Co zere KUNE KUNE?

Co zere KUNE KUNE?

Co žere prase KUNE KUNE

Výživa: Jako všežravci, kteří jedí rostliny i zvířata, budou prasata konzumovat téměř cokoliv, co je jedlé, jako je ovoce, kořeny, květy, tráva, hmyz, červi, všechny druhy masa, a dokonce i zbylé kousky od jídelního stolu.
Archiv

Jak dlouho roste prase

Odstavení selat

V šedesáti dnech věku dosahují hmotnosti okolo 25 kg a jsou připravena k prodeji jako zástavová, respektive k výkrmu. Do porážkové hmotnosti okolo 120 až 130 kg se prasata běžně vykrmují šest měsíců. Pokud jde o přeštická prasata, vyšší růstová schopnost je s ohledem na kvalitu a vyzrání masa na škodu.

Jak chovat vietnamské prase

Prasata jsou všežravci a opravdu žerou vše. Ideální je možnost pastvy, zarostlá zahrada a v ní volnost pohybu, to je pro ně ráj. Potom i náklady na chov jsou minimální, nutné je jen zajišťovat vodu na pití. Každý tuto možnost však nemá, a tak sele nebo selata musíme ustájit ve chlévě nebo v ohradě.

Co potrebuje prase

Při chovu prasat je nutné dbát na jejich správné ustájení. Prasata jsou citlivá zejména na změny teplot a čerstvý vzduch. Nevětraný a studený chlívek nebude vaše prase mít vůbec rádo. Vadí jim jak nízké teploty, tak i vysoké, zejména letní teploty.

Čím krmit selata

Selatům se obvykle podává krmivo pod označením ČOS – časný odstav selat. Tyto krmné směsi jsou prodávány i pod různými komerčními názvy (selátko aj.), někdy jsou označeny např. ČOS 1, ČOS 2 a na každém výrobku je napsáno jeho složení a do jakého věku (hmotnosti) se tato směs zkrmuje.

Co jedí prasata

Prase domácí je všežravé. Ve velkochovech se prasata krmí převážně průmyslově vyráběnými granulemi, mezi další používaná krmiva patří brambory, kukuřice, obilný šrot a kuchyňské odpadky. Prasata domácí, která uniknou do přírody, zdivočí a mohou působit značné škody (jako např. na Novém Zélandu).

Jak poznat Bachyni od kance

Dospělý kňour bývá světlejší než bachyně, která mívá matně černou barvu srsti. Selata jsou podélně pruhovaná, kde se střídá v podélných pruzích šedohnědá se světle zlatohnědou srstí. Dokáže se velmi rychle pohybovat a je schopen vytrvale a dlouho běžet. Velmi dobře plave i na delší vzdálenosti.

Jak zabít vietnamské prase

Při omráčení sekerou pozor. Zabili jsme doma asi kolem 20 vietnamských a hodně z nich mělo hrozně silnou lebku a stalo se, že nebyla srážečkou prostřelena. Srážečka byla v pořádku. Radši být vámi, neškádlím je sekerou, ale střelím srážečkou nebo si půjčím elektriku.

Jak dlouho zije cinske prase

Je to dlouhověké zvíře, takže žije i dvacet let.

Jak se starat o prasata

Obecně praseti vadí průvan a ledová strava. Nejlepší je krmit ho i napájet vlažným. Je celkem jedno, zda vykrmované prase (běhouna) budeme mít v klasickém chlívku nebo volně na zahradě. Prase by docela určitě upřednostnilo zahradu či jiný výběh, které by si mohlo upravit dle svého vkusu.

Jak se starat o prase domácí

Prase domácí nemá příliš v lásce studenou stravu. Raději mu dávejme vlažné až teplé krmení. Prasata se krmí dvakrát denně. Pokud nedojedli z koryta všechny zbytky, s dalším krmením počkejme, dokud vše nesní.

Kdy Prikrmovat selata

Po porodu se provádí kupírování ocásků, do pátého dne po narození se selatům dodává zdroj železa a do desátého dne je vhodné provést kastraci kanečků. Selata se začínají přikrmovat nejčastěji od pátého dne po narození prestartérem ČOS I a musí mít k dispozici vodu.

