Co to je gumovník?

Co to je gumovník?

Jak se množí gumovník

Množení: Množíme stonkovým řízkem, který necháme ve vodě zakořenit. Přesazování: Přesazujeme na jaře tehdy, kdy kořeny začínají prorůstat květináč.
Archiv

Jak pěstovat gumovník

Rostlina je normálně vlhkomilná, a proto ji zaléváme až po vyschnutí substrátu a v zimně zálivku omezíme na minimum. Voda by neměla být příliš studená. Přes léto je dobré gumovník rosit a umístit ji do misky s vlhkými oblázky nebo perlitem. Do zálivky můžeme přidat běžné tekuté hnojivo, maximálně dvakrát za měsíc.
Archiv

Jak se starat o Ficus Elastica

Ideálním stanovištěm je teplé a světlé místo bez přímých slunečních paprsků, listy by se mohly popálit. V létě je ideální teplota pro pěstování 20 – 28 °C, v zimě postačí 15 °C. Mladým rostlinám dopřejte o něco teplejší zimování. Fíkus přesazujte nejdříve po dvou letech do o 2-3 cm většího květináče.
Archiv

Kam umístit fíkus

Umístění v bytě: Pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají jako pokojové rostliny jim na udržení listové plochy stačí nejméně světla, proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15 °C.

Jak Zakorenit Pokojovky

Jak postupovat Řízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (či páry listů), těsně nad pupenem či v paždí listu. (Rostlina se často na místě řezu rozvětví). Nebo odlomíme boční výhon a použijeme ho celý, jen zkrátíme patku.

Jak rozmnožit blázna

Rozmnožování: vrcholovými nebo stonkovými řízky, kořeny rostou v uzlech pod listy. Svým rozmnožování je potos pověstný. Dobře se množí výhonky. Mladé rostliny si snadno namnožíte tak, že výhonky, které mívají za listy již náznaky kořínků, ponoříte do vody.

Proč žloutnou listy u Fikusu

V čem je problém Žlutozelené zabarvení listu a zasychání od špičky může mít více příčin. Nejčastěji se jedná o nedostatečnou činnost kořenů v důsledku nevhodného způsobu závlahy nebo naopak, rostliny jsou umístěny v suchém teplém prostředí, které vyhovuje sviluškám. V důsledku posátí listy žloutnou a zasychají.

Jak stříhat fíkus

Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.

Jak často zalévat fíkovník

Jak často fíkus zalévat

Frekvence zálivky fíkusu se odvíjí od velikosti rostliny, umístění, vlhkosti, teploty v místnosti. Zalévejte vlažnou vodou ve chvíli, kdy je vrchní vrstva zeminy úplně suchá. Tip: Fíkusu prospívá rosení, občasné sprchování a otírání listů od prachu vlhkým hadrem.

Co potrebuje fíkus

Čím blíže máme fíkus umístěný u okna, tím více vody bude potřebovat, protože má i více světla. Dejte si pozor na přelévání. Svrchní část zeminy potřebuje mezi dalším zalitím proschnout. Když strčíte prst do zeminy a cítíte v květináči stále vlhkou půdu, ještě se zalitím počkejte.

Proč opadává Benjamin

On se vlastně v té době chystá na rašení po Novém roce. Pokud ho nehnojíte, nemá k rašení dostatek živin v půdě, a proto musí ‚sáhnout' do těch nejstarších listů alespoň pro pohyblivé prvky. Tedy pro dusík, fosfor, draslík, hořčík, … Poté nejstarší listy ztratí na funkčnosti, zežloutnou a opadají.

Kdy množit pokojové rostliny

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová. Využít můžete i výhony z řezu, který pokojovky udrží pěkné a košaté. Čím více, tím lépe, platí u pokojových rostlin.

Kdy stříhat tlustici

Tlustice snese "řez na pařez". Zima je pro to nejvhodnější období.

Jak zkratit kytku

Zaštipování výhonků

I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.

Co to je řízkování

Řízkování rostlin je způsob vegetativního rozmnožování pomocí částí rostlin. Nejčastějším druhem řízkování je množení pomocí bylinných (zelených) nebo dřevitých řízků. Nová rostlina, která vznikne řízkováním, je klonem mateřské rostliny, má stejné vlastnosti, tudíž je geneticky shodná s mateřskou rostlinou.

Proč opadává Bonsai

Pěstování bonsají není mučení rostlin, protože pouze pokud rostlina dobře prosívá,pak přináší tu pravou radost. Pokud u bonsají dochází k opadávání listů, je to většinou způsobeno nedostatkem vláhy. Rostlina se shozením listů brání proti vypařování vody. Jestli roslinka žije zjistíte malým řezem.

Proč opadávají listy fíkusu

Nejpravděpodobnější příčinou opadávání listů je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení, chladný průvan, nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí. Pokud listy žloutnou, jedná se nejspíš o následek podvýživy, proto je nutné rostlinu přihnojit nejlépe organickým hnojivem (kravský hnůj apod.).

Kdy obráží fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak se stříhá fíkovník

Hlavní větve zkraťte na délku jako u dvouletého exempláře, a ostatní na délku 15 – 20cm. U starších fíkovníků se již stříhají pouze postranní větve, vždy na jedno očko. Zároveň budete zaštipovat bylinné výhonky. Díky tomu se rostlina bude více soustředit na produkci plodů.

Proč listy žloutnou a opadávají

Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená. Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá. Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.

Jak oživit fíkus Benjamín

Ficus Benjamina perfektně nastartujete přírodními enzymy příkladně typu Vitality komplex. Ten se dá přidat buďto do zálivky, nebo do postřikovače a aplikovat na listy. V druhém případě je účinek rychlejší. Použít jde i prostředek Lignohumát obsahující přírodní huminové látky.

Jak udělat řízek Monstery

Rozmnožování: stonkovými řízky

Monsteru není těžké si namnožit. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy. Podařit se může i pokus, kdy do vody dáte pouhý utržený list rostliny. Zanedlouho na něm mohou vyrůst kořínky.

Proč padají listy u tlustice

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Na co je dobrá tlustice

Použití tlustice je v lidovém léčitelství známo hlavně svými antivirovými, protizánětlivými a léčivými vlastnostmi. Předpokládá se, že díky svým pozitivním vlastnostem, může tlustice hrdě konkurovat i aloe vera. Využijte její sílu díky obkladům nebo v podobě odvarů. Pokud je v místnosti, vstřebává negativní energii.

Co dát do vody aby Kytka vydrzela

Řezané kytičky udržuje svěží hlavně voda ve váze. Největším nepřítelem řezaných květin jsou totiž bakterie, proto vodu měňte alespoň každý druhý den a nezapomeňte také seřezávat stonky. Než květinu ponoříte do vody, vázu pořádně vyčistěte pod tekoucí vodou a klidně použijte trošku saponátu.