Co nasadit do truhliku?
Co nasadit do truhlíku
Volit budeme spíše nižší kultivary trvalek, které budou vypadat skvěle s okrasnými travinami jako je např. ostřice nebo kostřava. Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Jaké trvalky do truhlíku
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Archiv
Co Osazet do truhliku
Do truhlíku nasypte vrstvičku substrátu, vložte sazenice (do 60cm truhlíku většinou 3 rostliny), dosypte substrátem, lehce přitlačte a zalijte. Osázené truhlíky umisťujte ven až po polovině května.
Co zasadit do truhliku na léto
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Archiv
Co v červenci do truhlíku
Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.
Kdy sázet květiny do truhlíku
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.
Jak kombinovat Truhliky
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Jak kombinovat rostliny v truhlíku
Výběr letniček a výsadba
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Co zasadit v cervnu do truhliku
Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.
Co v březnu do truhlíku
Do truhlíků zasadíme první jarní květy – sněženky, krokusy a další ozdobné cibuloviny. Na konci měsíce můžeme začít s balkonovou klasikou a vysadit muškáty, petúnie, ale i trvalky.
Jak udělat díru do truhlíku
Díry dělám pouze ze shora do těch špuntů, plním celé zeminou bez drenáže, nikdy se nic neucpalo. Do truhlíku vyvrtejte otvory z boky ve výšce těch špuntů. Přebytečná voda vyteče bokem a hladina bude ve výšce těch špuntů.
Co do truhliku místo muškátů
Pro tento účel jsou vhodné třeba barevně výrazné vitálky, minipetúnie (million bells) a sporýše (verbeny). Decentnější kombinaci vytvoří s bakopami, oblakem květů je zkrášlí drobné tařinky nebo lobélie. Zajímavý kontrastní vzorec vytvoří muškáty se špičatými květy hledíků, šuškard nebo nevadlců.
Co zasadit do truhliku v kvetnu
I květiny v truhlíku mají své nároky
Plné slunce nesnášejí dobře například fuchsie, balzamíny nebo hlíznaté begonie, které vyžadují sluneční svit rozptýlený. Sluníčko naopak potřebují muškáty, petúnie, sedmikrásky a další květiny. Všechny truhlíkové rostliny však musí vytvořit rozsáhlý kořenový systém.
Jakou zeleninu zasadit do truhliku
Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy. „Ve vedrech, která v létě panovala, vypije zelenina v truhlíku o šířce 60 cm za den tak 6 litrů vody,“ dodává paní Jank.
Co zasadit v kvetnu do truhliku
Je tedy možné ředkvičku v truhlíku vysít ještě jednou, nebo po ní vysévat listové či baby saláty. Takto osetý truhlík by měl být poté určený pro výsevy či výsadby bylinek a rostlin s jedlými květy. V případě, že by po ředkvičkách měly následovat rajčata a papriky, měl by být truhlík zhruba do začátku května prázdný.
Kdy dát macešky do truhlíků
V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte. Po vyklíčení, především při výsevech v pařeništi, výsevy důkladně větrejte, aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků.
Co dát na dno květináče
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Jak zasadit rajčata do truhlíku
Sázení rajčat do květináče
Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.
Kdy zasít semínka macešek
Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.
Jak správně zasadit kytku do květináče
Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.
Čím vyplnit velký květináč
Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.
Jak casto Zalevat rajčata v Truhliku
Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Kdy dát macešky v truhlíků ven
Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.