Co musí obsahovat vyúčtování?

Co musí obsahovat vyúčtování?

Jak má vypadat vyúčtování

Podkladem pro vyúčtování služeb je vždy seznam nákladů spojených s užíváním bytu za dané období, kterým je obvykle kalendářní rok, dále přehled záloh uhrazených nájemcem nebo podnájemcem na tyto služby a nájemní nebo podnájemní smlouva společně s předávacím protokolem se stavy poměrových měřidel (voda, topení).
Archiv

Co lze vyúčtovat nájemníkovi

Vyúčtování služeb při pronájmudodávky vody,odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek,dodávky tepla,odvoz komunálního odpadu,osvětlení a úklid společných částí domu,zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání,provoz a čištění komínů,případně provoz výtahu.

Jak doručit vyúčtování služeb

Za prokazatelnou formu doručení se dá považovat osobní doručení proti podpisu či doručení doporučeným dopisem, což je ovšem v případě velkých společenství finančně náročné. SVJ si může ve stanovách zvolit další způsob doručování, například elektronicky prostřednictvím e-mailu či datové schránky.

V jaké lhůtě je pronajímatel povinen předat nájemci vyúčtování služeb

67/2013 Sb., který řeší otázky související s užíváním bytů a nebytových prostor v domě s byty („zákon o službách“). Podle něj musí pronajímatel vyúčtovat jednotlivé služby nájemci bytu a doručit mu toto vyúčtování nejpozději do 4 měsíců od konce zúčtovacího období.
Archiv

Co vše patří do nájmu

Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Co vše se počítá do nájmu bytu

V praxi se nejčastěji jedná o spotřebu vody v bytě, vytápění bytu, spotřebu společné elektřiny v domě, odvoz domovního odpadu, úklid společných prostor, společnou televizní anténu a výtah. Rozhodně nelze nájemci do poplatků zahrnout fond oprav, poplatek za správu domu, odměny členům výboru a pojištění domu.

Co všechno musí platit nájemník

Jedná se tedy například o dodávku vody a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek (vodné a stočné), odvoz komunálního odpadu, dodávky tepla, osvětlení a úklid společných prostor, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.

Co s věcmi po nájemci

V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.

Co patří do vyúčtování služeb

Patří mezi ně úhrady do fondu oprav, rozhlasové a televizní poplatky, pojištění domu a bytu, odměna statutárních orgánů, a v případě družstevního bytu splátky anuity.

Co zahrnout do nájemného

služby spojené s užívání bytu (co hradí nájemce)VytápěníVodné a stočnéDodávka pitné vody.Dodávka teplé a studené vody.Odvádění odpadních vod kanalizacemi.Užívání výtahu.Vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou.Odvoz komunálního odpadu.

Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Pozor dávejte zejména na úrok z prodlení, který někteří pronajímatelé požadují za opožděnou platbu. Ve smlouvě je také možné sjednat kauci, kterou se majitel nemovitosti jistí pro situace, kdy nájemce neplatí nájem nebo byt či jeho vybavení poškodí. Částka ale nesmí přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného.

Jak se vyhnout daní z pronájmu

Osvobození od daně z příjmu se vztahuje pouze na pronájem nemovitostí podléhajících regulovanému nájemnému. Osvobození tak mohou využít pouze některá bytová družstva, společnosti, které vznikly za účelem pronájmu a nadace či odborové organizace.

Co platí nájemník a co majitel

Údržba a opravy v nájemním bytě

Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně.

Na co má najemnik právo

Základním právem nájemníka je v bytě nerušeně bydlet, užívat prostor a využívat služby spojené s užíváním bytu a zajišťované pronajímatelem. Nájemník má právo chovat v bytě zvíře (psa kočku, ne stádo krav) a může do bytu přivést k bydlení další osoby.

Jak se zbavit problémového nájemníka

Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.

Co dělat když nájemník nechce opustit byt

Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu.

Na co si dát pozor při pronájmu

Pozor dávejte zejména na úrok z prodlení, který někteří pronajímatelé požadují za opožděnou platbu. Ve smlouvě je také možné sjednat kauci, kterou se majitel nemovitosti jistí pro situace, kdy nájemce neplatí nájem nebo byt či jeho vybavení poškodí. Částka ale nesmí přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného.

Na co se zeptat nájemníka

Kde všude najdete informace o tom, zda má dotyčný člověk dluhyVeřejně dostupné rejstříky dlužníkůCentrální evidence exekucíInsolvenční rejstřík.Registr pohledávek (pokud jde o podnikající osobu)

Co se platí při pronájmu bytu

Pronajímatel může po nájemci požadovat placení služeb, které nájemce spotřebuje a má z nich okamžitý prospěch, jako jsou náklady na vodu, komunální odpad, úklid společných prostor, osvětlení, čištění komínu a provoz výtahu.

Co lze odečíst z daní při pronájmu

Na daň z pronájmu bytu můžete uplatnit 30% paušál

Stejně jako například u příjmů z podnikání můžete ke zjištění dílčího základu daně využít paušálu, který u nemovitostí činí 30 %, nebo uplatníte reálné výdaje.

Jak doložit příjmy z pronájmu

pokud máte příjmy z pronájmu, k daňovému přiznání je nutné přiložit přílohu 2 s vyplněnou 1. částí o příjmech z pronájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů. Smlouvy ani doklady k přiznání nepřikládáte, ty si schovejte pro případnou daňovou kontrolu.

Co vše zahrnuje nájem

Měsíční nájemné se skládá z částky vlastního nájemného ve výši 13.500,-Kč a dále z částky 3.000,-Kč tvořící zálohy na služby poskytovaných s užíváním bytu, tzn. náklady na dodávku el. energie, vody, vodného stočného, vytápění, dále osvětlení a úklid společných prostor a užívání výtahu.

Co s neplatičem nájemného

s odmítnutým vystěhováním neplatiče, řešení se protahovalo odvoláváním i přezkoumáváním a dluh na nájemném stále rostl, pak se můžete obrátit opět na soud a přistoupit k vymáhání dlužné částky. Když dlužník nezaplatí ani po rozhodnutí soudu, může být řešením vymáhání dluhu skrze soudního exekutora.

Co nesmí chybět v nájemní smlouvě

Které údaje musí nájemní smlouva obsahovatZákladní údaje o obou stranách. Na rozdíl od jiných typů nájemních smluv, které mohou být uzavřeny i ústně (např.Údaje o nemovitosti a jejím stavu. Jasně stanoven musí být taky předmět nájmu (tedy nemovitost).Doba trvání nájmu.Nájemné a jeho splatnost.Vratná kauce.

Na co si dát pozor při výběru pronájmu

Na co si dát pozor při pronájmu nemovitostíNájemní smlouva. Základem každého smluvního vztahu by měla být písemně sepsaná smlouva, která obsahuje základní dohodu smluvních stran.Prověření zájemcůStanovení výše nájmu a záloh na energie.Splatnost nájmu a kauce.Pravidelná komunikace s nájemníky.