Jak brousit vřetenovou sekačku?

Jak brousit vřetenovou sekačku?

Čím brousit sekačku

Nůž můžete nabrousit na brusce nebo pomocí pilníku ve svěráku. Ostří brousíme ve stejném úhlu, v jakém bylo nabroušeno původně. Pokud bychom úhel zmenšili, sekačka by sice sekala lépe, ale nůž by se velice rychle otupil. Pokud bychom naopak úhel zvětšili, sekačka by sekala špatně.

Jak seřídit vřetenovou sekačku

Vřetena Swardman se seřizují pomocí dvou nastavovacích šroubů s jemným závitem. Mezi šroubovitě uložené nože a spodní nůž vložte asi 2 cm široký proužek obyčejného kancelářského papíru (kancelářský papír věrně simuluje travní stéblo). S vřetenem opatrně otočte. Pokud vřeteno papír neustříhlo, je potřeba jej seřídit.

Jak často sekat vřetenovou sekačkou

Sekejte tak často, jak nízký trávník chcete mít. Pokud ho chcete mít úplně nejnižší, sekejte denně vřetenovou sekačkou na 6 mm (tak se upravují greeny), chcete-li 10 mm, tak sekejte 3x týdně, a chcete-li 20 mm, sekejte 2x týdně. Je třeba nikdy nestříhat víc než 1/3 délky stébla.

Jak funguje vřetenová sekačka na trávu

Popravdě označení sekačka je u té vřetenové celkem nepřesné, protože trávu neseká, ale dokonale zastřihává do roviny. Nože vřetena se otáčejí proti pevně umístěnému druhému noži a podobně jako ostří nůžek zastřihávají jednotlivé listy trávníku. Řez je tedy dokonale rovný a rychle se hojí.

Jak často brousit nůž na sekačce

Kdy nůž u sekačky brousit Broušení nože je nutné provádět podle potřeby, v ideálním případě několikrát během sezóny. K broušení je dostačující klasický široký pilník, ale v rámci pravidelné údržby trávníku, a tedy i sekačky se velmi dobře osvědčí elektrická bruska.

Jak nabrousit lištu sekačky

Jak nabrousit nůž sekačkyStáhněte koncovku zapalovacího kabelu!Naklopte sekačku. Naklápějte ji pouze svíčkou vzhůru! Nikde ne na bok!Zaaretujte nůž proti protočení (např. kusem dřeva)Povolte šroub (šrouby) držící nůž.Nůž nabruste.Zkontrolujte vyváženost nože!Namontujte nůž zpět. Řádně utáhněte!

Jak brousit vřeteno

Broušení vřetene probíhá na speciální brusce, kterou jen tak doma někdo v garáži nemá. Vřeteno je nejdříve broušeno čelně, aby vzdálenost konce každého nože od středu byla naprosto stejná. To je zajištěno rychlým otáčením vřetene a pojezdem rotujícího brusného kotouče (viz video).

Proč se seká tráva

Pokud budeme trávu sekat třeba s poloviční frekvencí, vznikne vyšší trávník, který je bohatší na druhovou skladbu rostlin. Je tím stabilnější a lépe odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky a poskytuje životní prostor i potravu mnohým živočichům, hlavně bezobratlým.

V jaké výšce sekat trávu

Běžný užitkový trávník se seče na výšku asi 4–5 cm, pro trávník ve stínu se doporučuje výška asi 6 cm. Všeobecně nesekejte příliš nízko, protože to zpožďuje růst nových výhonků a zanechává holá místa, na kterých se rád zabydluje plevel. Obecně platí: Stébla vždy zkracujte pouze o třetinu jejich současné výšky.

Jakou vřetenovou sekačku koupit

Nejlepší vřetenové sekačky

Pořadí Název Hodnocení
1. GARDENA 400 C 4022-20 ⭐ 94 %
2. Bosch AHM 30 – ZN ⭐ 94 %
3. HECHT 514 PROFI ⭐ 90 %
4. Fieldmann FZR 1010 50001618 ⭐ 84 %

Jak sekat mokrou trávu

Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte na několikrát

Pokud máte sekačku s nižším výkonem, je pro ni sekání za mokra zátěží. Můžete ji práci ulehčit tím, že trávník posekáte na několikrát s postupným snižováním výšky sečení. Začněte s nejvyšším nastavením a postupně trávník sečte s nižší a nižší výškou.

Jak na broušení nožů

Broušení nožů pomocí ocílkyOcílku uchopte do své nedominantní ruky, špička by měla být výše než rukojeť.Nůž pevně uchopte do dominantní ruky.Vůči ocílce držte nůž přibližně v úhlu 20 stupňů.Při broušení se držte dolní poloviny ocílky.Každou stranu nože přejeďte šestkrát až osmkrát vždy tahem rukojeti k sobě.

