podlahu podél stěny a vyrovnejte její svislost. Tloušťku zdi pak je třeba měřit až k této svislosti vodováhy. Tloušťku změřte v několika místech a uveďte ten největší rozměr.

Jak opravit obložkové zárubně

Když povolí obložková zárubeň a dveře se svěsí, můžou začít ničit podlahu. S její opravou si ale můžete poradit sami. Minutový manžel Pepa ví jak na to. Jednoduše obložku sundáte, pořádně vyplníte montážní pěnou a zárubeň znovu připevníte lepidlem.

Jaký otvor pro obložkové zárubně

Stavební příprava pro obložkovou zárubeň

Otvor pro obložkovou zárubeň musí být o 5 cm větší na každou stranu. Pro dveře 80 x 210 cm potřebujete tedy otvor 90 x 215 cm. Dveře však zaberou ještě více prostoru, jelikož zárubeň přesahuje i takto zvětšený otvor o 3 – 4 cm (pozor tedy například na umístění vypínačů světel).

Jak zrenovovat Stare futra

Zárubně musí ladit s dveřmi

Pomocí opalovací pistole a špachtle je nejprve nutné co nejvíce obrousit původní nátěr, zatmelit nedokonalosti, a poté zárubně znovu důkladně přebrousit. U dřevěných zárubní se následně vyplatí použít bezbarvý lak a lazuru a zachovat tak přirozený vzhled dřeva.

Jak poznat jaké jsou dveře

Chcete-li určit typ dveří, postavte se před ně tak, aby se otevíraly vaším směrem. Podívejte se na panty. Pokud jsou na pravé straně dveřního křídla, máte pravé dveře. Podobně pokud jsou závěsy umístěny na levé straně, jsou dveře levé.

Jak obrousit staré dveře

Doporučuje se dřevo brousit brusným papírem nebo houbičkou alespoň dvakrát, nejprve hrubší zrnitostí (60), následně jemnější zrnitosti (120). Tato část práce je nejzdlouhavější a nejméně oblíbená, ale opět platí, že čím lépe připravený povrch, tím lepší výsledek na nás v závěru čeká.

Jak natřít dřevěné zárubně

1. Obruste starý nátěrZbavte futra nečistot. Když jste s broušením u konce, otřete zárubně hadříkem, abyste je zbavili prachu.Ochraňte okolí zárubníNatřete zárubně základní barvou na kovová futra.Naneste druhou vrstvu barvy na kovové zárubněNechte nátěr zaschnout.

Jak daleko vypinac od Oblozky

Vypínače se z praktického důvodu umisťují 100 – 300 mm od dveřního otvoru, a to ve střední vodorovné instalační zóně, která vede v úrovni 900 – 1200 cm nad dokončenou podlahou.

Jaký otvor na obložky

Obložkové zárubně se montují až jako téměř poslední fáze při dokončení stavby. Na stěnách jsou již v koupelnách keramické obklady, stěny mají finální výmalbu. Otvor pro obložkovou zárubeň musí být o 5 cm větší na každou stranu. Pro dveře 80 x 210 cm potřebujete tedy otvor 90 x 215 cm.

Jak vybrousit futra

Abyste se takovým nehodám vyhnuli, pořiďte si krycí pásku, kterou futra oblepíte. Tato páska se nakonec snadno odstraní, aniž by poškodila malbu stěny nebo tapety. Připravte si také štětec nebo váleček s vaničkou, starý šroubovák na otevření plechovek a tyčku, kterou nátěrové hmoty rozmícháte.

Jak přetřít zárubně

1. Obruste starý nátěrZbavte futra nečistot. Když jste s broušením u konce, otřete zárubně hadříkem, abyste je zbavili prachu.Ochraňte okolí zárubníNatřete zárubně základní barvou na kovová futra.Naneste druhou vrstvu barvy na kovové zárubněNechte nátěr zaschnout.

Jak se otevírají dveře

Chcete-li určit typ dveří, postavte se před ně tak, aby se otevíraly vaším směrem. Podívejte se na panty. Pokud jsou na pravé straně dveřního křídla, máte pravé dveře. Podobně pokud jsou závěsy umístěny na levé straně, jsou dveře levé.

Jak poznat otevírání dveří

Jak tedy poznat pravé a levé dveře Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď: Když se postavíte tak, aby se dveře otevíraly k vám, podívejte se, na které straně jsou dveřní závěsy. Když je to na pravé straně, jedná se o dveře pravé, když je to na levé straně, díváte se na dveře levé.

Jak Zakytovat dveře

Pokud jsou dveře poškozené, jsou v nich díry nebo mezery mezi prkny, musíme je „zakytovat“. K tomu použijeme truhlářský tmel. Ten můžeme buď koupit nebo vyrobit domácí smícháním prachových pilin z našich dveří a syntetické pryskyřice – tím docílíme stejné barvy kytovaných míst, jako jsou naše dveře.

Jak zrenovovat Stare zárubně

Renovace kovových zárubní

V případě, že se původní nátěr loupe, je nutné použít horkovzdušnou pistoli a špachtli, nebo to také můžete zkusit s pomocí speciálních odstraňovačů barvy. Po zbroušení a odstranění starších vrstev nátěru je možné kovové zárubně natřít novou barvou.

Jak obrousit zárubně

K obroušení zárubní budete potřebovat i brusnou houbičku na kovy. Čtyřhranné brusné kostky jsou opatřeny brusivem ze čtyř stran a jsou určeny pro ruční broušení rovinných i tvarových ploch, a to jak za sucha, tak i za mokra. Málokdo dokáže natřít zárubně, aniž by přetáhl na stěnu nebo na dveře.