Co na venkovni terasu?

Co na venkovni terasu?

Jaký zvolit povrch na terasu

Mezi levnější řešení patří běžné dřevo, betonová stěrka nebo obyčejná dlažba. Naopak dražším povrchem je dřevoplast, exotické dřevo, pryskyřičná stěrka nebo výběrový kámen. Pokud se řeší cena terasy, pak je třeba si uvědomit i životnost jednotlivých povrchů.

Jak vyrovnat podlahu na terase

Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.

Jakou podlahu na terase

Vhodnější dřevinou do exteriéru je dub, akát, sibiřský modřín nebo exotické dřeviny jako teak či merbau, které jsou tvrdší, odolnější a mají delší životnost. Ideální volbou do venkovních prostor je dřevěná podlaha na terasu upravená metodou ThermoWood.
Archiv

Jaký podklad pod terasu

Příprava podkladu pod terasu

Optimální podklad je pískové, štěrkové nebo kameninové zhutněné lože ve dvou vrstvách, spodní vrstva z hrubšího materiálu např. kamenivo frakce 15 – 20 mm, vrchní vrstva z jemnějšího materiálu pro jednoduší vytvoření rovného povrchu.
ArchivPodobné

Jak udělat velkou terasu

Minimální velikost je 16 m², ideální je, pokud má rozměr 4 × 5 m. Promyslete si, jak velký stůl potřebujete, k tomu si připočtěte místo na pohodlné odsunutí židlí a obsluhu, případně rezervu na květináče apod. Velikost terasy by měla proporčně sedět s velikostí zahrady, přičemž by měla zabírat maximálně její třetinu.

Jaký spád na terase

Sklon terasy

Bude u terasy nutný sklon Mnoho odborníků považuje spád 0,5 až 1 % za dostačující – to je rozdíl ve výšce 5 až 10 mm na 1 m. Silnější sklony nepřinesou výraznějších rozdílů, ale viditelné jsou na první pohled. Sklon může být také 2 %, což znamená, že povrch klesá o 2 cm na každý 1 metr.

Čím vyrovnat venkovní beton

Pro menší opravy betonových ploch lze použít epoxidy nebo dvousložková cementová lepidla případně tmel. K dispozici je i univerzální opravná malta, vhodná jak pro venkovní, tak vnitřní použití. K větším opravám je vhodnější použití různých speciálních vysprávkových malt.

Jak srovnat podlahu bez betonu

Místo betonu se pro vyrovnání nerovností používá vrstva lehkého keramického kameniva Liapor – malých keramických kuliček s průměrem zrn 1-4 mm. Zhutnělé kamenivo se překryje podlahovými deskami a je hotovo. Na podlahové desky může přijít finální povrch (koberec, dlažba, lamino…).

Jakou zvolit terasu

Finančně nejdostupnější jsou podlahy z měkkých druhů dřeva z jehličnatých stromů (např. smrk, borovice, jedle). Odolnější a současně dražší jsou terasy z tvrdšího dřeva jako je modřín nebo douglaska. Terasová prkna a dlaždice mají obvykle protiskluzovou úpravu.

Co je lítá podlaha

Litá podlaha je moderní voděodolná podlaha beze spár. Podlaha je vyrobená z umělých složek, konkrétně z polyuretanu. PU směs po nalití na připravený podklad dokonale vytvrdne a vytvoří celistvý povrch. Litou podlahou docílíte ve své koupelně minimalistického vzhledu.

Co mít na terase

Na terase můžete pěstovat i zeleninu, skvělá jsou především rajčata, případně okurky. Z ovoce pak můžete zvolit různé citrusy – třeba citron, nebo kumquat, hodí se ale také kiwi, fíky. Ostatně, mít si možnost zobnout něčeho dobrého, je vždycky příjemné.

Jak zastínit terasu

Zastínění terasy výsuvnou markýzou

Jedno z nejoblíbenějších možností jak řešit zastínění. Markýzy mají tu výhodu, že jsou velmi nenápadným prvkem na domě. Zvládnou Vás ochránit proti ostrému slunci a velmi lehkému dešti. Navíc Vám v pohybu na terasu nepřekáží žádné sloupy.

Jakou hydroizolaci na terasu

Výhody materiálů na izolaci terasy

Výhodou materiálů, které používáme, je jejich životnost. Používáme jedny z nejlepších materiálů na českém trhu. Konkrétně používáme hydroizolační fólie zejména značek PROTAN a FATRA.

Jak upravit povrch betonu

Povrchová úprava betonu obecně

Dají se použít nejrůznější typy impregnace betonu, beton se dá natírat například hydrofobními nátěry (hydrofobní impregnace), izolačními nátěry, či nátěry protiskluzovými. Povrch betonu se dá brousit, frézovat a leštit. Starší betonové vrstvy se dají renovovat takzvaným překrytím.

Jak opravit beton na terase

Oprava popraskaného betonu se dá vyřešit opravným tmelem od firmy Chemos. Praskliny v betonové podlaze se dají opravit zálivkou Chemos ZH. Opravný tmel se používá v těchto případech bez penetrace. Penetrace na podlahy není nutná, naopak je v takových případech spíše nežádoucí.

Co dát místo betonu

Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva. Jsou to vlastně malá keramická zrna s průměrem 1-4 mm, která perfektně vyplní každou skulinu či nerovnost.

Co pouzit na vyrovnani podlahy

Pro suchý systém rekonstrukce podlah se používá 100% přírodní lehké keramické kamenivo Liapor, které můžete znát i pod názvem keramzit. V případě stavebních aplikací se používá kamenivo o průměru 1-4 mm, které dokonale vyplní každou nerovnost.

Jak Vyspadovat terasu

Minimální spád chodníků a venkovní dlažby

Ať se jedná o chodník, terasu nebo parkovací stání, je třeba plochu vyspádovat jak v podélném, tak v příčném směru. Minimální sklon zámkové dlažby v příčném směru je 2 % a v podélném 0,5 %.

Jak vypadá lítá podlaha

Jak vypadá litá podlaha a z čeho je vyrobená

Litá podlaha je moderní voděodolná podlaha beze spár. Podlaha je vyrobená z umělých složek, konkrétně z polyuretanu. PU směs po nalití na připravený podklad dokonale vytvrdne a vytvoří celistvý povrch. Litou podlahou docílíte ve své koupelně minimalistického vzhledu.

Jak na litou podlahu

Litá podlaha v interiéru. Stěrku tvoří samonivelační epoxidová pryskyřice, zpravidla dvousložková, případně PU směs, kterou nalijete a rozetřete na podkladový beton. Alternativou může být i natření pouze slabé vrstvy přímo na podklad. Ta podklad sice ochrání, avšak kopíruje zároveň všechny případné nerovnosti.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co zasadit do truhliku na terasu

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).

Jak zastřešit terasu

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo.

Jak zakrýt terasu

Ochrana před deštěm a sluncem

Na střechu terasy můžete použít i pálené tašky, bitumenové střešní desky, plech, umělé šindele a podobně. Záleží na konstrukci terasy a na částce, kterou chcete do zastřešení nebo vybudování terasy investovat.

Co dát na hydroizolaci

Na zaschlou hydroizolaci se nanese flexibilní lepicí malta ve dvou krocích. V prvním kroku se nanese jen tenká kontaktní vrstva. Do této ještě vlhké vrstvy se v druhém kroku nanese lepicí malta, a to zubovým hladítkem pod úhlem přibližně 45–60°. Obklad se vtlačí do čerstvého lůžka flexibilní lepicí malty.