Co se jí v Makedonii?

Co se jí v Makedonii?

Co ochutnat v Makedonii

Speciality makedonské kuchyně

Tradičně se podává s klobásou a chlebem. Další místní specialitou je ajvar, červená pasta z pečených paprik a rajčat, které se používají buď jako předkrm nebo příloha. Mezi další typické jídlo patří tarator, vyrobený z jogurtu, okurky a česneku a je to podáváno jako studená polévka.

Co je typické pro Makedonii

Relativně teplé klima Severní Makedonie nabízí vynikající podmínky pro růst různých druhů zeleniny, ovoce a bylin. Makedonská kuchyně je také známá pro rozmanitost a kvalitu mléčných výrobků, vína a místních alkoholických nápojů, například rakije. Tavče gravče, národní jídlo v Severní Makedonii.

Co si koupit v Makedonii

Dobrým nápadem může být též dovézt jako suvenýry potraviny. Makedonské sýry určitě vydrží i několikadenní transport do střední Evropy. Stejně tak omáčky ajvar či pindžur nebo různé balkánské sladkosti. I čerstvě pražená káva z pražírny na Ohridu či v Bitole chutná jinak než káva koupená v Berouně v Kauflandu.

Čím se platí v Makedonii

V Makedonii budete platit výhradně makedonským denárem, který má zkratku MKD. Jeho kurz vůči české koruně vychází na 100 MKD = 42 Kč. Platit můžete jak mincemi v hodnotě 50 deni, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 denárů, tak papírovými bankovkami v hodnotě 10, 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 denárů.