Co jsou to trekové boty?

Co jsou to trekové boty?

Jak kupovat trekové boty

Turistické boty byste si měli vybírat podle náročnosti trasy a povahy terénu. Pokud víte, že vaše trasa povede mokrým terénem, měly by být boty nepromokavé a vyšší než například boty na lehký trek v Alpách nebo kratší výlety v tuzemských lesích. Především ale musí být maximálně pohodlné!
Archiv

Jak mají sedet trekové boty

Pata by měla v botě pevně sedět. Před prsty je stále mírný prostor, maximálně se prsty lehce dotýkají špičky boty. Pokud máte velmi úzké chodidlo, používejte speciální vložky do bot na upevnění chodidla.

Jakou značku trekových bot

TOP výběr: 10 nejlepších turistických bot pro rok 2022Nízké turistické boty Salomon X ULTRA 4.Turistické boty Merrell MOAB 3 GTX.Kotníčkové outdoorové boty Salomon CROSS HIKE MID.Nízké turistické boty AKU Rocket Dfs.Kotníčkové boty Lowa Renegade GTX MID.Lehké outdoorové boty Salomon OUTpulse.

Co jsou outdoorové boty

Outdoorové boty jsou vhodné pro nejrůznější venkovní aktivity, využijete je při procházkách i turistice. Na jejich odolnost se můžete 100% spolehnout. Všechna tato outdoor obuv (1019 druhů) je skladem na e-shopu či prodejně.

Na co jsou Trailove boty

Trailová obuv

Boty typu Trail mají výraznější vzorek podešve pro lepší kontakt s povrchem v terénu. Mezipodešev je u tohoto typu obuvi většinou tenčí, aby byla noha co nejblíže u země, čímž zvyšuje stabilitu a běžec lépe cítí změny povrchu.

Co to jsou Nástupové boty

Ferátové boty.

Neboli také nástupové boty, určené pro zajištěné cesty a přístup ke skalním stěnám. Perfektní soulad s nohou je základ, proto mají tyhle boty šněrování do špičky – po vzoru lezeček, volněji uložený kotník a gumový lem, který chrání boty i nohy při lezení po skále.

Jak velke boty na Trek

Turistickou obuv vybírejte o cca 1 cm větší, než je vaše standardní velikost. Pokud má bota membránu můžete připočíst ještě 0,5 cm navíc. Správnou velikost poznáte tak, že se vám při chůzi po rovině a do kopce nebudou dotýkat prsty špičky. To platí i pro sestup.

Jak si správně koupit boty

Při výběru velikosti obuvi dbejte na minimální nadměrek 12 mm. (Pozn.: Nadměrek je volný prostor před prsty a za patou, který je nutný k volnému pohybu chodidla.) S menším nadměrkem vás bude bota při chůzi tlačit a při dlouhodobém nošení hrozí nepříjemné otlaky/deformace prstů či chodidel.

V jakých botech běhat

Pokud s běháním začínáte, nebo hledáte boty na dlouhý běh, sáhněte po botách s vysokým tlumením. Pro rychlejší běh a lehčí běžce doporučujeme boty s tlumením středním. Nízké tlumení je pro závodní boty profíků s vypilovanou technikou. Došlap – běžecké boty dokáží správně podpořit vaše chodidlo podle stylu došlapu.

Jaké boty na Trail

TOP výběr: 12 nejlepších běžeckých bot pro rok 2022 na silnici iTrailové běžecké boty Salomon Speedcross 6.Trailové běžecké boty Salomon Pulsar Trail.Trailové běžecké boty Merrell Agility Peak 4.Trailové běžecké boty Salomon S/LAB SENSE 8.Trailové běžecké boty Salomon MADCROSS.

Jaké boty na dálkové pochody

Drtivá většina účastníků dálkových pochodů používá lehké trailové běžecké boty, na trhu je jich spousta. Pohory jsou moc těžké a každý krok potom vysiluje mnohem víc. Já používám fivefingers a mokasíny.

Jaké boty na dlouhý Trek

Turistickou obuv vybírejte o cca 1 cm větší, než je vaše standardní velikost. Pokud má bota membránu můžete připočíst ještě 0,5 cm navíc. Správnou velikost poznáte tak, že se vám při chůzi po rovině a do kopce nebudou dotýkat prsty špičky. To platí i pro sestup.

Jak poznat že mi boty sedi

Jak poznat, že vám boty padnou Vyzkoušejte si ideálně obě boty a také pokud možno v odpoledních hodinách. Nohy jsou odpoledne trochu oteklejší než ráno, proto by vás obuv, která vám sedí ráno, mohla večer tlačit. Při zkoušení obuvi se dostatečně projděte.

