Co se nesmí při Ramadánu?

Co se nesmí při Ramadánu?

Jak se dodržuje ramadán

Mezi nejčastější země, kde se půst dodržuje, patří Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Turecko (ne tak striktně). Cizinci a věřící jiných náboženství by v těchto zemích měli dodržovat určitá pravidla. Především by na veřejnosti neměli v době půstu jíst ani pít, kouřit, žvýkat, ani se nevhodně, vyzývavě oblékat.

Kdo nemusí dodržovat ramadán

Přísná pravidla Ramadánu nemusí dodržovat pouze malé děti, těhotné a kojící ženy, starší a nemocní lidé. Základní pravidla Ramadánu – od východu do západu je zákaz: jídla.
Archiv

Co se dělá při Ramadánu

V období Ramadánu se muslimové postí. V zemích, kde ho dodržují striktně, nesmí lidé od ranní do večerní modlitby jíst ani pít (zákaz neplatí pro malé děti, těhotné a kojící ženy, ani staré nebo nemocné lidi) a po celou dobu svátku nesmí kouřit, mít pohlavní styk a měli by se vyhnout i dalším neřestem.
Archiv

Co jedí Arabové

Je povolena konzumace sudokopytníků a přežvýkavců. Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře.
Archiv

Jak popřát k ramadánu

Během svátku by měl každý věřící darovat almužnu, která má vyvážit jejich neúmyslná pochybení během Ramadánu. Pokud byste svým egyptským přátelům nebo rodině chtěli popřát šťastný Ramadán, můžete například říct: „Ramadan Kareem“ nebo „Ramadan Mubarak“ což v překladu znamená „Mějte požehnaný Ramadán“.

Co znamená pojem džihád

Džihád – arabský výraz vztahující se k islámskému náboženství, výraz, který se ve sdělovacích prostředcích nepřesně překládá jako "svatá válka", a který se v povědomí veřejnosti stal synonymem násilí, teroru a nenávisti islámského Východu vůči Západu.

Co znamená ramadán Mubarak

Nejběžněji přijímaná přání v tomto období jsou Ramadan Kareem – v překladu „štědrý ramadán“ – a Ramadan Mubarak neboli „požehnaný ramadán“.

Proč nejíst vepřové maso

Důvody, proč se lidé rozhodnou nejíst maso, jsou různé: etické, ekologické, náboženské nebo zdravotní. Ukazuje se totiž, že přílišná konzumace masa, především pak uzenin, přispívá ke vzniku cukrovky nebo rakoviny tlustého střeva.

Co nejí Židé

Základní pravidla kašrutu

Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.

Co je Sahur

Ramadán je turecky Ramazan

Den v Turecku během měsíce Ramazan začíná brzkou snídaní „sahur“ před rozedněním a končí večeří „iftar“ po západu slunce. Tato večeře je skvělou příležitostí si dopřát všechny delikatesy, které byly celý den zapovězeny, a také se setkat s rodinou a přáteli.

Kdo je Eid Mubarak

V arabštině „Eid" znamená slavnost a „Fitr" znamená ukončení půstu. Nejčastější pozdrav, který muslimové během tohoto svátku používají, je „Id Mubárak". V překladu to znamená „požehnaná oslava".

Co je to ká ba

Ka'ba je nejposvátnějším místem islámu. Muslimové věří, že ji zde na svém putování postavil sám Abraham, který byl pověřen Bohem, aby na své cestě vystavěl oltář. Už v dobách, kdy na Arabském poloostrově panoval polyteismus, byla Ka'ba významným poutním cílem.

Kdo to je Dzihadista

Džihádismus je termín odkazující k současnému džihádu mečem (tzv. svaté válce) v islámském fundamentalismu. Termín „džihádismus“ (džihádistické hnutí) byl zaveden na začátku prvního desetiletí 21. století a většinou byl používán k označení islámského odboje a terorismu v této době.

Co je to Eid

V arabštině „Eid" znamená slavnost a „Fitr" znamená ukončení půstu. Nejčastější pozdrav, který muslimové během tohoto svátku používají, je „Id Mubárak". V překladu to znamená „požehnaná oslava".

Co Nejedi Židi

Základní pravidla kašrutu

Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.

Co jíst místo uzenin

Do některých pokrmů můžete dát místo klobásy uzené tofu nebo zauzený tempeh. Vyzkoušet můžete uzenou makrelu nebo uzeného lososa. Pokud by vám ani jedna z těchto možností nevyhovovala, kupte si co nejkvalitnější salám nakrájený na supertenké plátky a ty použijte kvůli intenzivní chuti třeba na chléb.

Jak casto je šábes

Připravují se na něj celý den. Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat.

Co je to Bajram

Pátý pilíř islámu

Velký Bajram je svátek, který následuje po ukončení pouti do Mekky, kde se nalézá nejsvětější místo islámu, malá krychlová stavba, Kaaba. Této pouti je zasvěcen poslední měsíc muslimského roku.

Jak vypadá Alláh

súře (kapitole Koránu) se u popisu Alláha objevují tyto atributy: jedinečný/jediný, věčný/nezávislý, nezplozený/neplodící (potomstvo) a nesrovnatelný s ničím. Alláh má být rovněž i nejvyšším soudcem, který rozdělí lidi na ty, kteří budou odměněni nebem (rájem Jannah) a ty kteří budou potrestáni peklem (Jahannam).

Co je to právo šaría

Právo šaría vybízí k domácímu násilí na ženách, pokud má manžel podezření na neposlušnost, neloajálnost, rebelii či špatné chování své manželky (na základě verše 4:34). V některých zemích nesmějí ženy vyjít z domu bez doprovodu manžela, bratra nebo otce a na ulici mohou jen zahalené.

Co je to šahíd

Termín šaháda doslova znamená „svědectví“ či „dosvědčení“ a až v náboženském významu znamená „vyznání víry“.

Co znamená Mubarak

Nejčastější pozdrav, který muslimové během tohoto svátku používají, je „Id Mubárak". V překladu to znamená „požehnaná oslava".

Co nesmí židé

Patří do něj i pravidla pro košer jídlo – zákaz vepřového masa, nařízení nemíchat mléčné a masové výrobky, nesmí se konzumovat hmyz, a proto je nutné pečlivě očistit například salát. Povolení jsou naopak přežvykující sudokopytníci, drůbež a ryby. Zelenina je bez omezení. Vařit by však měl žid.

Jaké potraviny pomáhají hubnout

Šestnáct potravin, které pomáhají hubnoutSýr cottage. Pokud nahradíte rohlík s máslem celozrnným rohlíkem se sýrem cottage, nejspíš zjistíte, že během dopoledne nemáte chuť mlsat.Ovesné vločky.Vejce.Avokádo.Krůta.Luštěniny.Jogurt.Jablka.

Co k večeři při hubnutí

Jako vhodnou teplou variantou večeře je například ryba, kuřecí plátek či jiné libové maso, které doplníte menším množstvím přílohy a zeleninou. K večeři mohou dobře posloužit také polévky. Vhodnou volbou jsou luštěninové polévky, které jsou zároveň i zdrojem bílkovin.