Co nového na kopci Kandovaná dýně?

Co nového na kopci Kandovaná dýně?

Jak se suší dýně

Kostky dýně dáme do hrnce, zasypeme 1 sáčkem kyseliny citronové a 1,2 Kg cukru krystalu, promícháme a 24 hodin necháme stát, občas promícháme. Po tomto marinování necháme dýni 5 minut projít varem, vychladíme, scedíme a v horkovzdušné troubě sušíme na 50 °C celý den a noc, můžeme použít i sušičku.

Jak se dělá Kandovaná dýně

Dýni oloupeme a dužinu nakrájíme na kousky o velikosti cca 2×2 cm. Zalijeme octovou vodou – na 1 l vody 1/3 l octa a necháme stát 24 hodiny. Octovou vodu slijeme a dýni zvážíme. Na 1 kg dýně dáme 35 dkg cukru krupice nebo krystalu, promícháme a zase necháme 24 hodiny stát.
ArchivPodobné

Jak se suší dýňová semínka

Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.

Které dýně jsou jedlé

Čili kromě klasických plodů, které v běžné hovorové řeči nazýváme dýněmi, patří mezi dýně (tykve) též kabačky a cukety, patizony, dýně olejná, dýně špagetová a jiné. Všechny výše uvedené druhy tykví jsou jedlé, chutné a u nás hojně pěstované.

Jak na kandované ovoce

Co a jak se kanduje

Připravené ovoce se nechá několik dní v roztoku z cukru, který se postupně zahušťuje dalším přidáním cukru tak, aby jeho konečná koncentrace v roztoku byla až 75 procent. Kandování trvá 5 až 10 dní podle druhu ovoce a během této doby se v ovoci postupně sníží podíl vody.

Jak dlouho sušit dýní v sušičce

Rozprostřete dýni na plata sušičky a sušte zhruba 8 hodin.

Pokud máte raději kandované ovoce měkčí, budete sušit kratší dobu. Pokud si rádi zakřupáte, budete sušit déle. Dýni usušenou v sušičce prosypte lehce cukrem a uložte do vzduchotěsné nádoby.

Jak opéct dýňová semínka

Můžete to provést několika způsoby: Buď na pánvi, což je nejjednodušší metoda, anebo v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia. Po pěti minutách semínka otáčejte, pražit stačí zhruba 20 minut, aby nebyla příliš spálená.

Jak udělat dýňová semínka

Připravit se dají i nasladko.

Neochucená dýňová semínka lze využít při pečení domácího pečiva a dezertů, při přípravě domácí granoly nebo jako posypku dýňové polévky či zeleninového salátu.

Jak vypadá špagetová dýně

Špagetová dýně vypadá docela nenápadně oproti svým oranžovým kolegyním. Je žlutá, oválná, protáhlá, dužinu má též světle žlutou. Ze všech dýní, které znám, má tahle kráska nejjemnější a nejméně vtíravou dýňovou chuť i vůni, takže se snadno do jídla maskuje, pokud něco takového máte vůči dalším členům rodiny zapotřebí.

Která dýně se neloupe

Na světě jsou desítky druhů dýní. Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné.

Jak dlouho vydrží kandované ovoce

Během procesu kandování se v ovoci postupně snižuje obsah vody, proto se ani při delším skladování nezkazí. Cukr je navíc dokonalým konzervantem, takže vám proslazené kousíčky vydrží až rok, pokud budou navíc naložené v sirupu, tak dokonce i tři roky.

Proč se kandované ovoce nekazí

Celý proces trvá 6 až 10 dní podle druhu ovoce. Postupně se snižuje podíl vody v ovoci, což vytváří nepříznivé podmínky pro běžné mikroorganismy a kandované ovoce se tak při správném skladování nekazí. Kandované ovoce obsahuje vysoký podíl přidaného cukru a je proto velmi kalorické.

Co dělat s dýňovými semínky

Semínka můžete usušit, pražit, dají se také jíst bez jakýchkoliv úprav. Lze je totiž přidávat do domácího pečiva anebo s nimi jednoduše posypat zeleninový salát a přichystat si o to více zdravější oběd.

Jak se loupou dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak nejlépe oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Co se dělá ze špagetové dýně

I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.

Jak se připravuje špagetová dýně

Zapékaná špagetová dýně

Dýni rozkrojte, očistěte a upečte, jak bylo uvedeno v úvodu. V kastrůlku rozehřejte máslo, přisypte mouku a nechte zpěnit na světlou jíšku. Zalijte ve dvou nebo třech dávkách mlékem a vždy pečlivě rozmíchejte metličkou, aby jíška neudělala žmolky. Přiveďte k varu, osolte a zvolna vařte 15 minut.

Jak nejlépe oloupat dýní

Jak oloupat velkou dýni Goliáš

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Co z kandovaného ovoce

Kandované ovoce se využívá především v cukrárenství, ale také při domácím pečení. Přidává se například do biskupského chlebíčku, marokánek nebo různých druhů vánočního cukroví.

Čím nahradit kandované ovoce

Kandované ovoce obsahuje cukr, který je velice nezdravý. Kandované ovoce nahraďte nejlépe vlastním nasušeným ovocem nebo kupte nesířené sušené ovoce v prodejnách se zdravou výživou.

Jak dlouho péct dýňová semínka

Troubu rozpalte na 180 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Pravidelně je promíchávejte, aby se nespálila. Pokud nastavíte troubu na program gril, budou semínka rychleji hotová a také křupavější.

Jak dlouho vařit Špagetovou dýní

Doba vaření je o poznání delší než u jiných dýní nebo rychle měkké dýně hokaido. Špagetová dýně pro změknutí potřebuje zhruba 20 – 50 minut tepelné úpravy. Je vhodné ji vařit se slupkou, aby se dužina nerozpadla, naopak, ze slupky ji potom krásně vyškrábeme.

Kdy se sklízí špagetová dýně

Rostlina poměrně brzy dožene své předpěstované vrstevníky a zhruba od září do listopadu můžeme sklízet zralé dýně. Z každé rostlinky máme zhruba dvě nebo tři dýně, a pokud ji dobře uskladníte na suchém a chladném místě, může vydržet až celý jeden rok!

Jak udělat Dýňová semínka

Dýňová semínka báječně poslouží jako večerní mlsání k filmu. Stačí je předtím, než je vyndáte z trouby, posypat solí, mletým chilli, bylinkami nebo vaší oblíbenou směsí koření. Připravit se dají i nasladko.