Co ovlivňuje cenu plynu?

Co ovlivňuje cenu plynu?

Co tvoří cenu plynu

Z čeho se skládá cena plynu Také cena plynu obsahuje dvě složky, regulovanou a neregulovanou. Podobně jako u elektřiny obsahuje neregulovaná složka samotnou cenu plynu a drobné poplatky. Státem regulovanou složku ceny tvoří poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu.
Archiv

Co má vliv na cenu plynu

Na vývoj ceny plynu má vliv spoustu faktorů

Na jeho cenu má vliv spoustu aspektů, jako třeba místo a způsob těžby, geopolitická situace ve světě, aktuální kurz měny, ve které se nakupuje a další proměnné. Proto je těžké dlouhodobě předvídat jeho cenu (a ještě složitější je to u elektřiny).
Archiv

Kdy fixovat cenu plynu

Pokud nechcete nic riskovat, jako nejlepší varianta se jeví fixace ceny na 1 až 2 roky. Během této doby pravidelně sledujte trh a vývoj cen u dodavatelů. Pokud se objeví nová zajímavější nabídka, měl by zákazník včas před koncem smlouvy podepsat novou nabídku. Ceny plynu klesly pod vládní strop.

Jak cena plynu ovlivňuje cenu elektřiny

Plynu je nedostatek a tlačí ceny vzhůru

Nedostatek plynu vede k jeho vyšší ceně, a ta zase ovlivňuje cenu elektřiny. Část elektřiny se v Evropě totiž vyrábí právě s využitím plynu. Cena elektřiny je zároveň odvozená od nejdražšího zdroje, který ještě musí být v provozu, aby pokryl spotřebu v dané chvíli.
Archiv

Proč je plyn v kWh

Hlavním důvodem pro změnu objemových jednotek (m3) na jednotky energetické (kWh, MWh) je objektivnější způsob účtování spotřeby plynu, který je výhodnější pro spotřebitele. Plyn je totiž do odběrných míst zákazníků dodáván z různých zdrojů a jeho kvalita může být v čase proměnlivá.

Jak je to s cenou plynu

Zatímco v roce 2021 se jeho cena pohybovala kolem 30 eur za MWh, v průběhu roku 2022 vzrostla i nad 300 eur za MWh. Lidem, kterým končila fixace, vzrostly ceny u dodavatelů i na více než 5000 Kč za MWh u plynu, elektřina přesahovala i 10 000 Kč za MWh.

Kdy bude levnější plyn

S plynem se stejně pomalu loučíme

Jinak se ale zásadní zlevnění plynu, na úroveň před rokem 2022, ani po roce 2024 spíš nechystá, než chystá. I proto, že zemní plyn je neobnovitelný zdroj, se kterým se v dlouhodobé strategii EU do budoucna nepočítá.

Co je lepší ČEZ nebo innogy

Možnou alternativou může být společnost Innogy, která si na profesionálním přístupu ke klientům zakládá. Pokud hledáte kvalitního a stabilního dodavatele elektřiny, který vám dokáže nabídnout více než jen nízkou cenu, je pro vás ČEZ tou správnou volbou.

Jaká je cena plynu za m3

Přibližný koeficient je 1 m3 = 10,55 kWh. Průměrná cena plynu je v současné době 10 až 20 korun za m3 a závisí na výši a účelu spotřeby a také na distribučním území. Cena plynu se skládá ze dvou složek.

Jak se bude vyvíjet cena plynu

Jak se bude vyvíjet cena plynu Cena plynu se v dubnu 2023 pohybuje kolem úrovně 45-55 eur za MWh. Je tak výrazně nižší než v roce 2022, kdy na burze dosahovala i 300 eur za MWh. Úroveň 45-55 eur za MWh je stále výrazně vyšší než v době covidu, kdy se plyn obchodoval za přibližně 10-30 eur za MWh.

Kdy je elektřina nejdražší

Na jaře a na podzim (konkrétně v dubnu, září a říjnu) je spotřeba elektřiny vyšší než v letních měsících.

