Co to je šlahoun?
Která rostlina má šlahouny
Šlahouny vyrůstají z mateřské rostliny jahodníku. Na jejich koncích vznikají nové rostlinky, které mají snahu zakořenit. Pokud je nebudete kontrolovat, jahodníky se můžou velice rychle a nekontrolovaně šířit po okolí.
Co je to Stolon
Boční výběžek stonku, který na svém konci koření – zakládá novou rostlinu (odnož). Šlahouny slouží rostlině k vegetativnímu rozmnožování, najdeme je např. u jahodníku, máty, ostružiníku.
Archiv
Co se šlahouny u jahod
Od jahodníků odřezáváme šlahouny, zamezíme tak oslabování trsů. Z odřezaných šlahounů zároveň připravujeme novou sadbu. Ze šlahounů vybíráme pouze zdravé a silné sazenice. Nikdy k výsadbě nepoužíváme poslední výhony na konci šlahounu.
Co jsou to úponky
Úponek (cirrhus) je rostlinný orgán vzniklý přeměnou stonku, listu či dokonce kořene, který slouží k přichycení rostliny k opoře. Rostliny s úponky se tak velmi často řadí mezi popínavé rostliny.
Jak dlouho vydrží jahodník
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co dělat s odnožemi jahod
Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Jak vznikají trny dřevin
Trny. Vznikají přeměnou celých listů, okrajů listů – listových úkrojků nebo palistů. Evoluce vzniku trnu: z listů na brachyblastech, redukcí plochy listu až do podoby trnu. Typickým představitelem pro trny, které vznikly přeměnou celých listů na brachyblastech, jsou kaktusy (Cactaceae).
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Kdy stříhat šlahouny u jahod
Většinou se šlahouny odstraňují
Kvůli mohutnému porostu pak dochází k rozšiřování plevelných rostlin. Optimální je tedy šlahouny odstranit ještě před tím, než se jim podaří zakořenit. Jde to i pak, ale je zbytečné na něco čekat.
Co to je stonek
Stonek je vegetativní orgán cévnatých rostlin a společně s kořeny a listy představuje hlavní stavební jednotku rostlinného těla. Charakter stonku a způsob jeho větvení určuje růstovou formu rostliny, tedy jedná-li se o strom, keř, bylinu, liánu a podobně.
Jaký je rozdíl mezi trnem ostnem a Kolcem
Typy trnů Trnité útvary můžeme rozdělit dle toho, jestli obsahují cévní tkáň. Trny a kolce v sobě mají cévní svazky, zatím co u ostnů tomu tak není (to je také důvod, proč se z rostliny dají ostny snadno ulomit). Hlavní dělení trnů je však dle jejich původu vzniku.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co je to kořen
Kořen je nepravidelně se větvící se, většinou podzemní, nečlánkovaný orgán bez listu. Rostlina je upevněná pomocí kořene v půdě a slouží mu k nasávání a dopravě roztoků minerálních látek. Další jeho funkce je zásobní, vodivá a syntéza důležitých látek jako jsou např. aminokyseliny, alkaloidy a regulátory růstu (1).
Co to je květ
Květ je reprodukční generativní orgán krytosemenných rostlin. Jeho funkcí je pohlavní rozmnožování rostlin (1). Květ nejčastěji vyrůstá na květní stopce. Je složen z květního lůžka, květních obalů, tyčinek a pestíků.
Co to je trn
Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN)
Jaké plodiny nedávat po sobě
Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Co vysázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co dát pod jahody
Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Co je to Morfem
Morfém je nejmenší vydělitelná část slova, která je nositelem věcného nebo gramatického významu. Morfémem je předpona (prefix), vpona (infix), přípona a koncovka (sufixy) a kořen slova. Souhrnné označení pro přípony a koncovky je sufix.
Co je Mezodermis
Převážná část primární kůry je parenchymatická a označuje se jako mezodermis. Mezi nimi jsou mezibuněčné kanálky (vzdušné kanálky) protažené ve směru podélné osy kořene (3). Vnitřní vrstva je tvořena endodermis a má největší význam v příjmu vody a minerálních živin rostlinou (6).
Co je to pestík
Pestík (pistillum) vzniká u krytosemenných rostlin srůstem plodolistů (gynecea). Má tři základní části: semeník (ovarium), čnělku (stylus) a bliznu (stigma). Semeník tvoří dolní část pestíku, je dutý a slouží k uchování vajíček. Čnělka nacházející se ve středu pestíku má trubičkovitý tvar a spojuje semeník s bliznou.
Co je to kolce
Kolec je jihočeský výraz pro zahradní kolečko. Hovorový název pro toto užitečné zahradní náčiní se liší v jednotlivých oblastech napříč republikou. Můžete se setkat s názvy kolca, kotouč, kortouč, radvánec, chodsky kolmaha, valašsky táčky, v Těšínském Slezsku točky, ale u nás v Radobytcích je to kolec.
Co to jsou kolce a ostny
Trnovité struktury – trny, ostny a kolce jsou části rostlin, které prošly metamorfózou. Vytvořily se z listů, palistů, stonků, kořenů a pupenů. Dle jejich původu rozlišujeme 3 typy. Bývají tvrdé, pevné a především špičatě zakončené – ostré.