Kdy se odstavují selata

Odstav je realizován nejčastěji ve věku 21 – 35 dnů (časný odstav) při průměrné hmotnosti 6 – 8 kg. hmotnosti, • nižší náklady na odchov každého selete, vyšší zisk při odchovu selat a chovaných prasat. Doba pobytu selat v odchovnách (předvýkrmu) se pohybuje obvykle do dosažení živé hmotnosti 25 až 35 kg.

Proč prasata Ryjí

Divoká prasata hledají v zahradách potravu. Řídí se mimořádným čichem a svalnatými ryji obracejí travnaté drny. Hledají hlízy rostlin, kořínky, ale také larvy brouků, žížaly, myši, rejsky, myšice nebo krtky. Hbitě vyberou, co je v hlíně k požití a v rytí vytrvale pokračují.

Jak vidí prase

Při identifikaci nebezpečí a jiných podnětů však využívají spíše čich a sluch, byť studie uvádí, že prase dokázalo rozpoznat člověka nebo auto na vzdálenost 1,5 kilometru. Jsou schopni vidět barvy, jde o dichromatické vidění, vidí zejména kombinaci barev modrých a zeleno-žlutých.

Co odpuzuje kance

Pomůže i pěna

Stačí, když okolo pozemku do země zatlučete několik kůlů dřeva a aplikujte na ně pěnu. Nepříjemný zápach se bude postupně uvolňovat a divočáky odradí. Pěnu je však nutné aplikovat minimálně dvakrát ročně. Výrobek seženete zhruba za pět set korun.

Kdy jsou prasata v říji

Za optimální dobu zapuštění prasničky se doporučuje 3. plnohodnotná říje, kdy je prasnička ve věku 210 – 230 dnů (7,5 – 8,5 měsíců) a její hmotnost by měla dosahovat 130 – 140 kg. Říje se u prasnic opakuje v časovém intervalu 21 dnů.

Co koupit na zabijačku

Pomůcky, který by neměly na zabijačce chybětprovaz na prase s očkem.kladka.velká naběračka.cedník.velká vidlička.mlýnek na maso.hrnce a pekáče.zavařovací sklenice a víčka.

Jak se poráží prasata

Omračují se tak většinou prasata na jatkách, elektrický proud se dá použít i u skotu, na porážkách králíků a nutrií (zavedený do vidličky umístěné za krk) nebo u drůbeže (zavedený do vodivé vodní lázně). Některá jatka používají k omračování prasat i oxid uhličitý.

Jak se starat o prasátko

Prasátko může pobývat na zahradě i v zimě, ovšem za předpokladu zateplené boudičky. Ta musí mít dostatek sena či slámy a hlavně do ní nesmí foukat. Neměla by být příliš velká, aby si ji mohlo prasátko v zimě zadýchat a tím i zahřát. Pokud chováte prasátko doma, dejte mu hned od začátku jasná pravidla.

Co zere mini prase

Miniprasátka se při vhodné péči dožívají až patnácti let. Jsou otužilá a na nemoci netrpí. Potřebují pouze jednou za rok naočkovat proti červince a na jaře a na podzim odčervit.

Čím se krmí prasata

Nemusíte mít strach, že by si s tím prase neporadilo. Pokud ale chcete, aby dobře přibíralo, sáhněte po krmných směsích pro výkrm prasat, které obsahují i potřebné vitamíny a minerály. Co tedy můžete prasatům podávat Kuchyňské zbytky, trávu či kopřivy, brambory, spařený šrot nebo i namočený chleba.

Jak dlouho žije domácí prase

15 – 20 letPrase domácí / Délka života

Čím krmit prase

Nemusíte mít strach, že by si s tím prase neporadilo. Pokud ale chcete, aby dobře přibíralo, sáhněte po krmných směsích pro výkrm prasat, které obsahují i potřebné vitamíny a minerály. Co tedy můžete prasatům podávat Kuchyňské zbytky, trávu či kopřivy, brambory, spařený šrot nebo i namočený chleba.

Čím krmit sele divočáka

Sele zahřejeme a nakrmíme dětskou lahví polotučným mlékem (neslazeným). Sele potřebuje dotyk, proto je při krmení masírujeme a hladíme. Co nejrychleji předáme příslušnému mysliveckému hospodáři, popřípadě do stanice pro handicapované živočichy.