Co to je vanilka?

Co to je vanilka?

Jak se dělá vanilka

Jak vzniká vanilkový lusk

Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku. Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.
Archiv

Jak vypada vanilka

Jak vypadá vanilka Lodyha je dužnatá a vyrůstají z ní střídavé, kopinaté dužnaté listy a mezi listy pak vzdušné kořeny. Může dorůstat délky i několika metrů. Kvítky jsou v hroznech a mají zelenkavou barvu.

Co je to Bourbon vanilka

Mletá vanilka Bourbon pochází z ostrova Mauritius a díky silnému čokoládovo-višňovému tónu a bourbonovému buketu je nejsilnější ze všech. Mletá vanilka Bourbon se zpracovává tradičním systémem zapářky a obsahuje čistě přírodní namleté vanilkové lusky. I malá špetka mleté vanilky provoní všechny vaše kulinářské skvosty!

Kde roste vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji. ◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje.

Jak chutná vanilka

Vanilkové lusky se suší na slunci, proto se i vůně umí uvolnit hlavně při pečení. Ve vůni jsou hlavní tóny rozkvetlé louky, citrusy a sladké tóny vanilky. Voní méně než jste si představovali

Jak používat vanilku

Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.

Kde se dá koupit vanilkový lusk

Vanilkové lusky

Celé lusky můžete koupit i v běžných supermarketech. Já zatím vyzkoušela tyhle: Bio lusk z Billy – zatím nejlepší lusk, pěkně vlhký a plný spousty semínek. Lusk z Marks and Spencer – ujde, ale není tak voňavý.

Jak se pěstuje vanilka

Pro pěstování vanilky je nutná úrodná půda s dostatkem vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C. Důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada.

Proč je vanilka žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Co obsahuje vanilka

Nejdůležitější obsahovou látkou vanilky je fenolický aldehyd vanilin, který jí dodává příjemné aroma a sladkou chuť. Dále vanilka obsahuje piperonal, vodu, alkohol, sacharidy, tuk, bílkoviny, stopové prvky – vápník, draslík, hořčík, železo, sodík, fosfor, měď, mangan, vitamin B a omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny.

Na co se používá vanilka

Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.

Jak voní vanilka

Vanilkové lusky se suší na slunci, proto se i vůně umí uvolnit hlavně při pečení. Ve vůni jsou hlavní tóny rozkvetlé louky, citrusy a sladké tóny vanilky. Voní méně než jste si představovali

Co se hodí k vanilce

Je skvělým partnerem pro spoustu dalších koření, bylinek, ovoce, zeleniny, ale i pro mořské plody a ryby. Spojení vanilky a čokolády, mléčných výrobků, jahod či jablek je dobře známé. Ale stejně tak dobře se vanilka hodí k tymiánu, fenyklu, rajčatům či mořským rybám a humrovi.

Jak nahradit vanilkový lusk

Vanilkový lusk: vanilkový extrakt (1 lusk= 2 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu), vanilkový cukr, vanilkový prášek. Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu.

Jak se používá vanilkový lusk

Infuzování Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Jak doma vypěstovat vanilku

Vyžaduje polostín, slunné místo se zastíněním.

Musíte jí dopřát vysokou vzdušnou vlhkost a to rosením. Na substrát není náročná. Může se pěstovat i v substrátu pro orchideje i v lehkém rašelinových substrátu.

Kde roste vanilkový lusk

Vanilkové lusky rostou na liánovité orchideji rodu Vanilla, jejímž pěstováním se zabývají především v Mexiku a v několika dalších světových lokalitách. Vanilkový lusk je opravdovou královnou mezi kořením, o čemž napovídá také poměrně vysoká nákupní cena.

Jak zpracovat vanilku

Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Co to je smrad

Vůně nebo pach je čichový vjem získaný pomocí čichových receptorů. Dává nám smyslovou informaci o tom, jaké je chemické složení aerosolu nebo plynu, který právě dýcháme a cítíme. Vnímaná látka nebo směs různých chemických látek je často v nízkých koncentracích.

Jak si vyrobit vanilkovou esenci

Vanilkové lusky rozřízneme podélně napůl a nakrájíme je na menší kusy. Kusy vložíme do vyčištěné nádoby, zalijeme alkoholem a dobře uzavřeme. Skladujeme v temnu, občas jemně protřepeme a po 2–3 měsících můžeme extrakt použít.

Na co použít vanilkový lusk

Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.

Odkud je vanilka

Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech. Aztékové si tohle luxusní ochucovadlo dopřávali už v 15. století.

Kde se pěstuje vanilkový lusk

Podle Bourbonských ostrovů, kde se pěstovala, tedy dnešního ostrova Komory a Reunion. Druhá vanilka se pěstuje na Tahiti, tato odrůda je podstatně mladší, vznikla přibližně před 50-60 lety na Tahiti zkřížením původní rostliny s divokým vanilkovníkem. V současnosti se pěstuje třeba i ve Vietnamu či Indonésii.

Co je to Halitóza

Halitóza je termín označující dlouhodobě špatný dech. Jedná se o problém, který postihuje velkou část populace a pro člověka často představuje nejen zápach z úst, ale i výrazné sociální a psychické problémy.

Proč je cítit z úst

Zápach z úst může být zapříčiněn i suchostí v ústech (xerostomií), která vzniká v důsledku snížené tvorby slin. Mezi možné příčiny xerostomie patří konzumace alkoholu, kouření, nedostatečný příjem tekutin, nebo dýchání ústy (místo „normálního“ dýchání nosem). Sníženou tvorbu slin však mohou způsobit i některé léky.