Co proti mandelince?

Co proti mandelince?

Co odpuzuje mandelinky

Pěstujte brambory spolu s křenem. Křen odpuzuje mandelinku bramborovou. V časných ranních hodinách, setřeste dospělé brouky z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do mýdlové vody.

Co použít proti mandelince bramborové

V České republice jsou proti mandelince registrovány i pro použití v ekologickém zemědělství dva přípravky, a to NeemAzal T/S a SpinTor (tab. 1).
Archiv

Jak dlouho žije mandelinka

Mandelinka je vyhlášený škůdce brambor

Toto poměrně atraktivní zbarvení jí díky turistům, kteří si ji vozili domů, pomohlo v jejím invazním úspěchu. Samice je dlouhá okolo 12 mm, široká 8 mm, samec o trochu méně. V průměru žije jeden brouk 150 dní, ale jsou jedinci, kteří i díky přezimování dokáží tento věk protáhnout.

Jak přezimují mandelinky

Mandelinka přezimuje ve stádiu dospělců v půdě a objevuje se záhy po vzejití bramboru. Po přibližně dvou týdnech úživného žíru dochází k páření a následně ke kladení vajíček po skupinách na spodní stranu listů. Jedna samička přitom klade maximálně 600 vajíček po částech na několik rostlin.

Jak se zbavit mandelinky mátové

Nejlepší ochranou před mandelinkou mátovou je pravidelně, i několikrát denně, prohlížet rostliny a brouky a larvy sbírat. Když budete důslední, máte za pár dní pokoj. Napadenou mátu seřízněte. Během pár dnů opět obrazí mladými lístky.

Čím je škodlivá mandelinka bramborová

Škodlivost mandelinky bramborové spočívá především v žíru listů a případně stonků (obr. 4). V období, kdy již nemá dostatek „zelené potravy“ se často přesouvá i na hlízy, a to nejenom na ty, které vyčnívají ze země, ale i na hlízy těsně pod povrchem půdy (obr. 5).

Jak škodí mandelinka

Mandelinka je nebezpečný škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole. Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy (tzv. holožír). Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.Na české území (resp.

Čím je mandelinka škodlivá

Škůdce brambor

Je považována za nejvýznamnějšího fytofága brambor. Může rovněž značně škodit na kulturách rajčat a lilku, jejichž listy se živí jak dospělci, tak larvy. Larvy mohou brambory prakticky zbavit listů (holožír) a zapříčinit až ztrátu celého výnosu, pokud k poškození dojde před tvorbou hlíz.

Co zere mátu

Máta peprná

Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi. Výluh z máty funguje jako přírodní odpuzovač proti mšicím i dřepčíkům.

Co okusuje mátu

Škůdce máty – mandelinka mátová

Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně.

Odkud je mandelinky bramborové

„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.

Jak se zbavit škůdců na bylinkách

Je vhodné použít přírodní insekticid (například BIOOL), který nemá žádnou ochrannou lhůtu a bylinky se dají konzumovat ihned po postřiku. BIOOL je biologický přípravek proti červcům, molicím, mšicím, puklicím, sviluškám a třásněnkám a lze ho použít také na zeleninu.

Jak ochranit bylinky před Skudci

Máta (peprná, klasnatá, kadeřavá)

Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně.

Jak se zbavit molice bez chemie

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje.

Jak odpudit mšice

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Co žere mátu

Mandelinka mátová patří ke škůdcům, kteří dokáží během chvíle zcela zlikvidovat narostlé lístky máty. Jedná se o krásného broučka s kovovými krovkami. Listy požírají dospělci i larvy. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů.

Co funguje na molice

Nejznámějšími přípravky jsou Mospilan a Neudosan, ale na molice funguje i Pirimor, což je specialista na mšice a Ninja, který je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny. Postřik musíme několikrát opakovat, jelikož zabírá jen na živé jedince, nikoli na vajíčka. A živé molice mají třídenní dobu líhnutí.

Co proti molicím

Podobně jako všichni mšicosaví se i molice živí rostlinnými šťávami. Jejich ústní ústrojí (bodavě sací) je tomuto způsobu života přizpůsobené. Tento hmyz saje obvykle na spodní straně listů. Celá rostlina následkem poškozování postupně uvadá.

Co vysadit proti mšicím

Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče.

Co je nejlepší na mšice

Mšic se nejrychleji zbavíte tak, že listy rostliny postříkáte přírodním sprejem proti mšicím jako je Agro Natura Rock Effect, NeemAzal nebo Neudosan.

Co se nesmí na antidepresiva

V případě, že užíváte antidepresiva, neměli byste do svého jídelníčku zařazovat plísňové a zrající sýry, protože zvyšují nežádoucí účinky přípravku.

Kdy nepít mátový čaj

Více než tři šálky denně mohou podráždit žaludeční sliznici a mátový čaj vyloženě nesvědčí při refluxu. „Uvolňuje totiž svalový svěrač jícnu a umožňuje zpětný tok kyseliny ze žaludku,“ varuje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou.

Jak zabít molice

Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat. Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus.

Co nemaji radí mšice

Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčko sedmitečné a vosička. Neškodně vypadající beruška zvládne za měsíc zahubit i celou tisícovku mšic. Osvědčeným přípravkem je výluh z tabákových listů. 15 g jich namočíme na půl hodiny do 2 litrů teplé vody a postříkáme postižené rostliny.