Co to je obecní úřad?

Co to je obecní úřad?

Co dělá obecní úřad

Obecní úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce. V Česku se pro obecní úřady používá zkratka OÚ.

Kdo řídí obecní úřad

Tajemník podle zákona fakticky řídí obecní úřad a je přímo podřízený starostovi či primátorovi, který stojí v čele úřadu. Obecní úřad, v jehož čele stojí starosta, tvoří: starosta. místostarosta (místostarostové)
Archiv

Kdo stojí v čele obecního úřadu

V čele obecního úřadu stojí starosta a v čele krajského úřadu / Magistrátu hlavního města Prahy ředitel. Členění obecního úřadu ovlivňuje rada obce, neboť dle ustanovení § 109 odst.
Archiv

Co dělá obec

Obec v samostatné působnosti dále zajišťuje ve svém územním obvodu hospodářský, sociální a kulturní rozvoj, ochranu a tvorbu zdravého životního prostředí, s výjimkou těch činností, které jsou zvláštními zákony svěřeny jiným orgánům jako výkon státní správy.

Kdo je nadřízený starosty obce

Starosta se tím nestává nadřízeným zastupitelstva, naopak je zastupitelstvu podřízený. Zastupitelstvo je nadále zodpovědné za veškeré konání starosty a rovněž nese plnou odpovědnost za konání a financování obce, včetně případných finančních náhrad a trestní odpovědnosti. “

Kam podat stížnost na obec

Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.

Kdo zastupuje obecní úřad

Starosta zastupuje obec navenek

Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost. Obecně platí, že starosta vykonává své funkce hlavně v rámci působnosti samostatné.

Kdo zastupuje obec

Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá. Do dne zvolení nového starosty vykonává funkci dosavadní starosta.

Co patří mezi orgány obce

Orgány obce:zastupitelstvo obce;rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);starosta obce (primátor statutárního města);obecní úřad (magistrát statutárního města);obecní policie;zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Kdo je tajemnik obce

2 zákona o obcích je tajemník obecního úřadu (v obcích, kde je tato funkce zřízena) odpovědný za plnění úkolů obecního úřadu v samostatné i přenesené působnosti starostovi, a že podle § 110 odst. 4 písm. b) zákona o obcích tajemník obecního úřadu plní úkoly uložené mu zastupitelstvem obce, radou obce nebo starostou.

Co dělá obec s pověřeným obecním úřadem

Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.

Kdo zřizuje obce

obecní úřad (magistrát statutárního města); obecní policie; zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Kdo je nadřízený orgán obecního úřadu

Nadřízeným správním orgánem ústředního správního úřadu se rozumí ministr, nebo vedoucí jiného ústředního správního úřadu. Nadřízeným správním orgánem ministra nebo vedoucího jiného ústředního správního úřadu se rozumí vedoucí příslušného ústředního správního úřadu.

Kdo jedna jménem obce

Starosta zastupuje obec navenek

Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost. Obecně platí, že starosta vykonává své funkce hlavně v rámci působnosti samostatné.

Jaké jsou orgány obce

Orgány obce:zastupitelstvo obce;rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);starosta obce (primátor statutárního města);obecní úřad (magistrát statutárního města);obecní policie;zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Co schvaluje zastupitelstvo obce

Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.

Kdo zřizuje obec

V oblasti samosprávy je zastupitelstvo obce hlavním samosprávným orgánem, rozhoduje usnesením a může přijímat obecně závazné vyhlášky. Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.

Kdo kontroluje obec

přezkoumáním hospodaření, je upravena zákonem o přezkoumávání hospodaření3 a je pravidelná a povinná pro všechny obce. Ústředním správním úřadem pro oblast finančního hospodaření a přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a orgánem státního dozoru nad jeho prováděním4 je Ministerstvo financí.

Co dělá tajemník obecního úřadu

Svolává a řídí pravidelné i operativní porady vedoucích odborů a koordinuje spolupráci odborů městského úřadu. Stanovuje náplň práce jednotlivým odborům a oddělením a následně je řídí, kontroluje a koordinuje.

Jak se dělí obce

Obce se liší podle objemu výkonu přenesené působnosti do tří stupňů:obce I. stupněobce II. stupně = obce s pověřeným obecním úřadem.obce III. stupně = obce s rozšířenou působností

Co znamená Poú

Pověřený obecní úřad je obecní úřad, který v rámci přenesené působnosti vykonává na svém území státní správu v rozsahu přiznaném „obcím s pověřeným obecním úřadem“. Obvykle tuto státní správu vykonává také pro ostatní obce v okolí. Obec s pověřeným obecním úřadem se někdy označuje jako obec II.

Jak podat stížnost na obecní úřad

Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.

Kdo je zaměstnanec obce

Zaměstnanci obce zařazení do obecního úřadu jsou personálně podřízeni tajemníkovi obecního úřadu, resp. starostovi obce a jsou tak povinni plnit úkoly těchto personálně nadřízených osob (včetně pokynů místostarosty, zastupuje-li starostu).

Jak poslat kontrolu na obecní úřad

Můžete se obrátit na zastupitelstvo, radu obce nebo finanční výbor. Jako občan obce se můžete obracet na orgány obce (nejčastěji půjde o zastupitelstvo a radu) se svými podněty a připomínkami. [3] Využít můžete náš vzor Podnět k prověření postupu obce.

Kde si stěžovat na starostu obce

Pokud se Vám nelíbí jednání starosty/ky obce, stěžujte si zastupitelstvu obce. Zastupitelstvu obce přísluší odvolávat starostu/ku, místostarostu/ku a radní obce.