Jak zjistit šířku boty

Jak změřit šířku chodidla

Pro výpočet šířky chodidla si vemte k ruce kalkulačku. Ale nebojte, není to nic složitého. Krejčovským metrem změřte obvod chodidla v oblasti prstních kloubů. Výsledné číslo v milimetrech vydělte 7 a odečtěte od něj číslo odpovídající velikosti vaší boty v metrické soustavě.

Jak začít s běháním

Jestli začínáte s běháním úplně poprvé, nejdříve jenom choďte. Tělo si pomalu zvykne na pohyb. Když zvládáte svižné chodecké tempo, začněte ho střídat s krátkým během (střídání chůze a běhu se jmenuje indiánský běh). Zkuste například střídat minutu svižné chůze s minutou běhu.

Jaký zvolit Drop

Nízký drop vám pomůže dopadat bez jakýchkoliv překážek na střed chodidla a zároveň není tak “agresivní” a náročný na stav lýtek a achilovek jako drop nulový. Vyhodou nízkého dropu je i citelně lepší ovladatelnost bot, což oceníte zejména při běhu v terénu.

Jaké boty na běhání po asfaltu

Pěna EVA, systém Max Air nebo Cloudfoam jsou označení, na která se vyplatí zaměřit. Takové boty jsou ideální k běhání na asfaltu, protože díky výjimečné pružnosti pohltí větší část nárazů a otřesů. Díky tomu vaše chodidlo přistane místo na tvrdém povrchu na vzduchovém polštářku!

Co si sbalit na dálkový pochod

V noci bývá zima a tak je dobré mít s sebou dlouhé kalhoty, mikinu s dlouhým rukávem, lehká nepromokavá větrovka, čepice a rukavice. Přes den stačí kraťasy a tričko, případně kšiltovka. Do baťohu je určitě dobré vzít si i náhradní tričko. Pro případ dešťě pončo či plášťenku – ideálně, ať se pod ní schová i baťoh.

Kdy zkouset boty

Kdy je nejlepší čas zkoušet boty Určitě ve druhé části dne, kdy je noha už pořádně prokrvená, a tím zvětší svůj objem a ty se tak vyhneš tomu, že vybereš špatnou velikost, která tě později může tlačit nebo způsobovat puchýře. Mají všichni výrobci bot jednotné velikosti

Jak se pozna kdyz jsou boty malé

Plochá noha, skrčené prsty, které už se samy nenarovnají, otlaky, kostěné výrůstky, ostruhy na patě, nic z toho nemusíme mít. Ani my, ani děti. Ale pokud už jste si nevhodnou či malou botou nohy vytvarovali, vložte je do rukou ortopeda. Dokáže určit vadu, případně doporučit vhodné obutí.

Kdy je lepší běhat ráno nebo večer

Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.

Co se děje s tělem při běhu

Pravidelný intenzivní a aerobní trénink zlepšuje přenos kyslíku po těle a časem ze zvyšuje i kapacita plic. Není to tak, že by plíce narostly, ale spíše se roztáhnou. „Když nic neděláte, máte plíce jakoby smrsknuté – využíváte jen část plic, což tělu vlastně stačí.

Co to je nulový Drop

Nulový drop (zero drop) znamená, že bota žádný rozdíl ve výšce paty a špičky nemá. Dalo by se říct, že podrážka je rovná. To ale neznamená, že jde o barefoot, pozor. I rovná podrážka u sportovních bot je poměrně vysoká a má určité tlumení, které ovlivňuje došlap i celkovou chůzi.

Jak si vybrat boty na běhání

Pokud s běháním začínáte, nebo hledáte boty na dlouhý běh, sáhněte po botách s vysokým tlumením. Pro rychlejší běh a lehčí běžce doporučujeme boty s tlumením středním. Nízké tlumení je pro závodní boty profíků s vypilovanou technikou. Došlap – běžecké boty dokáží správně podpořit vaše chodidlo podle stylu došlapu.

Jak se připravit na Trek

Vzhůru pěšky do přírody: 8 tipů, jak se připravit na dlouhý trekTrénink dělá mistra. Sepište si přehledný tréninkový plán a začněte včas s přípravou.Plánujte realisticky.Zjistěte si, jakým terénem půjdete.Trénujte s vybavením.Najděte svůj přirozený rytmus.Posilujte.Trénujte psychickou odolnost.Užijte si to.