Jak často brousit nože

Při běžném použití nožů doporučujeme používat ocílku týdně. Správná péče o vaše nože zaručí, že si udrží svou původní ostrost po mnoho let. Nicméně pokud už nejde nůž nabrousit ocílkou, je nutné použít brusný kámen a vytvořit nové ostří.

Jak často se musí sekat tráva

Doporučuje se sekat trávník jednou týdně. Chcete-li mít pěkný a hustý trávník, pravidelně ho sekejte. Sečení zajistí, že se stvoly trávy u báze rozvětví. Pravidelné sekání trávníku zajistí jeho větší hustotu.

Proč Nesekat mokrou trávu

Po mokré trávě budou nože klouzat, proto je velice důležité, aby byl nůž u sekačky maximálně ostrý. Mokrá tráva je těžká, snadno se lepí na vnitřek sekačky a špatně se plní do koše. Počítejte proto s tím, že se bude lepit i na stěny tunelu, kterým je do koše vyhazována a může jej i pravidelně ucpávat.

Kdy je nejlepší sekat trávu

První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.

Jakou značku sekačky na trávu

Benzínové sekačky

Hodnocení Produkt
Top 1 92,3 % Vítěz srovnání VeGA 545 SXHE 7in1 Přečíst recenzi
Top 2 85,4 % Nejlepší cena-výkon VeGA 51 HWXV 6in1 Přečíst recenzi
Top 3 73,6 % Pro nenáročné Riwall PRO RPM 4735 Přečíst recenzi
Top 4 84,2 % I na vysokou trávu Riwall RPM 4640 PRO Přečíst recenzi

Jak nejlepe sekat trávu

Běžný užitkový trávník se seče na výšku asi 4–5 cm, pro trávník ve stínu se doporučuje výška asi 6 cm. Všeobecně nesekejte příliš nízko, protože to zpožďuje růst nových výhonků a zanechává holá místa, na kterých se rád zabydluje plevel. Obecně platí: Stébla vždy zkracujte pouze o třetinu jejich současné výšky.

Na jaký úhel se brousí nože

Při broušení nožů však obecně platí, že čím menší bude úhel, tím bude i nůž ostřejší, ale rychleji se ztupí. A obráceně, číselně větší úhly déle vydrží. Nejčastěji se pohybujeme v rozmezí 10° až 30°, pokud si ale nejste jistí přesnou hodnotou, doporučujeme zlatou střední cestu, tedy úhel mezi 15 a 20 stupni.

Jakou zrnitost na broušení nožů

Čím menší hodnota, tím hrubší zrnitost kamene. Čím je brusný kámen jemnější, tím ostřejší je břit. Vyleštěné ostří snižuje tření. Všeobecně: zrnitost 80 – 220 pro běžné ostření (tvarování, odstranění zubů a zářezů) / zrnitost 800 – 2000 pro broušení / zrnitost 3000 – 8000 pro obtahování a leštění.

Čím se brousí nože

Pro nabroušení nože se používají brusné kameny, kuchyňské brousky nebo elektrické brusky s kotoučem na broušení kuchyňských nožů. Dále se pak mohou použít ocílky či brusné tyče s diamantovým nebo keramickým povrchem. V případě, že si nikdo z rodiny na broušení nožů sám netroufne, je možné využít služeb odborníků.

Jak se brousí nože

Broušení nožů pomocí ocílkyOcílku uchopte do své nedominantní ruky, špička by měla být výše než rukojeť.Nůž pevně uchopte do dominantní ruky.Vůči ocílce držte nůž přibližně v úhlu 20 stupňů.Při broušení se držte dolní poloviny ocílky.Každou stranu nože přejeďte šestkrát až osmkrát vždy tahem rukojeti k sobě.

Čím nejlépe sekat trávu

Nejvšestrannějším a nejdostupnějším pomocníkem, který se hodí na úplně každé zahradě, je motorová kosa neboli křovinořez. Její obrovskou výhodou je univerzálnost, díky které si dokáže poradit jak s plošným udržováním trávníků, tak se sečením vysoké trávy. Tím ale její využití nekončí.

Kdy se nesmi sekat

Sekačku, pilu nebo rozbrušovačku můžete používat od pondělí do pátku mezi 6. a 20. hodinu. V sobotu je potom možné sekat a řezat do 18 hodin.

Jakou sekačku na 1000m2

Benzínové sekačky o výkonu 1 500–2 250 W – takové sekačky jsou ideální pro trávníky o ploše maximálně do 1000 m2. Benzínové sekačky o výkonu 2 250–3 000 W – zvládnou pozemek o výměře cca 1 750 m2 a poradí si i s vyšším a hustším porostem.