Co jsou progresivní brýlové čočky?

Co jsou progresivní brýlové čočky?

Jak vybrat brýlové čočky

Mínusové čočky jsou uprostřed tenké a po okrajích silné, proto je potřeba zvolit vhodný tvar obruby. Naopak „hypermetropové" jsou ti, kteří vidí špatně na blízko. Většinou mají předepsané plusové dioptrie. Plusové brýlové čočky jsou naopak uprostřed silné a po okrajích tenké.

Jak vybrat skla do brýlí

Z hlediska bezpečnosti Vám doporučujeme volbu plastových , polykarbonátových čočerk nebo čoček z materiálu trivex. Tyto mají vysokou odolnost proti rozbití. Polarizační čočky a čočky s UV ochranou jsou nejlepší volbou pro sport a jiné venkovní aktivity.
Archiv

Jak vybrat dioptrie

POZOR: Dioptrie kontaktních čoček nemusí souhlasit s dioptriemi brýlí! Ve vyšších hodnotách může být rozdíl až o celou dioptrii. Do hodnoty 3,50 (platí pro krátkozrakost i dlouhozrakost) se ve většině případů dioptrie čoček a brýlí shodují. Pokud máte dioptrie vyšší, měli byste použít přepočtové tabulky.

Jak zjistit dioptrie na čočky

Proto se u vyšších dioptrií používají tzv. přepočtové tabulky, které určují, o kolik je dioptrie na čočkách nižší nebo vyšší než u brýlí. Dioptrie +4,50 v brýlích znamená +4,75 v čočkách, brýlová dioptrie -9,00 se v čočkách liší už o celou dioptrii: je -8,00.

Jaké brýle na dalekozrakost

Jaké brýle se hodí na dalekozrakost

Hodnoty dioptrií se při dalekozrakosti označují znaménkem plus. Vyšší číslo znamená silnější čočky. Na dalekozrakost si můžete pořídit dioptrické brýle, případně kontaktní čočky s konvexním tvarem (ve středu jsou silnější než na kraji).

Co je to asférická čočka

Asférická čočka je nitrooční čočka, která poskytuje lepší obraz než čočka sférická. Zlepšuje rozeznávání detailů, zajišťuje lepší vidění za šera. To je dáno speciálním zakřivením asférické čočky, které je strmější než zakřivení čočky sférické.

Jak správně používat multifokální brýle

Jestliže chcete vidět na blízko (na čtení), dívejte se dolní částí skel. Pokud potřebuje vidět vzdálená místa nebo osoby, dívejte se horní částí skel. Střední část čočky umožňuje vidění do střední vzdálenosti, tedy třeba na počítač, palubní desku auta a podobně.

Jak se zorientovat v předpisu na brýle

Váš oftalmolog označí na předpisu levé a pravé oko “L” a “R”, nebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (levé). V případě objednávky dioptrických brýlí vyplňte parametry pro obě oči podle předpisu.

Jak se vyznat v předpisu na brýle

Jak číst předpis, tištěná verze

Hodnota -3,75 znamená, že potřebujete 3 a 3/4 dioptrie, která koriguje vaší krátkozrakost. Čím vyšší číslo dioptrie bez ohledu na znaménko, tím silnější čočky potřebujete. Na předpisech se před dioptrickou hodnotou můžete někdy setkat se znaménkem (=).

Jak si zlepšit zrak

Myslete na to a pravidelně mrkejte, ať oči hydratujete. A chcete-li si zlepšit zrak ještě víc, dodržujte při práci pravidelné přestávky. Každých 20 minut si odpočiňte a alespoň 20 vteřin se nedívejte na monitor. Pomohou vám i brýle s antireflexní ochranou, která světlo z počítače filtruje a chrání váš zrak.

Jak silne kontaktní čočky

Chcete-li si pořídit kontaktní čočky, je nutné dále upravit brýlový předpis. Pro pravé oko tedy budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -2,25, cylindru -1,25 a osy 90°. Pro levé oko bude mít čočka hodnotu dioptrie -2,00, cylindru -1,75 a osy 90°.

Kdy je vhodné začít nosit brýle na blízko

U brýlí na blízko je to znát po čtyřicátém roce života, kdy se čočka v oku přestane vyklenovat a lidé přestanou vidět malá písmena. Povětšinou je to složení potravin a léků. Začnou si oddalovat text na čtení a blízká vzdálenost se začne mlžit. To se pak už hlásí brýle na blízko,“ doplňuje Pavla Vedralová.

