Co se považuje za zácpu?
Jak se vyprázdnit při zácpě
Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.
Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko. Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody.
Jak se pozná zácpa
Příznaky zácpydochází k vyprázdnění méně často než 3 x týdněstolice je tuhá ve více jak ¼ případůmáte pocit nekompletního vyprázdnění ve více než ¼ případůvyprázdnění je obtížné a namáhavé ve více než ¼ případů
Archiv
Co nejíst při zácpě
Při zácpě je dobré vyhnout se smaženým jídlům, předsmaženým polotovarům a pokrmům z fast foodu – takové potraviny jsou těžko stravitelné a navíc mají velmi nízký obsah vlákniny. „Tělu škodí také přespříliš cukru a tuku. Bonbony a dezerty či pečivo z bílé mouky zácpu jenom zhorší. Stolici staví také banány a borůvky.
Archiv
Jak se co nejrychleji Vykadit
Pomáhá sklenice vody po ránu
Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.
Jak se Vykadit když to nejde
Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!
Jak dlouho může trvat zácpa
Při zácpě (obstipaci) dochází ke zpožděnému nebo bolestivému vyprazdňování stolice. Trvá nejméně dva týdny a je doprovázena podstatnými negativní vlivy pro dítě. Četnost stolice může, ale nemusí být snížena. Trvá-li déle než dva měsíce, může to už být chronický problém.
Co boli při zácpě
Příznaky zácpy
Za zácpu se obecně považuje stav, kdy je stolice vylučována méně často než 2× až 3× týdně. Doprovázet ji může pocit nadýmání či nedostatečného vyprázdnění, případně bolest břicha.
Co dělat když nejde vytlačit stolice
Zácpa se dělí na krátkodobou, kterou často vyvolává stres, nedostatek vlákniny či podceňování pitného režimu, a chronickou, u níž obtíže přetrvávají dlouhodobě. Nejlepším řešením je vyhledat lékaře, který případně vyloučí její vážnější příčiny, kam patří nádor tlustého střeva nebo konečníku.
Jak bolí zácpa
Příznaky zácpy
Za zácpu se obecně považuje stav, kdy je stolice vylučována méně často než 2× až 3× týdně. Doprovázet ji může pocit nadýmání či nedostatečného vyprázdnění, případně bolest břicha.
Kdy jít se zácpou k lékaři
Kdy jít k lékaři: zácpa jako příznak nemoci
Když zácpa nemizí ani po měsíci a doprovázejí ji další projevy, jako je únava, křeče v břiše, krev ve stolici, hubnutí nebo střídání s průjmem, měli byste navštívit praktického lékaře.
Co dělat když je zácpa
Účinné postupy při řečení problémů se zácpou
Kromě přidání vlákniny do našeho jídelníčku bychom tedy měli i pravidelně a dostatečně pít. Pravidelný příjem tekutin je ostatně jeden z kroků, jak zácpě účinné předejít. Ulevit mohou také masáže břicha, popř. studené obklady, které umístíme do spodní oblasti břicha.
Jak změkčit stolici v konečníku
Nejvhodnější je použití laktulózy, která zvyšuje vylučování vody a elektrolytů do střeva. Tím podporuje nejen střevní pohyby, ale navíc změkčuje stolici. Pokud toto řešení nezabere, může lékař provést klyzma (výplach konečníku) nebo manuálně stolici odstranit.
Jak dlouho bez stolice
Stolici byste měli mít každý den. Pokud je vaše frekvence vyměšování menší než pětkrát týdně, trpíte zácpou. Ta je sice nepříjemná, ale jinak pro vaše zdraví neškodná.
Jak na zácpu doma
Vyzkoušejte olivový, lněný nebo kokosový olej
Nejjednodušší způsob použití oleje je dát si každé ráno nalačno jednu polévkovou lžíci. Potom vydržte alespoň 30 minut, než cokoli pozřete. Lněný olej můžete smíchat s pomerančovou šťávou. Olej má tu vlastnost, že příznivě působí na trávení a má lehce projímavé účinky.