Co zasadit pro děti?

Co zasadit pro děti?

Co pěstovat s dětmi

Snadnými druhy zeleniny pro pěstování jsou rajčata, cuketa, cibule, fazolky, řepa, mrkev, ředkvičky nebo salát. Nejvděčnějším druhem ovoce pro děti jsou jahody, které lze pěstovat jak na záhoně, tak v nádobách (převislé druhy).
Archiv

Co dětem na zahradu

Co pořídit dětem na zahraduPískoviště To úplně první, co by vaše zahrada měla dětem nabídnout, je pískoviště.Houpačka.Skluzavky.Houpací síťTrampolína.Lezecká stěna.Zahradní domek.Multifunkční prolézačka.

Co se dá pěstovat v zimě

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.

Jak zaridit zahradu pro děti

Vsaďte na rostliny robustní, s velkými listy s různou texturou, které mohou děti bez obav osahávat a poznávat, které jim budou příjemné na omak (líbit se jim bude například slunečnice). Skvělé jsou také bylinky (levandule, šalvěj, heřmánek nebo máta – úžasně voní a vydrží nekonečné otrhávání od vašeho malého neposedy).

Jak se starat o záhonky

Pokud chystáme záhony na zelené louce, musíme z vymezeného prostoru nejprve odstranit drny, které lze zkompostovat (pokládáme je zelenou částí dolů). Půdu poté nejméně na hloubku rýče zryjeme a pečlivě vybereme kořeny plevelů. Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe.

Co pestovat přes zimu ve skleníku

Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.

Jakou zeleninu v zimě

Zařazujte do jídelníčku zimní druhy zeleniny stejně, jako to dělali naši předkové. Jedná se o kořenovou a cibulovou zeleninu, zelí, dýni, červenou řepu, kapustu a růžičkovou kapustu.

Kam umistit detske hriste

Vhodné je umístit dětské hřiště či pískoviště před okno kuchyně nebo v blízkosti terasy, kde trávíte většinu času. Rozhodně nestavte dětské hřiště a jiné herní prvky blízko vodních ploch, jako je bazén, jezírko a další. Dále není dobré místo kousek od ohniště nebo na opačném konci zahrady, kam nedohlédnete.

Jak oživit zahradu

Můžete si vybrat zátiší se starými plastikami, případně najít nepoužívané kameninové nádoby a ty osadit kvetoucími letničkami. Není nutné realizovat se ve velkém – stačí jen náznak a malé oživení starých předmětů. Na dotváření takovýchto zákoutí jsou vhodné také kapraďorosty, kopretiny nebo fuchsie.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak udělat záhon se zeleninou

Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.

Vyhněte se tmavým, zapadlým a vlhkým zahradním koutům. Vhodná jsou také místa v polostínu, což oceníte v létě například při pěstování salátů, jež špatně snáší přímé slunce. Záhon by měl být dobře přístupný ze všech stran kvůli okopávání, setí a sázení.

Kdy dát sazenice do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Co se dá pěstovat v pařeništi

Začněte kedlubnami, špenátem, ředkvičkami a bylinkami. Jakmile se trochu oteplí, můžete do pařeniště vysadit letní zeleninu, jako jsou rajčata, cukety, papriky, lilky nebo okurky. Jakmile na podzim začnou klesat teploty, je pařeniště vhodným místem pro pěstování různých druhů salátů a zelí.

Jaké ovoce jíst v zimě

Pro posílení imunity je nezbytné v zimě zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Vybírejte sušené ovoce, jablka a hrušky. Ze zeleniny jsou v sezóně kořenová zelenina, zelí, brambory, růžičková kapusta nebo červená řepa. Ideální volbou je nakládána zelenina, která obsahuje probiotické kultury posilující imunitu.

Co snídat v zimě

K snídani nám v zimě dobře poslouží ovesná kaše s kustovnicí a kokosovým mlékem nebo rýžová dlouho vařená kaše „Congee“. Můžeme s chutí posnídat i polévku. Z pečiva si raději vybereme kvalitní kvasový žitný chléb, nebo si připravíme celozrnné placky.

Co dát pod houpačku

Kačírek je levnou, ale rozhodně ne nejlepší variantou

Samozřejmě je možný jako podklad pod houpačku použít například kačírek, ale jednak nejsou malé kamínky a oblázky zrovna nejměkčí povrch a také je třeba mít na paměti, že na rozdíl od trávníku nebo dopadových dlaždic nepředstavuje kačírek celistvou plochu.

Jaké dřevo na dětské hřiště

Pro vytvoření konstrukce jsou nejvhodnější hladce opracované hranoly z vysušeného jehličnatého dřeva (modřín, borovice, smrk) s ohoblovanými hranami. Nesmí v nich být suky. Od šířky hranolu se pak odvíjí celková stabilita konstrukce.

Jak udělat předzahrádku

V případě předzahrádek je maximálně nutné dbát na střídmost. Několik metrů čtverečních, přeplácaných velkým množstvím rostlin, působí neesteticky a chaoticky. Zde platí – méně znamená více. Západní strana je obecně více slunnější, ale pouze v odpoledních a večerních hodinách, polovinu dne zde rostliny stráví ve stínu.

Jak si udělat na zahradě zákoutí

Ve výškově členitějších zahradách si můžete pomoci vybudováním zídek nebo skalky. Ve velkých zahradách mohou najít uplatnění plůtky (ať už tradiční ze dřeva a dalších materiálů nebo živé z vhodných dřevin). Doplnit je můžete i pěšinami, které vás zavedou do vzdálenějších míst v zahradě.

Jak udělat záhon na zeleninu

Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.

Vyhněte se tmavým, zapadlým a vlhkým zahradním koutům. Vhodná jsou také místa v polostínu, což oceníte v létě například při pěstování salátů, jež špatně snáší přímé slunce. Záhon by měl být dobře přístupný ze všech stran kvůli okopávání, setí a sázení.

Jak udělat hezký záhon

Před samotným sázením si musíme záhon upravit

Nejprve odstraníme plevel, okopáním a zrytím. Před samotným rytím, pokud jsme tak neudělali na podzim, vyhnojíme záhon. Nejideálnější je koňský. Ihned po aplikaci pečlivě zapravíme do půdy, aby nám neunikl čpavek, který v půdě potřebujeme.

Jak správně rýt

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Co se dá sázet v létě

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Kdy zasadit do pařeniště

Kdy založit pařeniště

Vhodná doba na setí bývá koncem března, ale záleží na počasí a teplotě. Oproti tomu teplé pařeniště stačí založit až v půlce března. Jakmile v něm bude vhodná teplota, kterou zajistí rozkládající se materiál, můžeme vysévat nedočkavá semínka.