Co jsou to multifokální čočky

Multifokální kontaktní čočky jsou speciální tím, že mají více optických zón, jež jsou soustředěny v kruzích. Uprostřed čočky jsou většinou soustředěny dioptrie na blízko a k okraji se mění více na dálku.

Jak si zvyknout na Multifokály

Multifokální brýle noste stále

Jedním ze základních pravidel, jak si nejlépe zvyknout na tento typ čoček, je nošení pouze uvedených brýlí. Pokud byste očím ulevovali, nezvykly by si dostatečně rychle. Mozek si na nové vidění zvykne a počáteční periferní zkreslení časem přestane vnímat.

Jak fungují multifokální čočky

Multifokální čočky jsou určeny ke korekci presbyopie. Optická konstrukce bifokálních čoček je založena na principu dvou ohnisek – zóna korigující vidění do dálky postupně přechází v oblast korigující pohled na blízko a naopak.

Co je to astigmatismus

Astigmatismus je oční vada refrakčního charakteru způsobená změněným zakřivením rohovky. Pacient s astigmatismem vnímá obraz zkresleně, a to na blízko i na dálku. U vyšších stupňů astigmatismu se objevuje rozostřené vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz.

Jak vidí lidé s astigmatismem

Astigmatismus je oční vada způsobená nepravidelným zakřivením rohovky. Světlo, které rohovkou prochází, se láme všemi směry a na sítnici se tedy paprsky nesbíhají do jednoho bodu. Díky tomu je obraz rozostřený a vidění může být rozmazané. Toto onemocnění je velmi rozšířené a trpí jím zhruba 10 % naší populace.

Jak se zbavit dioptrií bez operace

Gymnastika, jóga a strečink nejsou dobré jen pro tělo, ale i zrak. Oči jsou totiž sval jako každý jiný. A abyste je udrželi v kondici, musíte s nimi pravidelně cvičit. Mrkání, koulení i těkání očima vám může snížit množství dioptrií nebo zpomalit nástup krátkozrakosti či vetchozrakosti.

Jaké vitaminy na oči

Mezi významné antioxidanty patří třeba vitamin C a vitamin E, z minerálních látek pak například selen. A jaké vitaminy prospívají konkrétně zraku Jsou to vitaminy A a B2, z minerálních látek pak zinek. Právě tahle trojice je pro oči důležitá a přispívá k udržení správného stavu zraku.

Jak dlouho trvá než si člověk zvykne na kontaktní čočky

Oko je dobré zvykat na nošení čočky postupně. První den by měla být čočka nasazená maximálně čtyři hodiny. Každý den se pak postupně přidávají další dvě hodiny, dokud nedosáhnete doporučené denní doby. Při zvykání na nošení čoček mohou pomoci umělé slzy.

Jak poznat jestli mám v oku čočku

Nejdříve je třeba přesvědčit se, že je čočka ještě v oku. Pokud ji najdete v centru oka na rohovce, pokračujte dalším postupem. Jestliže ale čočka uvízne na kraji oka, zkuste nejdříve pohnout okem opačným směrem – např. když je čočka pod horním víčkem, podívejte se dolů.

Co se stane když nebudu nosit brýle

Zhorší se mi vidění, když nebudu nosit brýle Ne, vidění se nezhorší tím, že člověk nenosí brýle, ale ani se nezlepší. Jak již bylo výše řečeno, vidění úzce souvisí s věkem a celkovým zdravotním stavem. Dá se říci, že od narození se zrak již jen horší.

Co se stane když přestanu nosit brýle

Dobrý den, v důsledku nenošení brýlové korekce na dálku nedojde k rozvoji žádného očního onemocnění. Nevyvolá se šedý ani zelený zákal či jiné nemoci. Mohou se ale objevit tzv. astenopické obtíže.

Jak fungují čočky na blizko

Multifokální čočky jsou určeny ke korekci presbyopie. Optická konstrukce bifokálních čoček je založena na principu dvou ohnisek – zóna korigující vidění do dálky postupně přechází v oblast korigující pohled na blízko a naopak.

Co to jsou torické čočky

Astigmatické neboli torické kontaktní čočky jsou speciálním druhem čoček, které jsou určeny pro korekci astigmatismu. Astigmatismus je oční vada, která způsobuje rozmazané vidění a špatné prostorové vnímání. Kromě klasické dioptrické hodnoty jsou tyto čočky opatřeny ještě parametry cylindru.