Co znamená Fatima?

Co znamená Fatima?

Co znamená oko v ruce

Zobrazuje dlaň pravé ruky, což bylo v mnoha společnostech během historie považováno za znamení ochrany. Hamsa má tedy ochraňovat především před uhrančivým pohledem. Proto bývá tento amulet v některých případech ozdoben okem.

Co znamená symbol ruky s okem

Hamsa, ruka Fátimy

V židovském náboženství symbolizuje hamsa ruku Miriam, sestru Mojžíše, v Islámu jde o ruku Fátimy, dceru proroka Mohameda. Hlavním významem tohoto symbolu je ženskost, svou majitelku má chránit před nebezpečím a podpořit její plodnost, kojení a těhotenství. Představuje také požehnání, moc a sílu.
Archiv

Co je to evil eye

uhrančivý pohled schopný uhranout, ublížit ap.

Jak funguje Evil Eye

Symbol oka je totiž spojovaný s uctíváním sumerské bohyně porodu Ninhursag. Ta ochraňuje novorozence, kteří byli vždy pokládáni za ty nejvíc bezmocné i vůči uřknutí. Předpoklad, že se na ochranu bohyně v tomhle ohledu spoléhali i dospělí, se proto nezdá úplně neopodstatněný.

Co je to Hamsa

Co je to hamsa Tento ochranný znak představuje božské vedení, ukazuje nám správný směr, zbavuje nás strachu a chrání nás před neštěstím. Hamsa zobrazuje dlaň pravé ruky, což bylo už v dávných dobách považováno za znamení ochrany.

Odkud pochází Evil Eye

První zmínky o „evil eye“ se našly na sumerských a babylonských tabulkách klínového písma, v rámci větších celků rozluštěných jako modlitby. Datují se okolo 3300 až 3000 let př. n.l. a přibližně v tomtéž čase se v mezopotámském městě Tell Brak našly i alabastrové amulety s obrovskýma očima.

Co znamená Evil Eye

uhrančivý pohled schopný uhranout, ublížit ap.