Jaká je průměrná spotřeba plynu v domácnosti

Ať už plynem topíte, vaříte na něm, nebo ho používáte k ohřevu vody, do roční spotřeby se promítne také počet členů vaší domácnosti. Obecně platí že 1 člen domácnosti spotřebuje na ohřev vody asi 1 430 kWh plynu ročně. U vaření pak jedna osoba spotřebuje zhruba 200 kWh zemního plynu za rok.

Jaká je průměrná spotřeba plynu v rodinném domě

Rodinný dům, kde se plynem vaří a topí, spotřebuje za rok něco mezi 21 až 25 MWh. Na konečném vyúčtování se hodně podepíše hlavně tuhá, anebo naopak mírná zima. Leden a únor 2020 přinesl spíše teplotně nadprůměrné dny, proto jsme pro modelový výpočet zvolili nižší hodnotu, tedy 22 MWh neboli 22 000 kWh za rok.

Jak zafixovat cenu plynu

Ceny plynu, jak v rámci regulované, tak i v rámci neregulované složky se mohou průběžně měnit. A to v souvislosti s náklady, s vývojem na trhu nebo v rámci cenové politiky dodavatele. Danou možnost lze domluvit smluvně s konkrétními dodavateli.

Kdo je nejlepší na plyn

Pomyslné první místo obsadila stálice v české energetice ČEZ, který nad ostatními firmami vyniká zejména svojí širokou nabídkou služeb a všestranností. Jedním z největších konkurentů je MND, které si získal klienty zejména pro vlastní těžbu plynu.

Jaká bude cena elektřiny v roce 2023

Cena plynu v roce 2023

V letošním roce budou domácnosti platit maximální částku 3 025 Kč za MWh, včetně DPH. Fixní plat za odběrné místo je i zde stanoven na 130 Kč. Pokud patříte mezi domácnosti, kterým v loňském roce skončila fixovaná cena, určitě vám vládní opatření ušetří kopu nepříjemných starostí.

Kdo je nejlevnější dodavatel plynu

LEVNÝ PLYN je značka společnosti LAMA energy, ryze českého dodavatele zemního plynu a elektřiny, který již od roku 2007 zaručuje domácnostem a firmám vždy levnější cenu plynu a elektřiny než u energetických gigantů pod značkou Levný plyn. Cenový odstup oproti dominantům je každý rok vyšší.

Jaká bude cena plynu 2024

Cena zemního plynu jako komodity k 28. únoru v ročním produktu na rok 2024 (CAL 24) byla 57,06 EUR/MWh."

Jak vzrostla cena elektřiny

Do léta postupně rostla až na 80 EUR. Další nárůst jsme zaznamenali během září, kdy se cena zvýšila na 120 EUR/MWh a zdaleka nejvyšší skok až na 326 EUR. Od ledna do prosince 2021 tedy cena elektřiny vzrostla o 120 %.

Jak spočítat spotřebu plynu z m3 na kWh

Pokud vám stačí jen orientační přepočet, pak je obecně uznávaný převod: 1 m³ = 10,55 kWh.

Jak si spočítat spotřebu plynu

Zjistit, jakou máte spotřebu plynu, bohužel není nejsnazší úkol. Nejlépe vám to půjde od ruky s posledním vyúčtováním za plyn. V něm jsou uvedené veškeré informace ke spotřebě za zúčtovací období, a to včetně stavu plynoměru při posledním odečtu.

Kdo nabizi nejlevnější plyn

Pro opravdu nenáročné klienty je tu pak Centropol či LAMA energy, u nichž však nejsou ceny za plyn zrovna nejlepší. E. ON je stabilním, a hlavně důvěryhodným dodavatelem plynu, přičemž je i jeho distributorem – právě to mu zajišťuje ještě lepší postavení na trhu.

Jak se bude vyvíjet cena elektřiny v roce 2023

Podstatnou informací, která z grafu vyplývá, je odhadovaný pokles cen elektřiny z přibližně 335 eur (8 150 Kč) za MWh v roce 2023 na hodnoty pod 120 eur (2 900 Kč) za MWh po roce 2028.