Jak casto seřizovat lyže?

Jak casto seřizovat lyže?

Jak často seřizovat lyže

Seřízení vázání se dělá hned z několika důvodů. Jedněmi z nich je třeba váha lyžaře , jeho dovednosti či styl jízdy. Vzhledem k tomu, že je vázání vystaveno i venkovním teplotám, tlakům a mechanickému opotřebení, je doporučeno seřizovat ho minimálně jednou ročně.
Archiv

Po jaké době vyměnit lyže

„Vypráskaná“ lyže, nedrží na tvrdém. Nápadně se jí klepou špičky bez známky pružení, nedrží dobře v oblouku, je neklidná a rozvibrovaná.

Jak často brousit lyže

Pravidelná péče o lyže je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Nelze říct: „Brousit choďte po každé zimní dovolené nebo po každé sezóně“. Hodně zde záleží na stylu vaší jízdy i na tom, jak často lyžujete. Pokud se řadíte mezi lyžaře, kteří více smýkají a brzdí přes hrany, nejspíše budete potřebovat servis častěji.

Jak správně seřídit vázání na lyžích

Jak tedy nastavit vázáníUrčete kód lyžaře: určuje se podle výšky a tělesné hmotnosti (A-M).Korekce kódu lyžaře: rozděluje se dle věku a lyžařské zdatnosti.Určete vypínací sílu: podle předchozích dvou bodů vyhledáme sloupec, který odpovídá délce podrážky lyžařské boty.
Archiv

Jak často voskovat lyže

Bez čistých lyží se vám kvalitní voskování nepovede. Voskujte tak často, jak to jen jde. Klidně vždy před jízdou i mezi jednotlivými jízdami. Nejen doma, ale i na sjezdovce.

Co znamenají čísla na lyžích

Čím větší číslo, tím větší oblouk a opačně. Za krátký oblouk (radius) je považována hodnota cca do 13-14 m, střední 14-17 m a dlouhý 17 m a výše. Výrobci většinou uvádějí radius jen u jedné délky lyže – např 162 cm (r=15 m), což ale znamená, že u delší varianty bude i větší radius a opačně.

Jak poznat dobře lyže

Obecně ale platí, že ideální délka lyží pro začátečníka a pokročilého lyžaře (tedy obvyklé rekreační sjezdaře) je mezi výškou brady a nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale méně stabilní při vyšších rychlostech. Delší lyže jsou oproti tomu stabilnější při vyšších rychlostech, ale hůře ovladatelné.

Jak se pozna Proslapnuta lyže

Málo prošláplou lyži poznáš tak, že je, zpravidla pod vázáním, rozlepená a má docela opačný „vzpruh“ :o)… Nic netrvá v světě věčně (nejen láska k jedný slečně) a tak takovej konec čeká i lyže nejvěhlasnějších konstrukcí a firem (když je necháme hodně a hodně unavit :o)).

Jak se starat o lyže

Rady:Po lyžovačce lyže do sucha otřete.Pokud máte lyže symetrické, co se týče konstrukce (například Elan Amphibio mají levou a pravou lyži.Servis na stroji oddálíte ručním servisem.Po sezoně lyže oservisujte, vosk ze skluznice a hran nestrhávejte.Před sezonou zkontrolujte dotažení všech šroubů na lyžích a vázání.

Jak dlouho trvá voskování lyží

Na lyži (či snowboard) naneseme za studena parafín tak, že parafínovou kostkou delšími tahy přejíždíme po skluznici a poté nanesený parafín rozetřeme od špičky k patě korkem. Celá operace může trvat maximálně 15 minut.

Proč voskovat lyže

Proč je důležité lyže voskovat Pokud lyže pravidelně nevoskujete, mohou být náchylné k vysychání a nebudou na sněhu klouzat tak hladce. To negativně ovlivní pohodlí a efektivitu lyžování, protože pohyb vyžaduje větší úsilí a práci nohou.

Jak správně obout Lyzaky

Z boty tedy vyndáte vnitřní botičku a nohu vložíte do skeletu. Prsty byste se měli dotýkat špičky skeletu. Mezi patou a zadní částí skeletu vznikne mezera. Pokud je tato mezera do 9 mm, jde o velikost vhodnou pro výkonnostní jezdce a je nutné počítat s dalšími úpravami skeletu.

Jak dlouhé mají být lyže

Délka lyží

U lyží pro krátký oblouk volte spíše kratší délku (postava – 15 až – 20 cm), lyže pro dlouhý oblouk vybírejte delší (– 5 cm až na výšku postavy). Závodníci pak mají lyže pro Super G či sjezd i delší, nežli je výška jejich postavy.

