Co jedí agamy?

Co jedí agamy?

Co nesmí jíst agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.
Archiv

Jak často krmit agamy

Agama vousatá se krmí 4 krát týdněAgama do 4 měsíců – krmíme dvakrát denně (potrava nesmí být větší než jejich tlama)Agama 4-10 měsíců – jednou denněDospělá agama – postačí 3krát či 4krát týdně
Archiv

Jak svítit Agamě

Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.
Archiv

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak poznat že je agama mrtvá

Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod. Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně.

Proč se agama schovává

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Agama vousatá je oblíbené terarijní zvíře. Je kontaktní a dobře si zvykne na člověka a manipulaci. Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let.

Co znamená když agama zčerná

Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“

S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.

Jak probudit Agamu

Zazimujeme pouze jedince nad cca 350 gramů váhy. Před zazimováním zajistíme, aby se agama dostatečně napila a vyprázdnila. Velmi dobře na toto funguje vykoupání ve vlažné vodě po dobu cca 20 – 30 minut. Uděláme to večer, aby po vykoupání měla agama možnost si hned zalézt a usnout.

Jak si ochočit Agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.