Jak často se zalévá levandule?

Jak často se zalévá levandule?

Jak casto se zalévá levandule

Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.
Archiv

Jak se starat o levanduli doma

Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina).
Archiv

Proč mi usychá levandule

Pokud je půda příliš vlhká, především během zimy, kořeny levandule zahnívají a odumírají, a z kořenů, kořenového krčku a báze výhonů jde snadno sloupnout pokožka. Podobné symptomy mohou způsobit i patogeny rodu Phytophthora a Pythium.

Co s Odkvetlými květy levandule

Po odkvětu keře je nutné přistoupit k jeho prořezání. Díky tomuto zákroku levandule rychle regeneruje, znovu obrůstá a rozvětvuje se, stává se bohatší, hustší a kompaktnější a nemá sklony k rozvalování větví, což je důležité i proto, aby později ve zdraví přežila zimní období a především tíhu zimní sněhové pokrývky.

Jak hluboko koření levandule

V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko.

Jak dlouho vydrží levandule

Za předpokladu, že vodu ve váze pravidelně měníme a nestavíme ji na prudké slunce, vydrží řezané květy pěkné asi týden. Když levanduli usušíme, vydrží krásná několik let.

Jak pečovat o levandule

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Potřebuje jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, nejlépe hlinito-písčitou. Na živiny je nenáročná. Bez problémů přečká zimu, neublíží jí ani silnější mrazy.

Jak oživit levanduli

Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji. Stříháme do třetiny nových větviček. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.

Jak omladit staré levandule

Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Co delat s uschlou levanduli

Vyhloubíte rýhu nebo menší jamku a větvičku (stále zůstává pevně spojená s matečnou rostlinou) v tomto místě zasypete kvalitním kumpostem nebo substrátem. Proti pohybu nebo vytažení je vhodné výhon zafixovat v zemi třeba kolíkem. Výhon po nějaké době pustí kořeny.

Kdy trhat květy levandule

Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.

Kdy se stříhají květy levandule

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).

Jak se váže levandule

Připravenou poskládanou kytičku levandule svážeme pevně stužkou hned pod květy a stonky ohneme směrem dolů kolem květu. Hned na vrcholu je začneme střídavě proplétat stužkou a střídáme přitom horní a spodní stonky. Díky lichému počtu pokračujeme stále dokola a střídáme každý stonek jednou navrch / jednou dospodu.

Jak stříhat levanduli na zimu

Levanduli můžete stříhat od konce srpna, až do konce října, ideálně dokud je teplo a přízemní mrazíky nejsou tak časté. Rostliny se doporučují stříhat do kulata, aby jejich spodek, který časem dřevnatí, nebyl vidět a levandule vždy obrazila čerstvými zelenými výhonky.