Jak dlouhé by měly být lyže

Obecně ale platí, že ideální délka lyží pro začátečníka a pokročilého lyžaře (tedy obvyklé rekreační sjezdaře) je mezi výškou brady a nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale méně stabilní při vyšších rychlostech. Delší lyže jsou oproti tomu stabilnější při vyšších rychlostech, ale hůře ovladatelné.

Jak se správně lyžuje

Jeďte plynule, krátké rovnoměrné oblouky a snažte se udržovat pravidelný rytmus – právě ten je klíčem k lyžování v hlubokém prašanu a zajistí, že sníh bude zatáčet za vás. Zapomeňte na mýtus, že v hlubokém sněhu je dobré lyžovat v záklonu!

Jak mají být velke Lyzaky

Nohu ve skeletu posuňte dopředu, aby se vám palec dotýkal přední části. Mezera, která vám vznikla za nohou, nesmí být větší než 2–2,5 cm. U rekreačních lyžařů by se měla mezera pohybovat zhruba mezi 1,5 – 2 cm, pro sportovní jezdce platí spíše 1 – 1,5 cm. Na závodní jízdu je i taková mezera zbytečně velká.

Jak se brousí hrany lyží

Pokud máte stůl se svěrákem na lyže, bude se vám pracovat mnohem pohodlněji. Suché a čisté lyže připevněte do svěráku. 👉 Pokud máte brousek na hrany, nastavte na něm požadovaný úhel (nebo můžete použít vodítko pilníku, jestli máte). Pilníkem nebo bruskou co nejplynulejším pohybem přejeďte hrany lyží.

Proč se Voskuji lyže

Ta vosk nejen rozleští, ale i vyhladí a "nacpe" do každé trhlinky. I tekutý vosk má své výhody – především celoplošná a rychlá aplikace. Pokud musíte voskovat více lyží (pro rodinu, pro družstvo), je tekutý vosk ideální – natřete – necháte zaschnout, vyleštíte.

Jak se starat o lyžáky

SkladovaniPřed uskladněním vždy lyžáky pečlivě vysušte.Lyžáky skladujte vždy až po vysušení a s vnitřní botičkou uvnitřZkontrolujte, pokud jste vytahovali vnitřní botičku, že je uvnitř lyžáky umístěna správně a není nikde zmáčknutá, pokrčená, nebo skřípnutáVždy mějte lyžáky lehce zapnuté na všechny přezky.

Jaké lyže podle velikosti

Správná délka lyží: pro ženu, muže a dítěKlíčové faktory.Základní vodítko pro určení délky je na základě úrovně lyžařských schopností.Začátečník: výška lyžaře mínus 10-15 cm.Pokročilý: výška lyžaře mínus 5-10 cm.Expert: výška lyžaře plus až 5 cm.Určení správné délky dětských lyží je o něco větší věda než pro dospělé.

Jak se rychle naučit lyžovat

Lyžování prokládáme nejrůznějšími hrami (třeba trefit za jízdy koulí tátu), učíme dítě samostatně vstát, když spadne, a pokud se na to malý lyžník cítí, můžeme zkusit první jízdu na vleku. Ideální pro nácvik jsou malé a pomalu jedoucí dětské vleky typu poma.

Jak určit délku lyží

Ideální délka lyží závisí na zdatnosti lyžaře, typu lyže nebo osobních preferencích lyžaře. Obecně ale platí, že ideální délka lyží pro začátečníka a pokročilého lyžaře (tedy obvyklé rekreační sjezdaře) je mezi výškou brady a nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale méně stabilní při vyšších rychlostech.

Jak kupovat lyžáky

Důležitá je nejen délka chodidla, ale také šířka. Ta hraje velkou roli při výběru správné kategorie lyžařské boty. Příliš široká bota vám nebude správně držet nohu a ve vyšších rychlostech bude obtížné ovládat lyži. Naopak příliš úzká bota bude nohu svírat a nebude komfortní na celodenní lyžování.

Co to je Softwalk

UXITOL25 Softwalk balzám na nohy je určen k ošetření suché, popraskané kůže na patách a chodidlech. Obsahuje 25 % urey a další vyživující složky, které pronikají hluboko do kůže a dodávají optimální zvláčnění a hydrataci.

Jak skladovat Lyzaky

SkladovaniPřed uskladněním vždy lyžáky pečlivě vysušte.Lyžáky skladujte vždy až po vysušení a s vnitřní botičkou uvnitřZkontrolujte, pokud jste vytahovali vnitřní botičku, že je uvnitř lyžáky umístěna správně a není nikde zmáčknutá, pokrčená, nebo skřípnutáVždy mějte lyžáky lehce zapnuté na všechny přezky.