Co s čerstvou vanilkou?

Co s čerstvou vanilkou?

Na co použít vanilkový lusk

Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.
Archiv

Jak zpracovat vanilku

Pokud máte v plánu připravit dezert, smoothie či nápoj s použitím vanilky hned, stačí lusk podélně rozříznout. Nožem či menší lžičkou z něj pak vyškrábejte zrníčka, která se nachází na obou stranách lusku. Právě zrníčka jsou na vanilce tím zázrakem, který dodává pokrmům nezaměnitelný šmrnc.
Archiv

Jak se používá vanilková pasta

NÁVOD K POUŽITÍ:

Tip pro Vás: 1 – 2 kávové lžičky odpovídají 1 kusu vanilkového lusku. Vanilkovou pastu doporučujeme při přidávání do těsta nejprve rozmíchat v tekutých přísadách receptu. Po použití uzávěr dobře očistěte a tubu uzavřete. Vanilková pasta Bourbon tak vydrží v nezměněné kvalitě po celou dobu trvanlivosti.

Proč je vanilka žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Co dělat s vanilkovým Luskem

Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.

Jaký je rozdíl mezi Vanilinovým a vanilkovým cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Kdy se Sklizi vanilka

Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni. K dosažení vanilkové vůně potřebují projít tří až šestiměsíčním procesem, který začíná několikanásobným máčením ve vroucí vodní lázni.

Co je Vanilkova pasta

Vanilková pasta je voňavé spojení mleté vanilky, vanilkového extraktu a cukru. Chuť i vůně takové dobroty vás vynese do vanilkového nebe!

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a Vanilinovým cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Proč není vanilková zmrzlina hnědá

Proč naše vanilková zmrzlina není žlutá a hořká čokoláda téměř černá Vanilkovou zmrzlinu vyrábíme pouze ze smetany, mléka a vanilkovývh lusků, které jsou hnědé a žlutou barvu zmrzlině nedodají. Barvy je možné docílit pomocí různých barviv, ty však do zmrzliny nepřidáváme.

Jak Rozemlit vanilkový lusk

Snadná pomoc, když vám vanilkový lusk vyschne a ztvrdne:

Ustřihněte špičku lusku a postavte ho ustřiženým koncem do malého panáka s vodkou nebo jiným silným alkoholem (nejlépe přes noc a den).

Jak chutná vanilka

Vanilkové lusky se suší na slunci, proto se i vůně umí uvolnit hlavně při pečení. Ve vůni jsou hlavní tóny rozkvetlé louky, citrusy a sladké tóny vanilky. Voní méně než jste si představovali

Jak se vyrábí vanilka

Jak vzniká vanilkový lusk

Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku. Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.

Jak se starat o vanilku

Rostliny se pěstují na plantážích, kde buď ovíjejí jiné stromy, nebo umělé podpěry (tyče). Často bývají tyto vanilkové plantáže kombinovány s pěstováním cukrové třtiny. Rostliny se na plantážích rozmnožují řízkováním, neboť pro klíčení semen potřebují – jako většina orchidejí – specifickou symbiotickou houbu.

Jak se získává vanilka

Po namočení v horké vodě se lusky potí v dřevěných bednách a poté se nechávají několik týdnů sušit. Během tohoto procesu fermentace získává vanilka tmavě hnědou barvu, zvrásněný povrch a pružnost. Většina sklizené vanilky pochází z Madagaskaru, pěstuje se však také na ostrově Réunion, jakož i v Indonésii a Mexiku.

Jak nahradit vanilkovou pastu

Použití je velmi jednoduché: 1kávová lžička pasty plně nahradí 1 vanilkový lusk.

Jak nahradit vanilkový lusk

Vanilkový lusk: vanilkový extrakt (1 lusk= 2 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu), vanilkový cukr, vanilkový prášek. Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu.

Jakou barvu má vanilka

Vanilka má intenzivní, komplexní, vyzrálé aroma a hnědočernou barvu. Používá se pro přípravu sladkého pečiva, pudinků, krémů, zmrzliny, čokolády, vánočního cukroví či výrobu vanilkového cukru.

Jaká je nejlepší zmrzlina

Hodnotitelům totiž nejvíce chutnalo Magnum Double Chocolate Deluxe (výrobce Unilever) a Grom Cioccolato (Unilever), u kterých za jeden přibližně půllitrový kelímek zaplatíte 180 až 200 Kč. Oba výrobky získaly také nejvyšší příčky v celkovém hodnocení. Jde také o zmrzliny s vyšším obsahem čokolády, tuků a cukrů.

Jak otevřít vanilkový lusk

Samotné zpracování vanilkového lusku je jednoduché: lusk podélně rozřízneme na polovinu a nožem – nejlépe tupou stranou seškrábneme dužinu se semínky.

Kde roste vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji. ◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje.

Jak množit vanilku

Rostlinu množíme jarním řízkováním, při kterém oddělíme část stonku, který má nejméně dva články a vrcholový řízek. Ten zapíchneme do rašeliny odlehčené perlitem nebo polystyrénovými kuličkami. Se semeny to u nás raději nezkoušejme, k naklíčení potřebují původní symbiotickou houbu.

Na čem roste vanilka

Vanilkové lusky rostou na liánovité orchideji rodu Vanilla, jejímž pěstováním se zabývají především v Mexiku a v několika dalších světových lokalitách. Vanilkový lusk je opravdovou královnou mezi kořením, o čemž napovídá také poměrně vysoká nákupní cena.

Co obsahuje vanilka

Nejdůležitější obsahovou látkou vanilky je fenolický aldehyd vanilin, který jí dodává příjemné aroma a sladkou chuť. Dále vanilka obsahuje piperonal, vodu, alkohol, sacharidy, tuk, bílkoviny, stopové prvky – vápník, draslík, hořčík, železo, sodík, fosfor, měď, mangan, vitamin B a omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny.

Co kdyz nemám vanilkový cukr

Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu. Vanilkový extrakt si doma můžete i vyrobit.